OGŁOSZENIA

Ogłoszenia parafialne 07.03.2021 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Dziś jest czas, by obudzić naszą wiarę… Wielki Post, to czas by przyjrzeć się naszemu życiu. To również czas, aby postawić sobie pytania i szczerze na nie odpowiedzieć: czy w moim życiu Bóg jest na pierwszym miejscu, czy może jest coś, czym przysłaniam obraz Boga? Czy moja wiara i Krzyż Chrystusa jest dla mnie chlubą i drogowskazem? Jak traktuję przykazania Dekalogu, czy są one dla mnie pomocą w drodze ku niebu, a może czasem traktuje je jako ciężar nie do uniesienia, który zupełnie w życiu jest niepotrzebny?

Za to, że tak często zapominamy w naszym życiu o Miłości Bożej, za nasz upór i brak wiary, przeprośmy Go teraz na początku tej Mszy świętej.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


Właśnie dziś mija 1700 lat od dekretu cesarza Konstantyna I Wielkiego, który 7 marca 321 r. zarządził, aby dies solis, dzień Słońca, stał się dniem wolnym od pracy…
(c.d. w Apelu Konferencji Episkopatu Polski o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy)


Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych: Drogi Krzyżowej dla dzieci w czwartki o 16:30;
Parafialnej Drogi Krzyżowej w piątki o. 7:45 i 16:15 ofiarowanej za zmarłych zalecanych oraz nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w niedziele wielkopostne o 16:15 (dziś o „nowej nadziei”)

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Piątek - o g. 18:45 w bazylice św. Antoniego w Rybniku rozpocznie się 24 godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu ze stałą okazją do spowiedzi, która jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka o 24 godziny dla Pana. Hasłem tegorocznego nabożeństwa są słowa: “On odpuszcza wszystkie twoje winy”. Modlitwę animować będą: Wspólnota Jezusa Miłosiernego, Droga Neokatechumenalna, Diakonia Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół, Wspólnota KANA oraz Mężczyźni św. Józefa. Szczegółowy program na plakacie. Polecamy tę inicjatywę szczególnie osobom, którym trudno jest normalnie znaleźć czas na przedświąteczną spowiedź.

 

Sobota - 13.03. przypada 8.rocz. wyboru pap. Franciszka na Stolicę Piotrową - pamiętajmy o Nim w modlitwie

 

Przyszła niedziela – czwarta Wielkiego Postu, to niedziela LAETARE czyli radości

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Dziękujemy za ubiegłotygodniową zbiórkę przed kościołem na fundusz misyjny Ad Gentes w ramach której zebraliśmy 2482 zł

 

Sprzątanie kościoła i kwiaty - dziękujemy za ofiary składane na ten cel do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Pukowca 9; a za tydzień z ul. Pukowca 10 i 14

 

W Gościu Niedzielnym specjalny dodatek z nowenną do św. Józefa, a za tydzień pamiątkowy wizerunek św. Józefa na magnesie; w aktualnym numerze przeczytamy o nowennach – czym są i dlaczego są tak popularne. W przyszłym tygodniu równolegle z normalnym wydaniem „Gościa Niedzielnego” dostarczone zostanie specjalne – bogato ilustrowane, stustronicowe wydanie „Gościa EXTRA”, poświęcone w całości św. Józefowi.
Polecamy wiernym to szczególne wydanie przygotowane z okazji obchodu Roku św. Józefa - patrona Kościoła
Gość Extra będzie w cenie 9 zł, jednocześnie przypominamy, że koszt normalnego numeru Gościa wynosi 6 zł

 

Ogłoszenia - Rekolekcje wielkopostne dla pracowników Służby Zdrowia odbędą się:
25-27.03. w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku - poprowadzi o dr. Ernest Ogar

28-31.03. w kościele Mariackim w Katowicach - poprowadzi ks. dr hab. Piotr Kieniewicz.

 

Zaproszenia
W przyszłym tygodniu 19 marca nałoży się kilka ważnych wydarzeń, na które chcemy zwrócić waszą uwagę:
- Uroczystość św. Józefa, jako kulminacyjny dzień Roku ogłoszonego ku Jego czci;

 Inauguracja w Rzymie przez papieża Franciszka roku Rodziny w piąta rocznicę ogłoszenia przez niego adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” o pięknie i radości miłości rodzinnej, a jego obchody zostaną zamknięte 26.06.2022 r. w Rzymie przy okazji X. Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym.

 Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, zakończony dniem świętości życia w Uroczystość Zwiastowania 25.03.

 19-24.03. naszą parafię nawiedzi peregrynująca po Europie monstrancja zmierzająca do Medjugorje; która stanie się jedną z „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” - misji Stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace” założonego w 2008 r., polegającej na utworzeniu dwunastu miejsc adoracji Najświętszego Sakramentu na wszystkich kontynentach, jako „Światowych Centrów Modlitwy o Pokój”, aby łańcuchem tej modlitwy objąć całą ziemię. Prosimy chętnych o zadeklarowanie czasu osobistej adoracji między 8:00 a 17:00.


Ogłoszenia parafialne 28.02.2021 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Wielu z nas pragnie stać się kimś innym. Często udajemy kogoś innego i jesteśmy niezadowoleni, że nasze życie nie jest takie idealne. Bóg dostrzega w człowieku te zabiegi, dlatego przez Kościół daje mu trzy specjalne narzędzia: post, modlitwę i jałmużnę. Modlitwę po to, byśmy pojęli sercem, że celem naszego życia jest Bóg, który zakochał się w człowieku. Jałmużnę po to, byśmy na drodze swego życia dostrzegli i pokochali innych wędrowców w drodze do Ojca. Post po to, byśmy za płaszczem przyzwyczajeń i nałogów, za stertą masek jakie zakładamy przed ludźmi i przed sobą, zobaczyli jacy jesteśmy naprawdę.
Przeprośmy naszego Ojca, który jest w niebie za to, że nie potrafimy zakochać się w sobie tak jak On zakochał się w nas

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary, natomiast przed kościołem dziś zbiórka – na Fundusz Misyjny Ad Gentes

 

 

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych: Drogi Krzyżowej dla dzieci w czwartki o 16:30;
Parafialnej Drogi Krzyżowej w piątki o. 7:45 i 16:15 ofiarowanej za zmarłych zalecanych
oraz nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w niedziele wielkopostne o 16:15 (dziś o „karze boskiej”)

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

- o g. 19:00 odbędzie się Eucharystia dla kandydatów przygotowujących się do bierzmowania.
Przy okazji dziękujemy 130 osobom, które zadeklarowały się do codziennej modlitwy za bierzmowańców

 

Wtorek - o 19:00 comiesięczna Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

 

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca
– okolicznościowe nabożeństwa po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- w pierwszy czwartek miesiąca od 17:00 zapraszamy do spowiedzi dzieci szkolne

 

Piątek - pierwszy w miesiącu zapraszamy dzieci na mszę o g. 17:00. Zapraszamy właściwie wszystkich parafian, gdyż będzie to msza w intencji ks. Krzysztofa Jarczyka z okazji 40. rocznicy jego urodzin oraz pożegnanie ks. Jacka Stańca i podziękowanie za 4 lata jego posługi w Domu Rekolekcyjnym EMAUS w Koniakowie oraz modlitwa o błogosławieństwo Boże w powierzonej mu funkcji proboszcza w parafii św. Anny w Katowicach-Janowie

 

Sobota - od 9:00 do 11:00 dzień skupienia dla animatorów WJM

 

Przyszła niedziela - konkurs dla dzieci! 'Przykazania - wzór zachowania'. Na podstawie przykazań Bożych stwórz 10 przykazań, które będą bardziej szczegółowe. Liczymy na inwencję twórczą i artystyczne ujęcia.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Sprzątanie kościoła i kwiaty - dziękujemy za ofiary składane na ten cel do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Pukowca 8 ; a za tydzień z ul. Pukowca 9

 

W Gościu Niedzielnym - druga część rekolekcji wielkopostnych z ks. Franciszkiem Blachnickim a także:
- o pomocy Kościoła dla niepłodnych małżeństw oraz - o bardzo ciekawym programie ascetycznym dla mężczyzn

 

- Klub Inteligencji Katolickiej poleca swój biuletyn „Dlatego” na stronie: http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/

 

Parafialny Zespół Caritas jak co roku zachęca do włączenia się w akcje Wielkanocne:

- w przyszłym tygodniu, w zaprzyjaźnionych sklepach i pod obrazem Miłosierdzia Bożego tradycyjnie zostaną wystawione kosze na produkty w ramach akcji „Mam niewiele, ale się z tobą podzielę”.
Z zebranej żywności przygotowane zostaną paczki świąteczne dla naszych podopiecznych.

- w Niedzielę Palmową zachęcamy do zakupu palm przygotowanych przez naszych wolontariuszy. Cały dochód zostanie przeznaczony na bieżącą pomoc rodzinom objętym naszą stałą opieką. Obecnie naszą pomocą i wsparciem objętych jest 56 rodzin: wielodzietnych, osób starszych i chorych. W związku z przygotowaniem palm mamy gorącą prośbę: Jeśli ktoś może i chce ofiarować bukszpan - niezbędny do przygotowania palm - prosimy pozostawić go pod drzwiami Caritasu (przy kaplicy pogrzebowej) w dniach od 15-17 marca. Już teraz z góry dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie dla najuboższych.

 

Ogłoszenia:

- Rada Dzielnicy Chwałowice w nadchodzącym tygodniu w siedzibie rady przy ul. 1 Maja 59 w g. 7:30-9:00
i 15:00-17:00 będzie zbierała podpisy pod petycją w sprawie otwarcia chwałowickiego basenu w okresie letnim.

 

- W piątek 12.03. od g. 19:00 do soboty 13.03 do g. 19:00 w odpowiedzi na prośbę Papieża zostanie zorganizowane w bazylice św. Antoniego w Rybniku wydarzenie pod hasłem „24h dla Pana”– całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z okazją do spowiedzi, w której posługiwać będą kapłani całego dekanatu. Polecamy tę okazję osobom zapracowanym, którym ciężko znaleźć czas na spowiedź w normalnym czasie w parafii.

 

- Zapisy na wakacyjne turnusy „Tatry po męsku” dla mężczyzn, ojców z synami i ojców z córkami
rozpoczną się 1.03.br. o g. 18:00 na stronie: https://tatrypomesku.pl.

 

- Kurs dla fotografów ceremonii liturgicznych odbędzie się w formie online (platforma Zoom.us) w dn. 12-13.04.br. w g. 17:00-19:00. Zapisy przyjmowane będą od 1.03.br. drogą mailową: duszpasterstwo@katowicka.pl. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, adres mailowy i nr telefonu. Na adres mailowy przesłane zostaną wszystkie informacje.


Ogłoszenia parafialne 21.02.2021 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Dzisiejszy świat proponuje nam wiele pseudo radości, które na pierwszy rzut oka są interesujące
i zachęcające, ale zamiast szczęścia, przynoszą rozgoryczenie, cierpienie i ból duszy. W naszych duszach jest wiele lodu zwątpień, zła, grzechu…   Chrystus w tym świętym czasie przebaczenia i łaski pokazuje nam swój krzyż, który dla wielu ludzi stał się znakiem pogardy i pośmiewiska, a dla nas chrześcijan jest znakiem miłości Bożej wobec nas - grzeszników. Tylko ten krzyż nasz smutek w radość przemienia, w radość której już nikt nam odebrać nie zdoła – jest to życie wieczne w królestwie niebieskim.

 

Kolekta dzisiejsza ma charakter jałmużny postnej czyli zadośćuczynienia za grzechy niewstrzemięźliwości


KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO PRZED ŚWIĘCENIAMI DIAKONATU

W dzisiejszą I Niedzielę Wielkiego Postu ośmiu alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego
w Katowicach rozpocznie rekolekcje przygotowujące ich bezpośrednio do pierwszego stopnia sakramentu święceń – diakonatu. Święcenia odbędą się w sobotę 27.02.br. o g. 10:00 w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach - Murckach i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej - Bykowinie. Kandydatów polecam serdecznej modlitwie wszystkich wiernych; módlmy się także w intencji pozostałych alumnów naszego Seminarium oraz o nowe, święte powołania do służby w Kościele. † Wiktor Skworc Arcybiskup Metropolita Katowicki; Katowice, 19.02.2021 r.


Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych: Drogi Krzyżowej dla dzieci w czwartki o 16:30;
Parafialnej Drogi Krzyżowej w piątki o. 7:45 i 16:15 ofiarowanej za zmarłych zalecanych
oraz nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w niedziele wielkopostne o 16:15.
Tegoroczne kazania wygłosi o. Mateusz Smolarczyk OFM – proboszcz parafii św. Józefa w Rybniku

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Wtorek - urodziny obchodzi ks. emeryt Kazimierz Fyrla, zapraszamy na mszę w jego intencji o g. 7:00

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii,
natomiast przed kościołem doroczna zbiórka na fundusz misyjny Ad Gentes

 

Sprzątanie kościoła i kwiaty - dziękujemy za ofiary składane na ten cel do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Pukowca 7; a za tydzień z ul. Pukowca 8

 

Dziękujemy za hojne serca na ubiegłotygodniowym kiermaszu ciast dla Magdy - zebrano 11 126,70 zł

 

- Zostań wstawiennikiem i przygarnij bierzmowańca. 65 młodych ludzi przygotowujących się do sakramentu bierzmowania potrzebuje Twojej modlitwy. Dowolna forma modlitwy od dzisiaj do momentu bierzmowania będzie dla nich wielką pomocą. Zostały wydrukowane specjalne listy w których znajduje się imię kandydata oraz modlitwa. Listy czekają na stoliku z tyłu Kościoła. Dziękujemy!

 

W Gościu Niedzielnym - początek rekolekcji wielkopostnych pod hasłem: „Któryś za nas cierpiał”. W tym roku gościowym „rekolekcjonistą” jest doskonale znany oazowiczom ks. Franciszek Blachnicki. Zachęcamy do przeżycia Wielkiego Postu z „Gościem” – w następnych numerach kolejne rekolekcyjne nauki, ponadto: - rozmowa z pallotynem ks. Krzysztofem Kralką o tym czy chrześcijanie skończą w rezerwacie; - krata klauzury nie separuje od świata - reportaż z klasztoru sióstr Norbertynek z Ibramowic; natomiast w Małym Gościu: - lekarstwo w szufladzie nikomu nie pomoże, czyli rozmowy o spowiedzi na początek Wielkiego Postu; - za nim wstąpiła do zakonu, pracowała jako pomoc domowa 

i opiekunka dzieci, czyli o mało znanym elemencie biografii św. Faustyny Kowalskiej; - o najgłębszym basenie świata, który znajduje się w Polsce i jest świetnym miejscem do nauki nurkowania.

 

Na portalu Opoka.org.pl - Spowiadamy się – to najważniejsze zadanie Kościoła na Wielki Post 2021. Podobnie jak masowo szczepimy się, tak też masowo powinniśmy wrócić do spowiadania się. Czy tak się stanie, czy do konfesjonałów znów ustawią się długie kolejki, z zachowaniem oczywiście dystansu społecznego, trudno dziś powiedzieć. Na pewno biskupi i księża muszą wzywać wiernych i mniej wiernych do pokuty, w tym również oczywiście siebie. To święty obowiązek duchownych. Jeżeli tego nie zrobią, będą jak nieme psy. A wierni – zarówno ci bardziej jak i mniej wierni – muszą zdobyć się na zgięcie kolan przed Bogiem. A ponieważ Opoka nie chce być jak niemy pies, dlatego wzywa do pokuty, nawrócenia, spowiedzi, do zgięcia kolan przed Bogiem.
1. Wreszcie ktoś to powiedział uczestnikom tzw. strajku kobiet: musicie się nawrócić! Bez relatywizowania czy hamletyzowania, ale jasno i dobitnie. Popełniliście ciężki grzech, ale jest wyjście: spowiedź św. To wezwanie trzeba powtarzać aż do znudzenia, nawet za cenę wyśmiania.
2.To, co odróżnia czasy starożytne od współczesnych, to fakt, że choć poganie żyli niemoralnie, potrafili nieraz przyznać, że w chrześcijańskiej etyce jest coś szlachetnego. Dziś natomiast sam fakt życia wartościami zgodnymi z Ewangelią i głoszenia ich budzi ostry sprzeciw. I nie jest to wyłącznie sprzeciw indywidualny, ale wręcz instytucjonalny.
3. Ksiądz, który uchronił młode dziewczyny przed gwałtem. Został zastrzelony, ale dziewczyny zdążyły uciec przed sowieckim żołnierzem. Również dzisiaj potrzeba odważnych księży.

 

Kilka propozycji rekolekcji w formie online:
a) wielkopostny projekt formacyjny w ramach platformy Holyweek.pl – oparto go na przesłaniu Ewangelii kolejnych niedziel Wielkiego Postu. Projekt polecamy dzieciom, młodzieży, a także rodzinom.
b) „O Komunikacji, która zbliża” – to propozycja poświęcona budowaniu autentycznej bliskości nie tylko z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z samym sobą i z Bogiem. Aby ukazać różne aspekty międzyludzkiej komunikacji, perspektywę psychologiczną połączono z wymiarem duchowym. Szczegółowe informacje w załączniku nr 2 oraz na stronie internetowej: https://www.uslyszecslowo.pl/kurs-wielkopostny.html?fbclid=IwAR0LXnm7W9yAS0V1UuHnjHUoHdug_OKGDqQ_5ZbkpUYS3MykzIgmS1YgbGE.
c) „W drodze ku zmartwychwstaniu” – to propozycja trzydniowych rekolekcji poświęconych Świętej Rodzinie w odniesieniu do zagadnień współczesności. Odbędą się one w dn. 29-31.03. Transmisja od g. 19:00 na stronach Youtube wspólnot: SNE Chrystusa Króla w Katowicach, SNE Rafael w Rudzie Śląskiej, SNE Zacheusz w Katowicach.

 

Zachęcamy także do przeżywania Wielkiego Postu na antenie Radia eM. Redakcja proponuje następujące audycje:
a) myśli na Wielki Post Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będą to fragmenty wygłoszonych przez niego kazań oraz listów do rodziców. Emisję zaplanowano w dni powszednie o godz.  11:55, 17:55, 20:50.
b) Wielki Post ze Sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim. To cykl sześciu audycji opartych na świadectwie             życia i nauczaniu ks. Franciszka. Audycje będą składały się także z rozmów z Księdzem Biskupem Adamem           Wodarczykiem, postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks Franciszka. Wiodące tematy audycji: nawrócenie,           modlitwa, świadectwo oraz istota Triduum Paschalnego. Przedłużeniem wielkopostnego cyklu będą audycje
z okazji przypadającej 24 marca br. 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Emisja na antenie Radia eM w niedziele o godz. 15:20 (po emisji audycje będą udostępnione na stronie internetowej Radia eM).

 

Spotkanie formacyjne pracowników służby zdrowia i kapelanów odbędzie się w środę 24.02.br. w parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Rozpocznie je Eucharystia o g. 18:00 w intencji medyków, transmitowana na kanale Youtube parafii. Następnie o g. 19:30 zaplanowano wykład ks. dr. hab. Wojciecha Węgrzyniaka pt. Bóg – lekarz i pielęgniarz. Prelekcja będzie dostępna na platformie meet.google (wejście przez link: https://meet.google.com/dor-qtzm-dwc).

 

Polskie Stowarzyszenie Obrony Życia Człowieka zaprasza do modlitwy w ramach Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia. Inicjatywa wpisuje się w obchody Roku św. Józefa. Zachęcamy Księży do jej podjęcia w parafiach począwszy od 19.03.br., tj. od uroczystości św. Józefa, Oblubieńca NMP. Dzieło modlitewne kończy się 25.03. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (Dzień Świętości Życia – ORDO przewiduje w tym dniu nabożeństwo ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu nienarodzonych dzieci). W ramach Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia zachęcamy m.in. do rozważania fragmentów listu apostolskiego Patris corde papieża Franciszka oraz odmawiania Litanii do św. Józefa.

 


Ogłoszenia parafialne 14.02.2021 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Zarówno zdrowie ducha, jak i jego choroby przechodzą z człowieka na człowieka drogą naśladowania. Ludzie wrażliwi na piękno i dobro naśladują dobrych i nieustannie troszczą się, aby być odpornymi na oddziaływanie ludzi grzesznych. Ludzie mało wrażliwi na dobro i piękno życia trzymają z tymi, którzy krzywdzą innych i samych siebie, żyjąc tak, jakby Boga nie było. Tak już jest na tym świecie, że jedni szukają wartości mądrych i pięknych, a inni grzechu i głupoty. Musimy być wrażliwi na trąd dzisiejszego świata, musimy być wrażliwi na dobro, ale jeszcze bardziej na zło, które paraliżuje nasze serca, rodziny i społeczeństwa, w których żyjemy.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

 

W dzisiejszą niedzielę – przypada wspomnienie św. Walentego – patrona zakochanych, którym życzymy pięknej i mądrej miłości. A tak jak zapowiedzieliśmy w ubiegłym tygodniu dla naszej ciężko chorej parafianki Magdaleny Myszka, aby zapewnić jej konieczny do życia stymulator mózgu podejmujemy wezwanie:  Zróbmy znów razem coś dobrego w imię świętego Walentego! Dlatego dzisiaj przy kościele przyjaciele zorganizowali kiermasz ciast, chcąc nas zmobilizować do odpowiedzi miłością na miłość – dla nas coś słodkiego, a dla Magdy coś niezbędnego.

 

Od dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który zakończy I Niedziela Wielkiego Postu. Zachęcamy do abstynencji od napojów alkoholowych i danie świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Abstynencji wyłożonej pod obrazem Matki Bożej.

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Środa - POPIELEC - Msze o 7:00, 9:00, 16:00 i 18:00 - w tym dniu tak jak w Wielki Piątek obowiązuje
zarówno wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia)
jak i post polegający na ograniczeniu ilości jedzenia do jednego posiłku do syta
(dotyczy wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia)

 

- W środę rozpoczynamy także kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w które włączymy tzw.
Czterdziestogodzinne Nabożeństwo ekspiacyjne. Zapraszamy zatem na adorację Najświętszego Sakramentu
w czwartek 8:00-16:00, 
piątek 9:00-16:00 oraz w sobotę od 9:00-18:00; korzystając z propozycji ramowego planu:

 

            CZWARTEK

 8:00 Nowa, Ks. Śliwki i Kamienna

 9:00 1 Maja domy prywatne

10:00 Anny Stefek

11:00 Zwycięstwa 27 b, c i 29 b, c

12:00 Działkowców i Prusa

13:00 Pukowca 1-6

14:00 Pukowca 7-12

15:00 Śląska bloki nieparzyste

16:00 dzieci szkolne

16:30 Droga Krzyżowa dla dzieci

 

            PIĄTEK

 7:45 Droga Krzyżowa za ++

 9:00 1 Maja bloki i familoki

10:00 Kożdoniów i Malchera

11:00 Zwycięstwa 31a, b, c, d

12:00 Szulika i Radziejowska

13:00 Kupiecka 14,14A i 16

14:00 Kupiecka domy i Wjazdowa

15:00 Śląska bloki parzyste

16:00 nabożeństwo ekspiacyjne

16:15 Droga Krzyżowa za ++

 

            SOBOTA

 9:00 Obywatelska

10:00 Jagiellońska i Kołłątaja

11:00 Zwycięstwa parzyste i Tkoczów

12:00 Zwycięstwa domy nieparzyste

13:00 Krupińskiego

14:00 Górnicza 2-12

15:00 Górnicza 14-20

16:00 Ogrodowa

17:00 Śląska domy prywatne i Okulickiego

 

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych: Drogi Krzyżowej dla dzieci w czwartki o 16:30;
Parafialnej Drogi Krzyżowej w piątki o. 7:45 i 16:15 ofiarowanej za zmarłych zalecanych
oraz nabożeństwach Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w niedziele wielkopostne o 16:15.
Tegoroczne kazania wygłosi o. Mateusz Smolarczyk OFM – proboszcz parafii św. Józefa w Rybniku

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- o g. 18:00 Eucharystia z czuwaniem modlitewnym o uzdrowienie ciała i duszy

 

Piątek - pierwszy piątek Wielkiego Postu przypada Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Zachęcamy do podejmowania zwłaszcza w tym dniu modlitwy i dzieł pokutnych w intencji osób, które zostały skrzywdzone we wspólnocie Kościoła. W naszej parafii w tym temacie rozważania piątkowej Drogi Krzyżowej

 

- Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g. 18:00, chrzty i roczki na mszy w następną niedzielę o g. 17:00

 

Kolekta przyszłej niedzieli będzie jałmużną postną czyli wynagrodzeniem za grzechy niewstrzemięźliwości

 

Sprzątanie kościoła i kwiaty - dziękujemy za ofiary składane na ten cel do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Pukowca 6; a za tydzień z ul. Pukowca 7

 

W Gościu Niedzielnym o tym, jak dobrze rozpocząć Wielki Post oraz w cyklu „Z bliska” – niezwykłe miejsce, w którym nawraca się francuska młodzież, czyli o grocie św. Marii Magdaleny w Prowansji

 

Ogłoszenie - Przy dokonywaniu rocznych rozliczeń finansowych możemy tradycyjnie przekazać 1% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Możemy w ten sposób wesprzeć także naszą własną parafię za pośrednictwem konta Stowarzyszenia Katolickiej Wspólnoty Emmanuel (40-545 Katowice ul. Warzywna 31) podając w zeznaniu podatkowym numer KRS 0000003534 z tytułem przelewu „Dom formacyjny TERESA”.
Przy tej okazji serdecznie dziękujemy za przekazany procent z roku ubiegłego w kwocie 6856 zł


Ogłoszenia parafialne 07.02.2021 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Człowiek jest tajemnicą. Trudno poznać kogoś, gdy sami siebie nie znamy do końca? Siebie i innych powinniśmy odkrywać zawsze w kontekście prawdy, dobra i piękna. Ci, którzy patrzyli na Jezusa też stawiali sobie pytania: Kim On jest? Ten, który naucza, uzdrawia, wypędza złe duchy? Chcieli wiedzieć o Jezusie wszystko, ale nie byli w stanie wszystkiego pojąć. My też często zachowujemy się tak samo, jak ci którzy żyli w czasach Jezusa. Pytamy: Kim Ty jesteś, Panie? Znaki i cuda, które Jezus pozostawił i pozostawia każdego dnia na Ołtarzu Miłości, często nie wystarczają nam, ponieważ słabą mamy wiarę. Niech ta Eucharystia będzie dla nas zbawiennym lekarstwem na drogach poznawania Zbawiciela. Niech ona przymnoży nam wiary, nadziei i miłości w kroczeniu za Panem.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby archidiecezji, konkretnie na utrzymanie, remont
i działalność domów rekolekcyjnych


W dzisiejszą niedzielę – po raz ostatni będzie sprawowana dodatkowa msza o 18:30

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

W związku z obchodami XXIX. Światowego Dnia Chorego, Ksiądz Arcybiskup odprawi 11.02 o g. 12:00
w katedrze Eucharystię w intencji chorych diecezjan i pracowników służby zdrowia. Msza św. będzie transmitowana za pośrednictwem Radia eM i drogą internetową. W naszej parafii w intencji chorych parafian zostanie odprawiona msza o g. 10:00, z tradycyjną możliwością przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

Kaplani mogą również indywidualnie na osobiste zaproszenie odwiedzać chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną, zgłoszenia można dokonać w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie na probostwie

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Sprzątanie kościoła i kwiaty - dziękujemy za ofiary składane na ten cel do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Pukowca 5; a za tydzień z ul. Pukowca 6

 

W Gościu Niedzielnym - Kto powinien decydować o tym, kiedy zaprzestać uporczywej terapii i na czym polega różnica między rezygnacją z uporczywej terapii, a eutanazją? a także: - dlaczego coraz więcej dzieci i młodzieży wymaga pomocy psychiatry dziecięcego? oraz - Polak - Chorwat dwa bratanki, czyli o podobieństwach między Polską i Chorwacją

 

Ogłoszenia

- Przypominamy narzeczonym, aby pól roku przed ślubem zgłosić się do kancelarii na spisanie protokołu przedślubnego. Wymagania formalne są przedstawione na naszej stronie w zakładce Duszpasterstwo > Sakramenty > Małżeństwo https://www.teresachwalowice.pl/malzenstwo,i302.html. W naszej parafii prowadzone są nauki przedślubne w formie kursu „Przed nami małżeństwo” w następujących terminach:
16-17.01.; 13-14.03.; 19-20.06. i 16-17.10.2021 r. zapisy na stronie www.przednamimalzenstwo.pl

Dekanalne Dni Skupienia dla narzeczonych u MB Bolesnej w Rybniku 7.03.; 6.06;.5.09. i 5.12.br o g. 13:30

 

- Za tydzień przypada wspomnienie św. Walentego patrona zakochanych.
Zróbmy znowu razem coś dobrego - w imię św. Walentego!

Kierujemy do wszystkich parafian prośbę o konkretny akt miłości wobec naszej 36-letniej parafianki, która w czasach licealnych działała w ruchu Światło-Życie, była ciepłą i sympatyczną osobą, która chętnie pomagała innym, a dzisiaj sama potrzebuje pomocy, gdyż przed siedmiu laty zdiagnozowano u niej wyniszczającą chorobę - pląsawicę Huningtona. Pomóc może operacja wszczepienia stymulatora mózgu, na którą brakuje jeszcze 100 tyś. zł.
Przyjaciele zorganizowali aukcję na FB https://www.facebook.com/groups/3655101947931261/?ref=share, zbiórkę na siepomaga.pl, oraz za tydzień w sobotę i niedzielę 13 i 14.lutego kiermasz ciast przy naszym kościele po każdej mszy świętej. Wszelki dochód pozyskany ze sprzedaży będzie przekazany na operację i rehabilitację Magdaleny Myszki. Serdeczne Bóg zapłać ludziom dobrej woli, którzy wsparli dotychczasowe działania oraz pomogli w dostarczeniu ciast.

 


Ogłoszenia parafialne 31.01.2021 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Obecność Jezusa Chrystusa w ludzkim życiu jest nieocenionym szczęściem człowieka. Szatan drży przed Jezusem,
bo wie kim On jest: „Święty Boży”. Mając Mistrza z Nazaretu w swoim życiu, który przekazuje naukę z „mocą”,
jesteśmy pewni, że nie zginiemy. Przyjęcie Bożej prawdy z wiarą i wierność nauce Pana gwarantuje zbawienie. 
Za to, że nie zawsze słuchamy Boga w naszej codzienności i zagłuszamy serca na Jego zbawczą naukę,
przeprośmy Go teraz u progu tej Eucharystii.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za składane dary.


Informujemy parafian, że na mocy dekretów Ks. Arcybiskupa duszpasterz Domu Rekolekcyjnego EMAUS w Koniakowie Ks. Jacek Staniec z dniem 31.01.br. został mianowany proboszczem w parafii św. Anny w Katowicach-Janowie, natomiast jego rolę (z zachowaniem dotychczasowych funkcji i zadań) przejmie nasz wikary Ks. Krzysztof JarczykKs. Jacek dziękuje za modlitwę, za przekazane ofiary oraz za wszystkie przyjazdy na turnusy rekolekcyjne do Domu Emaus. Obu kapłanów w perspektywie czekających ich nowych zadań otoczmy gorącą modlitwą do Bożej Opatrzności. Wspólną mszę dziękczynną tutaj będziemy chcieli sprawować w urodziny Ks. Krzysia w piątek 5.03. o g. 17:00

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

Ostatnia Msza Kolędowa w poniedziałek o 18:00 za mieszkańców z ul. Śląskiej numery nieparzyste 3-17

Wszystkim dotychczasowym uczestnikom dziękujemy za obecność i życzliwe wsparcie, za modlitwę i dobre słowa.

 

Wtorek - święto Ofiarowania Pańskiego kończy cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego, wspominając Jezusa Chrystusa jako Światłość Świata przynosimy do kościoła gromnice do poświęcenia;
w całym Kościele ten dzień jest obchodzony jako XXV Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, z tej okazji kolekta przeznaczona jest tradycyjnie na zakony kontemplacyjne o których nieco więcej w dzisiejszym Gościu Niedzielnym. Warto nadmienić, że Archidiecezja Katowicka wspomaga klasztory klauzurowe Sióstr Wizytek w Rybniku i Karmelitanek w Katowicach oraz klasztory Sióstr Karmelitanek w Rejkiawiku w Islandii, Tromso w Norwegii i Ozjornoje w Kazachstanie.  Msza św. w tej intencji pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa będzie sprawowana w katowickiej katedrze o g. 12:00.

 

- o g. 16:30 msza z obrzędem poświęcenia świec dzieciom przygotowującym się do I Komunii św.

 

- o 19:00 comiesięczna Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

 

Środa - o g. 8:00 prosimy chętnych (panów i panie) o pomoc w uprzątnięciu choinek i stajenki

 

- w dzień wspomnienia św. Błażeja - patrona od chorób gardła, będziemy po mszach udzielać jego błogosławieństwa

 

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca
- okolicznościowe nabożeństwa po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- w pierwszy czwartek miesiąca od 17:00 zapraszamy do spowiedzi dzieci szkolne

 

Piątek - pierwszy w miesiącu zapraszamy dzieci na mszę o g. 17:00;
zapraszamy na nią również rodziny z wszystkich kręgów Domowego Kościoła i Equipes Notre-Dame

 

- we wspomnienie św. Agaty dziewicy i męczennicy, ku jej czci w tym dniu będziemy święcić chleb i wodę

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby archidiecezji,
konkretnie na utrzymanie, remont i działalność domów rekolekcyjnych

 

Sprzątanie kościoła i kwiaty - dziękujemy za ofiary składane na ten cel do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Pukowca 4; a za tydzień z ul. Pukowca 5

 

W Gościu Niedzielnym - Dla świata w którym wszystko musi być praktyczne są zagadką. Dlaczego tysiące kobiet
i mężczyzn zamyka się i modli za kratami klasztorów klauzurowych? a także: - rozmowa z pełnomocnikiem rządu na temat problemów z dostawami szczepionek i ich skuteczności? oraz: - niektórzy twierdzą, że młodzieży nie da się wychować. O świętych którzy udowodnili, że to nie prawda.

 

Ogłoszenia

- Zachęcamy osoby zainteresowane – szczególnie przedstawicieli środowisk samorządowych, społeczników
i przedsiębiorców - do udziału w Studium Katolickiej Nauki Społecznej. Proponujemy cykl 10 dwugodzinnych spotkań o tematyce związanej ze współczesnymi problemami i wyzwaniami społecznymi w świetle nauczania społecznego Kościoła. Zajęcia będą odbywać się online we wtorki w g. 19:00–21:15; jeśli sytuacja sanitarna na to pozwoli - na Wydziale Teologicznym w Katowicach. Więcej informacji w gablotce, szczegółowy program i zapisy
na stronach: http://studiumkns.centrum.katowice.pl/; FB: Studium Katolickiej Nauki Społecznej | Facebook.

 

- Redakcja „Gazety Rybnickiej” informuje, iż od tego roku będzie ona rozprowadzana
do skrzynek pocztowych mieszkańców i nie będzie już trafiać do naszych kościołów.
Będzie natomiast dostępna
w Halo! Rybnik przy ul. Sobieskiego, w Urzędzie Miasta oraz w Redakcji.


Ogłoszenia parafialne 24.01.2021 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Słowo Boże wzywa nas dzisiaj do uznania swojej grzeszności i przemiany swojego życia, bo „czas jest krótki”
i „bliskie jest królestwo Boże”. Człowiekowi otwartemu na Boże przebaczenie i miłość, „która trwa od wieków”, łatwiej przyjąć powołanie życiowe, które Bóg w swojej nieskończonej dobroci przygotował. Prośmy Ducha Świętego, aby Słowo Boga, które za chwilę usłyszymy przemieniało nas i przyniosło błogosławiony owoc.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


W niedziele i uroczystości - tymczasowo (do końca stycznia) zachowujemy dodatkową mszę o g. 18:30

W tygodniu intencje z 18:00 zostały przełożone na 17:00, natomiast o 18:00 odprawiamy
MSZE KOLĘDOWE tylko dla i za mieszkańców podanych w planie ulic -  w tym tygodniu zapraszamy:

25.01.  poniedziałek PUKOWCA 1, 2, 3 i 4                           26.01.  wtorek             PUKOWCA 5, 6, 7 i 8

27.01.  środa            PUKOWCA 9, 10, 11, 12 i 14              28.01.  czwartek         ŚLĄSKA parzyste 2-54

29.01.  piątek            ŚLĄSKA nieparzyste 19-67 oraz OKULICKIEGO

Zrozumiałe jest również to, że jeśli komuś wyznaczony termin nie pasuje, to może dołączyć do innej grupy. Natomiast jeśli ktoś jest lokatorem nowego domu lub mieszkania i chce je poświęcić, to może się umówić indywidualnie z którymś z księży na osobiste odwiedziny kolędowe z obrzędem poświęcenia mieszkania.

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

Święto Nawrócenia św. Pawła kończy obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem:
Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15,5-9).
Po nim we wtorek - przypadają obchody Dnia Islamu w Kościele Katolickim

- Jest możliwość wzięcia udziału w nowym projekcie Centrum Formacji pt. Ekumenizm dla każdego, to cykl 10 dwugodzinnych spotkań o tematyce związanej z różnymi odłamami chrześcijaństwa, a także z innymi obrządkami Kościoła Katolickiego. Zajęcia będą odbywać w dwóch równoległych edycjach, w czwartki, w g. 19:00-21:15, zapraszamy do edycji online (wyłącznie, niezależnie od pandemii) oraz stacjonarnej w parafii św. Stanisława w Żorach (do czasu trwania ograniczeń online, po ich zdjęciu w parafii). Więcej informacji, program i zapisy na stronie: http://ekumenizm.centrum.katowice.pl/; FB: Ekumenizm dla każdego | Facebook

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 16:00 ! oraz okazja do spowiedzi

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie również na potrzeby naszej parafii

 

Sprzątanie kościoła i kwiaty - dziękujemy za ofiary składane na ten cel do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Pukowca 3; a za tydzień z ul. Pukowca 4

 

W Gościu Niedzielnym - Franciszek Salezy, święty który zrozumiał znaczenie prasy zanim ktokolwiek o prasie usłyszał; a także: - jak dzieci i młodzież przeżywają czas zdalnego nauczania i jakie mogą być jego efekty w przyszłości? oraz - dlaczego Kościół rozmawia z przedstawicielami religii pozachrześcijańskich? Natomiast w „Małym Gościu” o tym jak wygląda życie współczesnych pustelników oraz dodatek specjalny – oryginalna podstawka pod smartfona


Zaproszenie na spotkanie formacyjne online dla pracowników Służby Zdrowia, w środę 27.01.br., które rozpocznie się Eucharystią sprawowaną w intencji medyków o g. 18:00 w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, przez kanał Youtube dostępny na stronie parafii. O g. 19:30 odbędzie się wykład ks. prof. dr. hab. Piotra Morcińca pt. „Terapia daremna versus godne umieranie. Perspektywa antropologiczno-etyczna (lub bioetyczna)”; wykład będzie udostępniony na platformie meet.google https://meet.google.com/scn-gjyx-pbv.

 

Ogłoszenie - Wydział Teologiczny planuje otwarcie w semestrze letnim (od lutego 2021) kolejnej edycji studiów podyplomowych dla nauczycieli:

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt:

Kierownik studiów – Ks. dr hab. Roman Buchta, prof. UŚ roman.buchta@us.edu.pl

Sekretarz studiów – Mgr Ludmiła Lach-Bartlik ludmila.lach-bartlik@us.edu.pl


Ogłoszenia parafialne 17.01.2021 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Każdy z nas jest dzieckiem Boga i jest powołany do pełnienia uczynków miłości w chrześcijańskim życiu. Eucharystyczna Ofiara, w której pragniemy uczestniczyć przygotowuje nasze serca do pełnienia woli Bożej
w codziennym życiu, a przede wszystkim  oczyszcza nasze intencje i pragnienia, które nie pochodzą
z Bożego zamysłu. Każdy człowiek od momentu chrztu świętego jest powołany przez Stwórcę do pełnienia Jego woli i głoszenia prawdy, która znalazła swe dopełnienie w Jezusie Chrystusie w Tajemnicy Wcielenia.
U progu tej Eucharystii przeprośmy naszego Pana  Jezusa Chrystusa za to, że tak często zatwardzamy nasze serca, słysząc Jego głos.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej archidiecezji, a konkretnie na funkcjonowanie instytucji archidiecezjalnych zaangażowanych w apostolstwo słowa, m.in. Radio eM


W niedziele i uroczystości tymczasowo (do końca stycznia) zachowujemy dodatkową mszę o g. 18:30

 

W tygodniu intencje z 18:00 zostały przełożone na 17:00, natomiast o 18:00 odprawiamy
MSZE KOLĘDOWE tylko dla i za mieszkańców podanych w planie ulic -  w tym tygodniu zapraszamy:

18.01.   poniedziałek   1 MAJA parzyste 18-90

19.01.   wtorek               KRUPIŃSKIEGO

20.01.   środa                 GÓRNICZA 18, 19 i 20

21.01.   czwartek          GÓRNICZA 3, 4, 7, 8, 12, 14, 16 i 17

22.01.   piątek               GÓRNICZA 2, 6 i 10

Zrozumiałe jest również to, że jeśli komuś wyznaczony termin nie pasuje, to może dołączyć do innej grupy. Natomiast jeśli ktoś jest lokatorem nowego domu lub mieszkania i chce je poświęcić, to może się umówić indywidualnie z którymś z księży na osobiste odwiedziny kolędowe z obrzędem poświęcenia mieszkania.

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

18–25.01. w Kościele obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem:
Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15,5-9).

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 16:00 ! oraz okazja do spowiedzi

- o g. 17:00 Eucharystia z krótkim czuwaniem modlitewnym o uzdrowienie ciała i duszy

 

Przyszła niedziela­ - Papież Franciszek w liście apostolskim Aperuit illis z 30.09.2019r. ustalił,
że trzecia niedziela zwykła ma być obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Sprzątanie kościoła i kwiaty - dziękujemy za ofiary składane na ten cel do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Pukowca 2; a za tydzień z ul. Pukowca 3

 

W Gościu Niedzielnym - szczepienie nie jest obowiązkiem moralnym, jednak odpowiedzialność przemawia za skorzystaniem z tej metody. O etycznych aspektach szczepień przeciwko koronawirusowi; a także: - o tym jak odnaleźć szczęście w prostocie; oraz - jak w czasach pełnych zamętu nie stracić wiary

 

Poprzedni redaktor Gościa Niedzielnego Ks. Marek Gancarczyk aktualnie odpowiedzialny za portal Opoka.pl zachęca: Uczeni przekonują, że Ziemia coraz szybciej kręci się wokół własnej osi. Życie też podobno ciągle przyspiesza, dlatego dobrze, że jest Opoka, na której można się oprzeć. Chcemy Państwu towarzyszyć przez wszystkie dni nowego roku, by nikt nie dostał zadyszki. A póki co dwa teksty z ostatniego czasu i zachęta do sięgania po Słowo Boże.

1. Dania coraz bardziej dyskryminuje wspólnoty wyznaniowe! Jak daleko zajdzie to szaleństwo?
Warto przypomnieć znaną maksymę, że dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili.

2. Ponad dwie trzecie rzymskich Żydów ocalało dzięki Watykanowi. Kolejna książka, która odkłamuje czarną legendę Piusa XII.

3. Dlaczego posługa egzorcysty jest dziś bardziej potrzebna niż kiedyś? Co to jest inwersja i jaki związek ma
z życiem religijnym? Na te i inne pytania odpowiadamy w komentarzach do codziennej liturgii słowa.

 

Ogłoszenie - Liga Ochrony Zwierząt, zwraca się z prośbą do Parafian, aby podczas silnych mrozów zadbali o 'naszych braci mniejszych' szczególnie o psy na łańcuchach.

 

Zaproszenie - V edycja Szkoły Katechetów Parafialnych rozpocznie się 19.02.br. Skierowana jest do osób zainteresowanych pogłębieniem zrozumienia własnej wiary, a w szczególności do już posługujących w parafiach (animatorów, osób odpowiedzialnych za grupy, wspólnoty itd.). Szkoła obejmuje cztery semestry (po 120 godzin zajęć). W czasie pandemii zajęcia odbywają się online. Po zniesieniu ograniczeń uczestnicy studium będą zaproszeni do budynku Wydziału Teologicznego w Katowicach. W szkole można uczestniczyć:
- dla własnych potrzeb (nie trzeba zdawać egzaminów itd.);

- aby zostać katechetą parafialnym (misja kanoniczna do katechezy parafialnej w archidiecezji katowickiej);

Organizacja i nadzór merytoryczny: Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach (kontakt: ks. Roman Buchta); Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej (kontakt: ks. Roman Buchta i p. Magdalena Jóźwik).

Więcej informacji i zapisy: http://skp.centrum.katowice.pl/; Zapraszamy do odwiedzenia profili na FB: Szkoła Katechetów Parafialnych: https://www.facebook.com/Katowickie-Studium-Wiary-Szkoła-Katechetów-Parafialnych-763668577019664Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej: https://www.facebook.com/Archidiecezjalne-Centrum-Formacji-Pastoralnej-w-Katowicach-103990511109782


Ogłoszenia parafialne 10.01.2021 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Chrzest św. jest przejściem z ciemności grzechu do jasności życia w Bogu. Sam Chrystus przychodzi do nas, aby objawić moc Swojego Ojca. Chrzci nas Duchem Świętym i mocą. Przychodzi dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy są pod władzą diabła. Za grzechy i wykroczenia przeciw przyrzeczeniom złożonym na chrzcie przeprośmy teraz Chrystusa Pana.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 16:00 ! oraz okazja do spowiedzi

 

Trzeci piątek miesiąca nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego po mszach rano i wieczorem

 

- Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g. 18:00 w Domu Parafialnym

chrzty i roczki na mszy w następną niedzielę o g. 12:00

 

Przyszła niedziela­ - będzie już niedzielą rozpoczętego okresu zwykłego w tym roku liturgicznym

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej archidiecezji, a konkretnie na funkcjonowanie instytucji archidiecezjalnych zaangażowanych w apostolstwo słowa, m.in. Radio eM

 

Sprzątanie kościoła i kwiaty - dziękujemy za ofiary składane na ten cel do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Pukowca 1; a za tydzień z ul. Pukowca 2

 

W Gościu Niedzielnym - specjalny dodatek na rozpoczynający się rok ze Świętym Józefem
- modlitwa do Świętego, którą codziennie od 40 lat odmawia papież Franciszek; ponadto:

- „Mnie opat tyniecki zabronił umierać w tym roku. Mam wyraźny zakaz' - ojciec Leon Knabit o wygranej walce z coronavirusem; a także - jak sprawnie zarządzać Kościołem i jednocześnie zachować Jego wspólnotę - rozmowa z dominikaninem Ojcem Michałem Paluchem

 

Propozycje wydawnicze

- W dobie pandemii formą wsparcia wydawnictw katolickich może być prenumerata, którą proponuje „Gość Niedzielny”, jak i „Mały Gość”. Szczegóły na https://www.igomedia.pl/Zamowprenumerate
w razie pytań możliwy kontakt telefoniczny 32 608 80 83 lub mailowy prenumerata@gosc.pl

 

- Koncert kolęd Betlejem w Polsce 2020/2021 pt. „Pomoc z nieba”, można obejrzeć na stronie: https://fabrykakoncertow.com.pl/ oraz pobrać darmową płytę pt. „Kolędowanie na Tysiące Głosów Live” z: https://ambasadormilosierdzia.pl/?utm_source=mediapartners&utm_medium=katowice-kuria.

 

- Klub Inteligencji Katolickiej zachęca do korzystania z ukazującego się co miesiąc biuletynu pt.  „Dlatego”, który można pobrać ze strony: http://www.kik.katowice.opoka.org.pl

 

- W 150 rocznicę ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego oraz na progu Roku św. Józefa ukazał się kwartalnik o św. Józefie i duchowości katolickiej „Idźmy do Józefa”. Informacje o prenumeracie i kontakt z redaktorem naczelnym Grzegorzem Sokołowskim tel. 609-415-239 lub mailowo idzmydojozefa@gmail.com

 

Ogłoszenia

- 18–25.01. obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem:
Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15,5-9).

 

- Ośrodek Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej zaprasza na „Ferie z Bogiem”. Jeśli pozwoli na to sytuacje epidemiczna,  odbędą się one w dn. 18–24.01. oraz 6–13.02.br. Propozycja wypoczynku kierowana jest dla rodzin, małżeństw, osób samotnych, starszych i młodszych. W programie także codzienna możliwość uczestnictwa w porannej Eucharystii, wieczornej medytacji nad Słowem Bożym oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.
Szczegóły na stronie: https://rekolekcje-brenna.pl/program/


Ogłoszenia parafialne 03.01.2021 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Eucharystia daje nam możliwość spotkania żywego Boga. Spotykamy Go nie tylko w świętym Chlebie, ale także w Jego świętym Słowie. Prolog Janowej Ewangelii przekonuje nas, jak jest Ono ważne, bo „bez Niego nic się nie stało, z tego co si stało”. Bez Niego również nikt z nas się nie począł. Uprzytamniając to sobie na nowo, mamy okazję, by szczególnie dziś w to Słowo się wsłuchać i przyjąć Je, by odnowić nasze synostwo względem Boga, którego miłość do nas celebrujemy.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


W niedziele i uroczystości - tymczasowo zachowujemy dodatkową mszę o g. 18:30

W tygodniu intencje z 18:00 zostały przełożone na 17:00, natomiast o 18:00 odprawiamy MSZE KOLĘDOWE
tylko dla i za mieszkańców podanych w planie ulic -  w tym tygodniu zapraszamy:

04  stycznia      poniedziałek           KUPIECKA bloki 14 i 16

05  stycznia      wtorek                    ZWYCIĘSTWA bloki 31 A, B, C, D

07  stycznia      czwartek                ZWYCIĘSTWA bloki 27 B,C i 29 B,C

08  stycznia      piątek                     ANNY STEFEK, MALCHERA i KOŻDONIÓW

Zrozumiałe jest również to, że jeśli komuś wyznaczony termin nie pasuje, to może dołączyć do innej grupy. Natomiast jeśli ktoś jest lokatorem nowego domu lub mieszkania i chce je poświęcić, to może się umówić indywidualnie z którymś z księży na osobiste odwiedziny kolędowe z obrzędem poświęcenia mieszkania.

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Wtorek - o g. 20:00 ! comiesięczna Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

 

Środa - to Uroczystość Objawienia Pańskiego, w tym roku nie możemy zorganizować Orszaku Trzech Króli, ale gospodarze „Stajenki na Wilusiowym polu” na końcu ul. Zwycięstwa zapraszają do jej odwiedzin

Uroczystość Trzech Króli to także Misyjny Dzień Dziecka - dlatego w tym dniu kolekta na potrzeby misji.

W naszej archidiecezji to także Dies Episkopi, w którym Arcybiskup Wiktor Skworc
oraz Biskupi Marek Szkudło i Adam Wodarczyk obchodzą rocznicę swojej sakry biskupiej.

 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – nabożeństwa po mszach rano i wieczorem

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 16:00 ! oraz okazja do spowiedzi

- tradycyjnie w pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy do spowiedzi dzieci szkolne od g. 16:00 !

 

Przyszła niedziela­ - obchodzimy Święto Chrztu Pańskiego kończące liturgiczny okres Bożego Narodzenia, ale zgodnie z polska tradycją okres śpiewania kolęd zostaje wydłużony do święta Ofiarowania Pańskiego 2.02.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Sprzątanie kościoła i kwiaty - dziękujemy za ofiary składane na ten cel do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Prusa i Gałczyńskiego; a za tydzień z ul. Pukowca 1

 

Gość Niedzielny ostatnio był numerem podwójnym, ale warto za dobrowolną ofiarę skorzystać z ostatnich numerów czasopisma (nie tylko dla młodzieży) „Miłujcie się” wydawanego przez Ruch Czystych Serc.

 

Zaproszenie - w sobotę 9.01. o g. 11:00 w Panewnickiej Bazylice odbędzie się kolędowanie Żywego Różańca

 

Komunikat Wikariusza Generalnego Ks. Biskupa Grzegorza Olszowskiego  
Drodzy Siostry i Bracia!
Przeżywając radosny okres Bożego Narodzenia, zbliżamy się do Uroczystości Objawienia Pańskiego, obchodzonej 6 stycznia, która ukazuje nam, że Jezus Chrystus przyszedł do nas, aby wszystkie narody prowadzić do swojego przedwiecznego Ojca, a wszyscy ludzie pochylą się przed Jego zbawczą mocą.

Kościół katowicki przeżywa w tym dniu Dies Episcopi, dziękując Bogu za posługę arcybiskupa metropolity katowickiego Wiktora Skworca w 23. rocznicę święceń biskupich, które przyjął w watykańskiej bazylice św. Piotra z rąk św. Jana Pawła II. Jest to także dzień święceń biskupich dwóch biskupów pomocniczych: Marka Szkudło i Adama Wodarczyka, które miały miejsce w katowickiej katedrze w 2015 roku.

Chcemy w tym świątecznym dniu prosić o dary Ducha Świętego dla posługi Metropolity Katowickiego i jego Współpracowników, by przynosiła błogosławione owoce w życiu Kościoła i wiernych powierzonych ich pasterskiej trosce. Zapraszam duszpasterzy i diecezjan do wspólnej modlitwy w tej intencji w kościołach parafialnych. Zachęcam również do współuczestnictwa w uroczystej Eucharystii, transmitowanej przez Radio eM i w internecie, która pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa będzie sprawowana w tym dniu w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godzinie 12:00.

Z błogosławieństwem na przeżywanie Uroczystości Objawienia Pańskiego i trwającego Okresu Narodzenia Pańskiego.


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42