OGŁOSZENIA

Ogłoszenia parafialne 29.11.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Rozpoczynamy dzisiaj okres Adwentu, który jest czasem oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. Za kilka tygodni uroczyście będziemy obchodzić pamiątkę Jego pierwszego przyjścia na ziemię, a nasze serca i myśli będą pełne oczekiwania na Jego powtórne przyjście w chwale. Dzisiejsza liturgia na to przyjście kieruje naszą uwagę. Czuwajmy więc na modlitwie i ufnie oczekujmy. Aby nasze modlitwy płynęły z czystego serca, przeprośmy Najlepszego Ojca za brak wytrwałości i wiary w oczekiwaniu na przyjście Jego Syna.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


W dzisiejszą niedzielę - o g. 16:30 zapraszamy na nieszpory; a o 19:00 przez cztery niedziele zapraszamy
on-line na Rekolekcje Adwentowe w temacie: Kościół – jeden, święty, powszechny i apostolski.

 

Rozpoczęliśmy ADWENT. Dzieciom proponujemy dwa sposoby uczestnictwa w Roratach – albo tradycyjnie
dla chętnych w kościele od poniedziałku do piątku na wieczornej oraz w soboty na porannej Eucharystii,

- albo drogą internetową o 6:45 lub 18:00 na platformie holyweek.pl, a także na falach Radia eM 107,6 FM

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Wtorek - o 19:00 comiesięczna Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

 

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca
– okolicznościowe nabożeństwa po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi szczególnie dla dzieci

 

Piątek - z powodu restrykcji sanitarnych ograniczających ilość uczestników liturgii uprzejmie prosimy,
aby 4.12.br. o g. 9:00 na mszy św. BARBÓRKOWEJ umożliwić uczestnictwo tylko zaproszonym gościom,

natomiast wszystkich pozostałych Górników, członków ich rodzin oraz osoby zainteresowane zapraszamy
do uczestnictwa w uroczystości drogą transmisji internetowej na stronie Facebookowej naszej parafii.

 

- Informujemy, że Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki, działając na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udziela wiernym archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 4.12.br., w dniu liturgicznego wspomnienia św. Barbary, Dziewicy i Męczennicy, patronki górników i archidiecezji. Wiernych, którzy skorzystają z dyspensy, Metropolita Katowicki zachęca do podjęcia dzieł miłosierdzia lub innych czynów pokutnych.

 

Przyszła niedzielazbiega się w kalendarzu ze wspomnieniem św. Mikołaja

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii; natomiast przed kościołem będzie zbiórka na Pomocy Kościołowi na Wschodzie

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Obywatelskiej 5; a za tydzień z ul. Obywatelskiej 7

 

W Gościu Niedzielnym - kalendarz ścienny na 2021 rok z wizerunkami świętych; a także: - początek cyklu adwentowego 'Objawiło się życie' oraz - rozmowa z ojcem Jackiem Salijem o skandalach w Kościele i odchodzeniu młodych od wiary

 

Ogłoszenia

- Caritas parafialna zwraca się z gorącą prośbą o włączenie się w świąteczne akcje: „Anioły” i „Mam niewiele, ale się z Tobą podzielę” dla najuboższych naszej parafii. W Kościele, pod obrazem Miłosierdzia Bożego, znajduje się choinka z Aniołami, a w zaprzyjaźnionych sklepach pojawiły się pojemniki Caritas na artykuły spożywcze. Wierzymy, że pomoc ta stanie się źródłem radości zarówno dla obdarowanych, jak i samych ofiarodawców. Serdeczne Bóg zapłać. Szczegóły w gablotce i na stronie parafii.

 

- Ministranci prze dwie pierwsze Niedziele Adwentu zapraszają do skorzystania w kaplicy św. Barbary z kiermaszu, którego dochód, wobec braku w tym roku odwiedzin kolędowych, będzie zasileniem tradycyjnej kasy ministranckiej na potrzeby ich wspólnoty. W ofercie będą słodkości i pamiątki świąteczne, będzie też okazja nabyć Kalendarze Terezjańskie autorstwa ks. Teodora, Wigilijne świece Caritas oraz śpiewniki ks. proboszcza z których regularnie korzystamy na internetowych nabożeństwach różańcowych.

 

- Dzień jedności wspólnot, środowisk i szkół Nowej Ewangelizacji rejonu śląskiego odbędzie się w tym roku online jutro w poniedziałek 30.11.br.. Transmisja z kaplicy św. Barbary przy katowickim centrum handlowym SCC: http://kaplicaswbarbary.pl/ Rozpoczęcie Eucharystią o g. 19:00, następnie modlitwa uwielbienia.

 

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zwraca się z prośba do osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe do oddawania osocza. Na stronie internetowej www.rckik-katowice.pl w zakładce KRWIODAWCA dostępna jest lista czynników, które mogą wykluczyć możliwość oddania osocza. Warto zajrzeć również na stronę www.osocze.org


Ogłoszenia parafialne 22.11.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

W ostatnią niedzielę roku kościelnego zbieramy się na Eucharystii, by oddać cześć Chrystusowi Królowi, który umarł i zmartwychwstał, by przygotować nam królestwo za każdy dobry czyn, za to żeśmy Go dostrzegli w świecie
i przypominali światu, że On ukochał każdego człowieka. Jesteśmy grzeszni i słabi. Chrystus nie raz stawał przed nami w osobach potrzebujących prosząc nas o pomoc, a myśmy Go nie dostrzegali. Prośmy więc o przebaczenie, byśmy się znaleźli w Jego Królestwie, gdy przyjdzie sądzić świat.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby archidiecezji (konkretnie funkcjonowanie archiwum i muzeum archidiecezjalnego)


W dzisiejszą niedzielę - o g. 16:30 zapraszamy na nieszpory; można dziś zyskać odpust zupełny odmawiając pobożnie „Akt poświęcenia rodziny ludzkiej Chrystusowi Królowi” i spełniając zwykłe warunki odpustu.

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Środa - członków wspólnoty Emmanuel zapraszamy do udziału we mszy św. o g. 18:00

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Przyszła niedziela­ - rozpoczyna nowy rok liturgiczny; 1. Niedziela Adwentu jest obchodzona jako Niedziela Trzeźwości (z tej okazji zachęcamy w Adwencie do abstynencji od alkoholu, a także do świadectwa publicznego jej zadeklarowania w Parafialnej Księdze Abstynencji wyłożonej pod obrazem Matki Bożej).

Zachęcamy do przygotowania w domach symboli adwentowych: wieńca, kalendarza i lampionów.

 

Autorzy internetowej platformy holyweek.pl, wykorzystując materiały przygotowane przez redakcję Małego Gościa Niedzielnego, proponują projekt pt. Rodzinne Boże Narodzenie. Umożliwia on w wersji online właściwe przygotowanie się i przeżycie okresu Adwentu oraz świąt Bożego Narodzenia. Przygotowane materiały będą zaangażowane osoby (dzieci, ich rodziców) prowadziły od monitorów komputerów do realizowania aktywności zadawanych przez autorów Platformy. Holyweek.pl skierowany jest do całych rodzin i zawiera w sobie cztery moduły:

   - Roraty – prowadzone w oparciu o materiały z Małego Gościa Niedzielnego. Zaplanowano dwie transmisje online Mszy roratniej (z parafii św. Rodziny w Piekarach Śląskich o g. 6.45 oraz z parafii św. Bartłomieja w Bieruniu o g. 18.00). Linki do tych transmisji znajdują się na stronie holyweek.pl. Nauki roratnie będą udostępniane w formie audiowizualnych audycji. Platforma holyweek.pl umożliwi dzieciom dostęp do roratnich obrazków w wersji elektronicznej za pośrednictwem czterocyfrowych kodów. Zostaną one niebawem przesłane do wszystkich parafii. Obrazki będą pobierane z wirtualnych skrzynek. (Obrazki będą też dostępne u nas w kościele na tradycyjnie prowadzonych roratach na mszach wieczornych od poniedziałku do piątku oraz porannych w soboty)

   - Kalendarz adwentowy – zawiera aktywizacje rodzinne na każdy dzień, które zostały przygotowane przez Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza z Rudy Śląskiej.

   - Miernik światła – zawiera szereg charytatywnych inicjatyw oraz materiałów audiowizualnych dotyczących przeżywania Adwentu i Bożego Narodzenia przez poszczególne rodziny oraz skrzynkę modlitewnych intencji.

   - Zakładka świąteczna – zawiera materiały wyjaśniające symbolikę Adwentu oraz Bożego Narodzenia. W ramach projektu odbędą się konkursy z ciekawymi nagrodami. Nagrodę główną ufunduje Ksiądz Arcybiskup Wiktor.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Obywatelskiej 3; a za tydzień z ul. Obywatelskiej 5

 

W Gościu Niedzielnym - czy na sądzie ostatecznym trzeba się będzie ze wszystkiego wytłumaczyć? a także:

- Jak pobożnie przeżyć Mszę Świętą w telewizji? oraz - czy dzisiaj informacje o gotowych szczepionkach na Covid-19 należy traktować poważnie; natomiast w najnowszym Małym Gościu: płyta Magdy Anioł z piosenką roratnią 'Kiedyś wino i Chleb', ponadto: - o ludziach, dla których Eucharystia była najważniejszą chwilą każdego dnia oraz - co zrobić, żeby skupić się na Mszy św.?

 

Ogłoszenia

- Caritas parafialna zwraca się z gorącą prośbą o włączenie się w świąteczne akcje: „Anioły” i „Mam niewiele,
ale się z Tobą podzielę
” dla najuboższych naszej parafii. W Kościele, pod obrazem Miłosierdzia Bożego, od pierwszej niedzieli adwentu będzie znajdować się choinka z Aniołami, a w zaprzyjaźnionych sklepach już w przyszłym tygodniu pojawią się pojemniki Caritas na artykuły spożywcze. Wierzymy, że pomoc ta stanie się źródłem radości zarówno dla obdarowanych, jak i samych ofiarodawców. Serdeczne Bóg zapłać. Szczegóły w gablotce i na stronie parafii

 

- Ministranci prze dwie pierwsze Niedziele Adwentu zapraszają do skorzystania w kaplicy św. Barbary z kiermaszu, którego dochód, wobec braku w tym roku odwiedzin kolędowych, będzie zasileniem tradycyjnej kasy ministranckiej na potrzeby ich wspólnoty. W ofercie będą słodkości i pamiątki świąteczne, będzie teź okazja nabyć Kalendarze Terezjańskie, Wigilijne świece Caritas oraz śpiewniki ks. proboszcza z których regularnie korzystamy na internetowych nabożeństwach różańcowych.

 

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zwraca się z prośba do osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe do oddawania osocza. Na stronie internetowej www.rckik-katowice.pl
w zakładce KRWIODAWCA dostępna jest lista czynników, które mogą wykluczyć możliwość oddania osocza.

 

Zaproszenie - 25.11. comiesięczne spotkanie formacyjne pracowników Służby Zdrowia odbędzie się następująco:

- Eucharystia w intencji lekarzy, pielęgniarek/pielęgniarzy, opiekunów medycznych, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych i wszystkich pracowników Służby Zdrowia będzie celebrowana w parafii św. Jadwigi w Chorzowie o g. 18:00. Można w niej uczestniczyć online przez kanał Youtube, udostępniony na stronie parafii;

- Spotkanie formacyjne zaplanowano na platformie meet.google. Ks. prof. dr hab. Marian Machinek wygłosi o g. 19:30 wykład pt. „O wartości życia wobec cywilizacji śmierci” (wejście przez link: https://meet.google.com/gxs-oyfz-kii).

Instrukcja wejścia na platformę dostępna jest na stronie duszpasterstwa służby zdrowia: www.dsz.katowice.pl


Ogłoszenia parafialne 15.11.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Wszystko mamy od Boga. On ubogacił nas swymi darami, swą łaską, miłością, zbawieniem. Przez swe życie, wiarę i dobrą wolę mamy pomnażać dobra otrzymane od Boga. Udział w Eucharystii jest także pomnażaniem Bożych talentów, aby pełniej zajaśniała w nas prawda, że wszystko mamy od Boga, że On uczynił nas synami światłości, że On uczyni nas włodarzami nieba i uczestnikami swojej radości.
Jak słudzy bojaźliwi stajemy przed Bogiem z pustymi rękami, okaleczeni przez grzech, osłabieni przez brak gorliwości i słabość wiary. Prośmy o przebaczenie i pomoc, byśmy mogli pomnażać otrzymane talenty i mogli kiedyś wejść do radości naszego Pana.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

Natomiast przed kościołem dziś zbiórka – na Papieską Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie
dla mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej


W dzisiejszą niedzielę - o g. 16:30 zapraszamy na nieszpory; a codziennie on-line na różaniec o 20:30
-
przeżywamy Światowy Dzień Ubogich, a w naszej Archidiecezji
Dzień Muzyki Liturgicznej           

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Trzeci piątek miesiąca nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego po mszach rano i wieczorem

 

Sobota – we wspomnienie św. Tarsycjusza przypada patronalne święto ministrantów – msza o g.18:00

 

Przyszła niedziela­ - przypada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, będąca ostatnia niedzielą kończącego się roku liturgicznego
- w tym dniu przypada również wspomnienie św. Cecylii patronki muzyki kościelnej – msza o g. 17:00

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Obywatelskiej 1; a za tydzień z ul. Obywatelskiej 3

 

W Gościu Niedzielnym - ostatnie protesty na ulicach pokazały, że nie mamy do czynienia z pełzającą laicyzacją, lecz z jej przyspieszoną wersją. Co możemy zrobić, żeby przebić się przez mur obojętności
i dotrzeć z przekazem do młodzieży? a także: - o tym, że uliczne protesty i lansowanie teorii „za wolnym wyborem”, w praktyce rani osoby niepełnosprawne; oraz - rozmowa z posłem Jerzym Polaczkiem o doświadczeniu choroby na koronawirusa 

 

Ogłoszenia

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zwraca się z prośba do osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe do oddawania osocza. Na stronie internetowej www.rckik-katowice.pl
w zakładce KRWIODAWCA dostępna jest lista czynników, które mogą wykluczyć możliwość oddania osocza.

 

- Aktualna sytuacja epidemiologiczna utrudnia przeprowadzenie w parafiach Rorat w zwyczajnej formie.
Kuria Archidiecezjalna informuje, że: w oparciu o materiały przygotowane przez redakcję Gościa Niedzielnego nt. Eucharystii zostaną zaproponowane krótkie filmiki do pobrania na platformie Holy Week
oraz słuchowiska z udziałem grupy dzieci, udostępniane na falach Radia eM 107,6 FM.

Autorzy internetowej platformy Holy Week (holyweek.pl) opracowują adwentową ofertę dla rodzin. Umożliwi ona m.in. codzienne uczestnictwo w Mszy św. roratniej z rozważaniem opartym na materiałach Gościa Niedzielnego, korzystanie z wirtualnego kalendarza adwentowego, zawierającego stosowne zadania i propozycje domowych aktywizacji w rodzinnie. Platforma będzie także oferowała materiały audiowizualne dotyczące Adwentu, świętowania Bożego Narodzenia, a także kształtowania właściwych relacji rodzinnych. Przewidziano także konkurs z nagrodą główną ufundowaną m.in. przez Księdza Arcybiskupa.

Mając na uwadze, że w ramach internetowej platformy Holy Week będą wykorzystane materiały roratnie GN zachęcamy księży do ich nabywania. Przygotowany pakiet (plansza i obrazki w wersji papierowej) należy w parafii w całości przekazać rodzicom tych dzieci, które zaangażują się w przeżywanie Rorat drogą elektroniczną. Tym razem to rodzice będą każdego dnia wręczać swoim pociechom kolejne obrazki do wklejenia na planszę. Start – 29 listopada br. Szczegóły podamy w kolejnym tygodniu.        
Zainteresowanych prosimy w tym tygodniu o zapisanie się na liście w zakrystii lub kancelarii.


Ogłoszenia parafialne 08.11.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Udział w Eucharystii jest znakiem naszego oczekiwania na spotkanie z Chrystusem. Przychodzimy więc, by stanąć przed ołtarzem jak mądre panny z zapalonymi lampami. Czuwamy na modlitwie, by kiedyś wejść ma wieczne gody Baranka. Niech więc płoną nasze serca wiarą i miłością, by już tutaj być blisko Pana, by kiedyś otrzymać obiecane życie wieczne.
Grzech często gasi nasze lampy, osłabia miłość i wiarę. Grzeszni i słabi przychodzimy do Boga, bo On jeden, ma przebaczenie, bo On, jeden może mas napełnić mądrością, byśmy byli czujni i zawsze gotowi ma spotkanie z Chrystusem. Wyznajmy więc z żalem nasze grzechy.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na renowację katowickiej katedry


W nowym reżimie epidemiologicznym liczba wiernych w kościele została ograniczona do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych, co w naszym kościele oznacza po jednej osobie w każdej ławce. Nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Wznowiliśmy internetowe transmisje z naszego Sanktuarium mszy niedzielnych o g. 10:30. Od tej niedzieli wracamy do transmisji różańca z kaplicy na probostwie codziennie o 20:30

 

W dzisiejszą niedzielę - o g. 16:30 zapraszamy na nieszpory

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Środa - Narodowe Święto Niepodległości - msza za ojczyznę o g. 9:00 (w tym roku bez przemarszu pod pomnik)

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Piątek - Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g. 18:00 w Domu Parafialnym

 

Przyszła niedziela­ - to Światowy Dzień Ubogich, a w naszej Archidiecezji Dzień Muzyki Liturgicznej

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii; natomiast przed kościołem odbędzie się  zbiórka na Papieską Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie dla Republiki Środkowoafrykańskiej. Składamy także podziękowania za wszystkie darowizny na rzecz kultu dokonywane przelewem na konto 74 1240 4357 1111 0000 5313 2259

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Obywatelskiej domy prywatne; a za tydzień z blok z ul. Obywatelskiej 1

 

W Gościu Niedzielnym - chaos informacyjny, emocje i zbiorowa histeria utrudniają merytoryczną dyskusję w sprawie aborcji eugenicznej. Co dokładnie oznacza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego? a także: - czy Polska gospodarka przeżyje drugie zamrożenie? - rozmowa z ekonomistą dr Andrzejem Sadowskim; oraz - o kapucynie, który od 40 lat głosi rekolekcje kolejnym papieżom. Teraz został ogłoszony nowym kardynałem.

 

Zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na wystawę „Karol Wojtyła.Narodziny”, która można oglądać
w Galerii Drugiego Planu w Chwałowickim Domu Kultury od 23.10-30.12.2020 r. od poniedziałku do piątku
w g. 8:00-20:00 oraz w soboty w g. 8:00-13:00. Wstęp wolny! (chwilowo zawieszona restrykcjami)

 

Penitencjaria Apostolska w związku z panującą epidemią w tym roku
zmieniła warunki uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych związanego z uroczystością Wszystkich Świętych.

Co roku odpust za zmarłych można było uzyskać nawiedzając cmentarze między 1 a 8 listopada i spełniając zwykłe warunki odpustu. W tym roku jednak, ze względu na panujące w wielu krajach zasady mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa, dla wielu osób spełnienie zwykłych warunków może być niemożliwe, czy to ze względu na kwarantanny czy ograniczony dostęp do cmentarzy. W związku z tym Penitencjaria Apostolska - watykańska komórka odpowiedzialna m.in. za odpusty - wydała dekret mający na celu umożliwić uzyskanie odpustów pomimo obowiązujących restrykcji. Jakie w tym roku są zasady uzyskania odpustu? Odpust zupełny za osoby zmarłe można uzyskać dwojako:
Sposób I: Odpust można uzyskać przez 8 dowolnych dni listopada (nie muszą następować po sobie)
nawiedzając cmentarz i modląc się tam za zmarłych oraz spełniając zwykłe warunki odpustu.

Sposób II: Z modlitwą nawiedzając kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych (od południa) oraz w Dniu Zadusznym, odmawiając tam „Ojcze nasz” i „Wierzę” i spełniając zwykłe warunki odpustu.
UWAGA: taka forma uzyskania odpustu może być też przełożona na dowolny dzień listopada.

Zwykłymi warunkami odpustu są: - brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego; - stan łaski uświęcającej, czyli brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego lub spowiedź sakramentalna; - przyjęcie Komunii świętej; - odmówienie dowolnej modlitwy w intencji, w której modli się Ojciec święty.
Penitencjaria wychodzi też naprzeciw osobom starszym, chorym oraz tym, którzy z poważnych powodów
nie mogą opuścić domu
, na przykład z powodu ograniczeń nałożonych przez władze i nie mogą spełnić któregoś

z warunków, np. fizycznie nawiedzić kościoła czy przyjąć Komunii Świętej lub skorzystać z sakramentu pokuty,
by być w stanie łaski uświęcającej. Osoby te będą mogły uzyskać odpust zupełny pod warunkiem duchowego dołączenia do pozostałych wiernych. Należy przy tym odrzucić wszelkie przywiązanie do grzechu z intencją jak najszybszego spełnienia warunków uzyskania odpustu, czyli przystąpienia do sakramentu pojednania, przyjęcia Komunii oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz odmówienia przed obrazem Jezusa lub Maryi pobożnej modlitwy za zmarłych, na przykład Jutrzni lub Nieszporów z Oficjum za zmarłych, koronki do Miłosierdzia Bożego lub innych modlitw dedykowanych zwykle zmarłym przez wiernych.


Ogłoszenia parafialne 01.11.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Uroczystość Wszystkich Świętych zaprasza do szukania wstawiennictwa u naszych braci i sióstr, którzy już są w niebie. Równocześnie rozpala w nas pragnienie wejścia na drogę wiodącą ku świętości. Najczęściej jednak myślimy, że świętość jest tylko dla nielicznych, dla tych, którzy urodzili się jako święci. Jednak Jan Apostoł wyraźnie wskazuje, że świętym człowiek staje się przez współpracę z łaską Chrystusa: „Każdy zaś, kto pokłada w Nim tę nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty”.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


W dzisiejszą niedzielę - o g. 16:15 zapraszamy na nieszpory za zmarłych (zwłaszcza w ostatnim roku)

Ze względów sanitarnych cmentarze w całej Polsce w dniach 31.10. - 2.11.br. będą zamknięte. Czas odwiedzin grobów naszych bliskich możemy rozciągnąć na cały listopad, tym bardziej, że Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret o odpustach za zmarłych, które możemy uzyskiwać nie tylko w pierwszym tygodniu listopada, lecz przez cały miesiąc. Treść dokumentu w gablotce i na stronie internetowej.

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Wtorek - o 19:00 comiesięczna Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

 

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca – nabożeństwa po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- w pierwszy czwartek miesiąca od 17:00 zapraszamy do spowiedzi dzieci szkolne

 

Piątek - pierwszy w miesiącu zapraszamy dzieci na mszę o g. 17:00

 

Przyszła niedziela­będzie Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym poświęcony w tym roku Republice Środkowoafrykańskiej, krajowi, społeczeństwu i wiernym,  którzy od lat doświadczają dramatu wojny, zniszczenia, prześladowania, a także głodu i śmierci. W tym kraju posługuje wielu misjonarzy z Polski, wśród nich bp Tadeusz Zbigniew Kusy, wierny uczestnik pielgrzymek do Matki Bożej Piekarskiej

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na renowację katowickiej katedry

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Malchera numery nieparzyste; a za tydzień domy prywatne z ul. Obywatelskiej (2-20 i 11-17)

 

W Gościu Niedzielnym o czyśćcu, który jest przejawem miłosierdzia Bożego i o duszach w czyśćcu, którym możemy pomóc naszą modlitwą, a także: o księdzu, który przetrwał dwuletnią niewolę u dżihadystów dzięki modlitwie różańcowej oraz o właśnie beatyfikowanym założycielu Rycerzy Kolumba, którego biografia jest fascynującą historią pokonywania życiowych trudności

 

Ogłoszenia

- Wydział Duszpasterstwa Rodzin wraz z innymi Wydziałami Kurii, instytucjami diecezjalnymi oraz wybranymi przedstawicielami różnych grup przygotowuje strategię duszpasterstwa (rodzin). W związku z tym prosimy o wypełnienie drogą internetową ankiety dla małżonków: https://forms.gle/Ra4jAtYfyoDuD1RZ9 . Zebrane informacje pomogą bardziej adekwatnie odpowiadać na potrzeby duszpasterskie parafii.

 

- II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Mistrzowie Modlitwy Muzyką ze względu na epidemię koronawirusa odbędzie się online. Transmitowany będzie w kolejne soboty 7, 14, 21, 28 listopada o g. 21:00 na antenie radia eM oraz na stronie internetowej tej rozgłośni w formie video. W tym roku festiwal składa się z 4 koncertów i dedykowany jest czcigodnemu słudze Bożemu ks. Janie Masze. Szczegóły wydarzenia na plakacie w gablotce i na stronie parafii.

 

Modlitwa o pokój (na motywach Listu do Efezjan)       
Panie Jezu Chryste,   Ty, który jesteś naszym pokojem,  

Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,   
Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,  

Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!                  
Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!

Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników,
a zobaczyli współdomowników
– w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;  
Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie,
i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.        
Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa,

które budują, nie rujnują;  leczą, nie zadają rany;
pocieszają, nie odbierają nadzieję;  niosą pokój, nie wywołują agresję.

Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę.
Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych,
tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych.
Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.   Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!  
Modlimy się za wszystkich!  
O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;

Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.
Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.  Za wierzących w Boga,
i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;
Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.  

Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas,
wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem.

I skutecznie nas po nich poprowadź.  Amen


Ogłoszenia parafialne 25.10.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

W ostatnią niedzielę października liturgicznie obchodzimy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia własnego Kościoła. Dziękujemy dziś Bogu za naszą świątynię, za to miejsce, które powstało dzięki wierze, ofiarom i trudom tych, którzy przed nami tworzyli tę wspólnotę parafialną. Modlimy się dziś za nich, by wyrazić wdzięczność za ich świadectwo wiary. Dziękujemy Bogu i ludziom za naszą  świątynię, będącą miejscem modlitwy i uwielbienia Boga, naszego uświęcania i wzrastania w wierze dzięki sakramentalnej łasce. Dziękujemy za realną obecność Chrystusa, który właśnie tu nas gromadzi. Prośmy Go, aby ożywił w nas świadomość, że najpiękniejsza i miłą Bogu świątynią jest każdy ochrzczony. Dziękujmy za tę wielka godność i czuwajmy, by przez grzech jej nie utracić.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za składane dary.


W dzisiejszą niedzielę - o g. 16:15 zapraszamy na nabożeństw różańcowe (koncert papieski odwołany)

Ze względu na stan czerwonej strefy epidemicznej liczba wiernych w kościele została ograniczona do
1 osoby na 7 metrów kwadratowych, co w naszym kościele oznacza po dwie osoby w każdej ławce. Wznowiliśmy internetowe transmisje z naszego Sanktuarium mszy niedzielnych o g. 10:30

 

Spotkania grup formacyjnych zostały zawieszone do odwołania

- Odwołano też spotkanie Pracowników Służby Zdrowia, które miało się odbyć w Bazylice w najbliższy wtorek.

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Przyszła niedziela - to Uroczystość Wszystkich Świętych. Zgodnie z ogólnopolskimi ustaleniami w tym roku rezygnujemy z tradycyjnej procesji na cmentarz. Chętnych, zwłaszcza bliskich osób zmarłych w tym roku, zapraszamy na Nieszpory za zmarłych do kościoła w niedzielę o g. 16:15.

 

Zachęcamy do spełnienia wymagań potrzebnych do uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych, którego warunkiem jest odprawienie spowiedzi, przyjęcie Komunii św., wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, odmówienie Wierzę w Boga, Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego, a ponadto czyny odpustowe, którymi są: od południa Uroczystości Wszystkich Świętych i przez Dzień Zaduszny pobożne nawiedzenie kościoła, a od 1 do 8 listopada nawiedzenie cmentarza połączone z modlitwą za zmarłych. Każdego dnia można zyskać odpust dla jednej konkretnej duszy zmarłego.

 

Konferencja Episkopatu Polski zachęca, aby tradycyjne nawiedzanie cmentarzy realizować bardziej indywidualnie
i rozłożyć odwiedziny grobów swoich bliskich na całą oktawę Uroczystości Wszystkich Świętych.

 

Tradycyjnie 1 listopada od 8:00 do 14:00 przy cmentarzu będą kwestować wolontariusze Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie na rzecz powstającego w Rybniku Hospicjum oraz pomocy Seniorom, natomiast młodzież oazowa od 7:00 do 19:00 będzie zbierała zalecki za zmarłych, których będziemy polecać w modlitwie różańcowej przez całą oktawę. Zalecki umieszczone w kopercie można też przez cały tydzień zostawiać w koszyczku podczas liturgii w kościele lub w zakrystii.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie również na potrzeby naszej parafii.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Malchera numery parzyste; a za tydzień numery nieparzyste.

 

Szkolne Koła Caritas zapraszają do włączenia się w zbiórkę na misje. Dla potrzebujących zbieramy mydła w kostkach, szczotki i pasty do zębów. Przyniesione dary prosimy składać w koszu pod obrazem Miłosierdzia Bożego. Akcja trwa do 6 listopada. Zebrane dary zostaną przekazane ojcom werbistom, którzy zawiozą je najbardziej potrzebującym w dalekie zakątki świata.

 

W Gościu Niedzielnym: Czy istnienie innych religii jest zgodne z wolą Boga, czy też wyłącznie błędem ludzkim? Na to pytanie odpowiada Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Mija właśnie 55 lat od jej podpisania. a także: Jakie mamy powody kryzysu powołań zakonnych? Czy posłuszeństwo może być drogą do wolności? Rozmowa z przełożoną polskiej prowincji Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego oraz o wielkim sukcesie polskiej tenisistki, która jako pierwsza Polka w historii wygrała turniej Wielkiego Szlema

 

Z Kurii Archidiecezjalnej przekazano nam następujące informacje:

- Jesteśmy świadkami nieustannego wzrostu liczby osób zakażonych koronawirusem. Na chwilę obecną zakażenie dotknęło już ponad czterdziestu księży naszej archidiecezji. W związku z tą sytuacją pamiętajmy, aby w modlitwie indywidualnej, a nade wszystko podczas każdej Mszy św. w ramach modlitwy powszechnej polecać Bożej Opatrzności zakażonych kapłanów i parafian, prosząc dla nich wszystkich o dar zdrowia. Wspierajmy także duchowo cały personel medyczny zmagający się ze skutkami pandemii. Czyńmy to m.in. śpiewem Suplikacji i odmawianiem Różańca.

 

- W duchu roztropności i powagi planujmy spotkania wspólnot i grup parafialnych, zachowując stosowne przepisy sanitarne. Nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii.
W mocy pozostają wszystkie dekrety Księdza Arcybiskupa dotyczące sposobu organizacji duszpasterstwa w dobie pandemii. Są one dostępne na stronie www. archidiecezji w zakładce KORONAWIRUS.

 

Pamiętajmy o podstawowych zasadach ochrony siebie i innych przez częste mycie i dezynfekowanie rąk, zachowywanie dystansu społecznego oraz w przestrzeni publicznej noszenie maseczek zakrywających nos i usta


Ogłoszenia parafialne 18.10.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Gromadzimy się, by wysławiać Boga Stwórcę świata i głosić chwałę Chrystusa, który świat zbawił. Powołani jako chrześcijanie mamy swym życiem przyczyniać się do uświęcania świata, w którym nieustannie dokonuje się zbawienie. Jesteśmy narzędziem w ręku Boga dla dobra świata, by przyspieszyć odnowienie wszystkiego w Chrystusie.
Grzech oddala nas od Boga, to także grzech wyrządza zło stworzeniu. Przeprośmy za winy, by chociaż w części przyczynić się do świętości świata, by przyspieszyć odnowienie wszystkiego w Chrystusie.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na misje, bo dziś przeżywamy w kościele Niedzielę Misyjną.


Aktualnie znajdujemy się w żółtej strefie epidemicznej, co wiąże się z ograniczeniem ilości wiernych w kościele do 1os./4m2, co w naszym kościele przekłada się na maksimum 4 osoby w jednej ławce.

 

W dzisiejszą niedzielę - o g. 16:30 zapraszamy na nieszpory; w kościele ma miejsce dziś liczenie wiernych.

 

Spotkania grup formacyjnych: wtorek o 19:00 Katecheza mężczyzn; w środę o 15:00 Katecheza kobiet; o 16:00 dzieci do Wczesnej Komunii św.; o 19:00 Schola Vocatus i Krąg biblijny; w czwartek o 19:00 Diakonia muzyczna
i WJM Young; w piątek o 17:00 Młodzież Oazowa; w sobotę o 9:00 Dzieci Maryi i Ministranci

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

- o g. 19:00 w kościele próba liturgiczna przed sakramentem bierzmowania

 

Wtorek - o g. 18:00 msza z udzieleniem sakramentu Bierzmowania

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Przyszła niedziela - będziemy liturgicznie obchodzić Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego;

- o 16:00 zapraszamy do kościoła na Parafialny Koncert Papieski zamiast popołudniowego nabożeństwa.

- o 12:00 zostanie odprawiona msza dziękczynna w intencji ofiarodawców kiermaszu misyjnego dla Pigmejów;
wystawa misyjna, którą gościliśmy w kościele zostanie udostępniona na parafialnej stronie internetowej;

- otrzymaliśmy również dyplom wdzięczności od MIVA Polska za udział w „akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km”
i złożoną przez parafian ofiarę 6,5 tyś zł na w zakup środków transportu dla polskich misjonarzy;

- przekazujemy też, że w ubiegłą niedzielę zebraliśmy w kolekcie 2,5 tyś zł na WŚSD w Katowicach
oraz w zbiórce przed kościołem 2 tyś zł na Fundusz Stypendialny Dzieła Trzeciego Tysiąclecia

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Kupieckiej 16 klatki 4-6; a za tydzień z ul. Malchera numery parzyste

 

W Gościu Niedzielnym „pandemia odsiała przede wszystkim tych ludzi, którzy przychodzili do kościoła kulturowo, zwyczajowo, z rozpędu”. O budowaniu wspólnoty parafialnej, jej zadaniach ewangelizacyjnych oraz najważniejszym wyzwaniu duszpasterskim mówi ks. Wiesław Kamiński a także: najbardziej cenną rzeczą, jaką robię, jest skłanianie ludzi do powracania do Boga – mówił ks. Piotr Pawlukiewicz. Zamieszczamy fragment jego autobiografii oraz Za bardzo skupiamy się na formie, zapominając czym Komunia tak naprawdę jest oraz że nie ma Komunii bez Eucharystii. Rozmowa z o. Dominikiem Jurczakiem o przyjmowaniu Komunii na rękę oraz przeroście formy nad treścią.

 

Zaproszenie - w poniedziałek 19.10. o 19.00 Rybnicki Wieczór Chwały w bazylice św. Antoniego czyli modlitwa uwielbienia w intencji miasta i jego mieszkańców.

 

Ogłoszenia

- od 7 września działa miejski Rybnicki Telefon Seniora – 32 784 78 74. Od poniedziałku do piątku w g. od 10:00-14.00 dyżuruje tam zespół seniorów-wolontariuszy. Seniorzy udzielają informacji o dostępnej ofercie np. zajęciach sportowych, kulturalnych dla seniorów oraz dostępnych formach pomocy, a także chętnie wysłuchają, gdy ktoś będzie chciał porozmawiać. Koszt telefonu jak na numery stacjonarne.

- Realizowany jest również projekt teleopieki dla seniorów (czyli przycisku S.O.S), w ramach którego można również zostać objętym badaniami przesiewowymi, zdalnym poradnictwem psychologicznym, a także otrzymać urządzenie do zdalnego EKG i pomiaru cukru we krwi. Udział w projekcie jest bezpłatny, skierowany jest do osób powyżej 65 r. życia.
Chęć zgłoszenia udziału w projekcie prosimy zgłaszać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku pod tel. 32 43 99 306.

 

- Prezydent Miasta informuje, że w dn. 19-23.10.br. mieszkańcy Rybnika mogą na stronie miasta www.rybnik.eu oddać głos na projekty budżetu obywatelskiego. Projekty lokalne zostaną zaakceptowane, jeżeli zostaną poparte przez 5% liczby mieszkańców, czyli około 400 osób. Przy okazji indywidualnie zwracano się do parafii z prośbą o poinformowaniu o kilku z nich: -jeden dotyczy street parku w Chwałowicach koło SP 35, drugi - wystawienia w Chwałowickim Domu Kultury spektaklu opartego o 'Opowieści chwałowickie' Jana Krajczoka - oraz ogólnomiejski projekt Domu Kultury w Niedobczycach. Darmowe wakacje dla dziecl z Rybnika Youth Camp Rybnik', skierowany do dzieci i młodzieży z Rybnika, który ma zapewnić bezpłatny wypoczynek grupie około 1200 osób.


Ogłoszenia parafialne 11.10.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Bóg przygotował nam ucztę, która jest zapowiedzią uczty mesjańskiej — zapowiedzią zbawienia. Wszyscy zostaliśmy zaproszeni na tę ucztę. Przychodzimy więc w niedzielę, by stanąć przed ołtarzem Pana i przygotować się na wieczne spotkanie z Nim tam, gdzie raz na zawsze zostanie zniszczona śmierć i grzech.
Wszystko możemy w tym, który nas umacnia. Uznajmy przed Bogiem nasze winy, aby udział w uczcie Chrystusa przybliżył nas do wiecznej uczty radości zbawienia.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach; a przed kościołem będzie zbiórka na Fundację „Dzieło Trzeciego Tysiąclecia” z okazji XX Dnia Papieskiego

przeznaczona na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin


W dzisiejszą niedzielę - o g. 16:15 zapraszamy na nabożeństwo różańcowe

 

Spotkania grup formacyjnych: poniedziałek o 18:00 kandydaci do bierzmowania - absolwenci po 8 kl.;
w środę o 15:00 Katecheza kobiet; o 16:00 dzieci do Wczesnej Komunii św; o 19:00 Schola Vocatus;
w czwartek 19:00 WJM Young; w piątek 17:00 Młodzież Oazowa; w sobotę 9:00 Dzieci Maryi i Ministranci

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Środawg diecezjalnego harmonogramu w naszej parafii przypada całodzienna adoracja Pana Jezusa

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- o g. 18:00 Eucharystia z czuwaniem modlitewnym o uzdrowienie ciała i duszy

 

Trzeci piątek miesiąca nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego po mszach rano i wieczorem

 

- Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g. 18:00 w Domu Parafialnym

chrzty i roczki na mszy w następną niedzielę o g. 17:00

 

Przyszła niedzielaodbywać się będzie tradycyjne ogólnopolskie liczenie wiernych
obchodzona będzie również jako Światowy Dzień Misyjny, który inauguruje tydzień misyjny

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie właśnie na potrzeby misji

 

Ks. Proboszcz Krzysztof Szymański z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku na Nowinach skierował do nas podziękowanie za przekazany mu dar materialny podczas zbiórki w naszej parafii w kwocie 5 607 zł

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Kupieckiej 16 klatki 1-3; a za tydzień z ul. Kupieckiej 16 klatki 4-6

 

W Gościu Niedzielnym film na DVD „Ziemia Maryi” - piękny obraz o Matce Jezusa, który poruszy każdego widza. Wzbogacony o 85 minut dodatkowych materiałów. a także: o nowej encyklice papieża Franciszka, która utwierdza w przekonaniu, że braterstwo to główny rys obecnego pontyfikatu; oraz rozmowa z autorem kanału Teobańkologia, który „Ma nadzieję, że dzięki wierze Polaków obronimy się w jakiejś mierze przed dechrystianizacją, a wszystkie „wilki w stadzie” są szansą na oczyszczenie i doskonalenie naszej wiary”.

 

Z okazji Dnia Papieskiego - młodzież oazowa po mszy umożliwia nabycie Papieskich Kremówek w cenie 8zł, zaopatrzonych cytatami św. Jana Pawła II, dochód przeznaczony na dofinansowanie rekolekcji dla młodzieży
natomiast w niedzielę 25.10. o g. 16:00 zapraszamy na Parafialny Koncert Papieski

 

Jeśli warunki epidemiczne pozwolą, to we wtorek 20.10. o g. 18:00 Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc udzieli Sakramentu Bierzmowania grupie absolwentów naszych Szkół Podstawowych

 

Zaproszenia

- 27.10.we wtorek o 19:00 Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza pracowników Służby Zdrowia na pierwsze spotkanie formacyjne; w programie prelekcja ks. dr Witolda Kanii nt. „Być człowiekiem sumienia

 

Ogłoszenia

Arcybiskup Katowicki zaprasza wszystkich Parafian z Archidiecezji Katowickiej do dołączenia do projektu 'Pod biało-czerwoną' realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej budowy całorocznego masztu z flagą narodową w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. To przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod naszą flagą państwową, a także godne uczczenie pamięci o Bohaterach Walk o niepodległość naszej Ojczyzny, w tym w szczególności Bohaterów Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Aby spełnić założenia projektu, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online, dlatego też zachęcamy do oddawania głosów poparcia online na naszą Gminę pod adresem: gov.pl/bialoczerwona Głosy poparcia można oddawać do 11 listopada 2020 roku


Ogłoszenia parafialne 04.10.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Przeżywając parafialny odpust ku czci Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus witamy w naszej wspólnocie wszystkich gości, a szczególnie Ks. Roberta Rosiaka - naszego byłego wikarego, a obecnie posługującego
w parafii Katowice-Szopienice, który wygłosi do nas Słowo Boże i będzie przewodniczył sumie odpustowej. Podczas Mszy zostaną poświęcone róże, które przynieśliśmy dziś ku czci naszej patronki.


W dzisiejszą niedzielę - o g. 16:15 zapraszamy na nabożeństwo różańcowe zamiast nieszporów
o g. 10:10 lokalna telewizja TVT wyemituje program o naszym Sanktuarium ( jako pierwszy odcinek cyklu)

 

W październiku zapraszamy na codzienne nabożeństwa różańcowe 45 min przed każdą mszą wieczorną. Dzieci zachęcamy do zbierania naklejek za udział w nabożeństwie, dla najwytrwalszych przewidziane nagrody

 

Spotkania grup formacyjnych: poniedziałek o 18:00 kandydaci do bierzmowania z klas ósmych;
wtorek o 19:00 Katecheza mężczyzn; w środę o 15:00 Katecheza kobiet; o 16:00 dzieci do Wczesnej Komunii św.; o 19:00 Schola Vocatus i Krąg biblijny; w czwartek o 19:00 WJM Young;
w piątek o 17:00 Młodzież Oazowa; w sobotę o 9:00 Dzieci Maryi i Ministranci

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Wtorek - o 19:00 comiesięczna Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

 

Środa - 7.10. we wspomnienie MB Różańcowej o g.9:00 w kaplicy przy ul. Kupieckiej w rocznicę jej poświęcenia będzie sprawowana tradycyjna msza św. za zmarłych parafian i budowniczych kościoła

- a po tej mszy na g.10:00 zapraszamy na spotkanie do kościoła członków wszystkich Róż Różańcowych

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Sobota - pielgrzymka członków Żywego Różańca do katowickiej katedry, zapisy chętnych do środy

 

- możliwe są odwiedziny chorych i starszych parafian przez kapłanów z posługą sakramentalną 
- chętnych prosimy zgłaszać indywidualnie w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie na probostwie

 

Przyszła niedziela­ - będzie przeżywana jako tzw. Niedziela Papieska, z tej okazji młodzież oazowa będzie sprzedawać Kremówki Papieskie – dochód będzie przeznaczony na dofinansowanie rekolekcji oazowych

 

Ze względu na pandemię główne obchody Dnia Papieskiego zostały ograniczone do dwóch wydarzeń:

10.10. o g. 17:00 – koncert z okazji XX Dnia Papieskiego w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

11.10. o g. 19:00premiera on-line Akatystu „Totus Tuus – spektaklu zrealizowanego zdalnie przez
Teatr Franciszka jako połączenie słowa, muzyki, obrazu i gry aktorskiej.

 

W tym roku nie odbędzie się w Domu Kultury tradycyjny koncert na rzecz Stypendystów Dzieła Papieskiego, ale za to u nas w kościele w niedzielę 25.10. o g. 16:00 odbędzie się koncert papieski Scholi Vocatus

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach;
a przed kościołem będzie zbiórka na Fundację „Dzieło Trzeciego Tysiąclecia” z okazji Dnia Papieskiego

 

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Kupieckiej 14a klatki 4-6; a za tydzień z ul. Kupieckiej 16 klatki 1-3

 

W Gościu Niedzielnym specjalny dodatek poświęcony leczeniu sanatoryjnemu, a w nim m.in. o dostępnych terapiach i zabiegach w sanatoriach, uzdrowiskach dla dzieci i rehabilitacjach leczniczych dla rolników,

ponadto: - szczęście to zapatrzenie się w Boga, smutek to konsekwencja zapatrzenia się w siebie
– mówi matka sługi Bożego Carla Acutisa, którego beatyfikacja odbędzie się na początku października,
oraz - o św. Franciszku z Asyżu, który mówił o sobie „prosty i niewykształcony”, a rzucił ogień na pogrążony
w potężnym kryzysie Kościół.

 

Ogłoszenia

- Duszpasterstwo młodzieży archidiecezji przy współudziale Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach organizuje doroczne archidiecezjalne rekolekcje dla maturzystów.
Zapisy u katechetów. Terminy i miejsce rekolekcji są w tym roku następujące:

  1. a) 23–25 października - Dom Sióstr Szarytek w Częstochowie, ul. św. Barbary 43; rekolekcje prowadzi: ks. Waldemar Maciejewski, archidiecezjalny moderator Ruchu 'Światło-Życie” wraz z animatorami;
  2. b) 4–6 grudnia - Dom Sióstr Szarytek w Częstochowie, ul. św. Barbary 43; rekolekcje poprowadzi: ks. Krzysztof Nowrot, archidiecezjalny duszpasterz akademicki i duszpasterz młodzieży wraz z animatorami.

Ogłoszenia parafialne 27.09.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Kościół wypełniając wolę Bożą wzywa do nawrócenia i napełnienia nadzieją, że Bóg troszczy się o ludzi, kocha każdego, wszystkich pragnie obdarzyć zbawieniem. Przez tę ofiarę Chrystusa zbliża się do nas zbawienie i staje się ono naszym udziałem. Niech więc nasz udział w niedzielnej Eucharystii będzie wyrazem naszego oczekiwania i pełnym wiary wypełnianiem woli Bożej, by otrzymać przebaczenie, nadzieję i obietnicę zbawienia.
Zastanówmy się nad swoim postępowaniem, przeprośmy za zło naszych grzechów, by w pokorze oczekiwać przebaczenia. By przez pokorę wobec Boga dostąpić pełnego zwycięstwa, które jest darem zmartwychwstałego Pana.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

Przed kościołem dziś zbiórka – na budowę kościoła Matki Bożej Częstochowskiej na Nowinach, z tej okazji Słowo Boże wygłosi tamtejszy proboszcz Ks. Krzysztof Szymański, którego serdecznie witamy w naszej wspólnocie.
Dziś przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy z powodu wojen czy innych nieszczęść są zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny, a szczególnie polećmy ofiary pożaru na wyspie Lesbos


W dzisiejszą niedzielę - o g. 16:30 zapraszamy na nieszpory; natomiast o 15:00 w Domu Parafialnym odbędzie się spotkanie nowopowstającego kręgu Domowego Kościoła, na które zapraszamy małżeństwa pragnące pogłębiać swoją duchowość rodzinną. Informacji zainteresowanym udziela Ks. Krzysztof Jarczyk pod numerem tel. 668 781 764

 

Na cześć św. Teresy od Dzieciątka Jezus - karmelitanki i patronki misji, u progu ogłoszonego przez papieża Franciszka miesiąca misyjnego pragniemy pomóc misjonarzom w Burundi i Rwandzie. Z tej okazji Trzeci Zakon Karmelitański zorganizował dla nas wystawę misyjną oraz kiermasz czynny po każdej mszy od czwartku 1.X. do niedzieli 4.X. (można zaopatrzyć się m.in. w kawę i herbatę prosto ze środka Afryki, krzyżyki z drzewa eukaliptusowego, wyklejanki z liści bananowca, rzeźbione szopki z Burundi, figurki MB z Kibeho, różańce, książki misjonarzy i słodkie niespodzianki)  

 

Spotkania grup formacyjnych: poniedziałek o 19:00 kandydaci do bierzmowania (młodzież po 8 klasie);
wtorek o 19:00 Katecheza mężczyzn; w środę o 15:00 Katecheza kobiet; o 16:00 dzieci do Wczesnej Komunii św.;
o 19:00 Schola Vocatus i Krąg biblijny; w czwartek o 19:00 WJM Young; w sobotę o 9:00 Dzieci Maryi i Ministranci;
w piątek o 18:00 Młodzież Oazowa zaprasza na spotkanie z gościem - byłym komandosem Gromu, który opowie o życiu na „pełnej petardzie”, w planie także świętowanie i modlitwa

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Wtoreko 19:00 WJM zaprasza na konferencję ”Nowy Duch i Nowe Serce”, a po niej na modlitwę uwielbienia

 

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca -okolicznościowe nabożeństwa po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

- w pierwszy czwartek miesiąca od 17:00 zapraszamy do spowiedzi dzieci szkolne

 

- w liturgiczne wspomnienie naszej patronki na mszy o g.7:00 będzie miało miejsce w naszym sanktuarium spotkanie rodzin Śląskiego Sektora Ruchu Equipes Notre-Dame

 

- rozpoczynamy październik - miesiąc różańcowy, w tym okresie wieczorne transmisje modlitwy z kaplicy na probostwie zostaną przeniesione do kościoła, do którego zapraszamy na codzienne nabożeństwa różańcowe trzy kwadranse przed wieczorna mszą świętą. Dzieci otrzymają specjalne książeczki z Małego Gościa, do których będą zbierać obrazki cudownych obrazów Matki Najświętszej i związanych z nimi historii miejsc w Polsce, gdzie ludzie wypraszali ratunek dla swoich rodzin i parafii, gdy kraj nawiedzały różnego rodzaju epidemie

 

Piątek - pierwszy w miesiącu zapraszamy dzieci na mszę o g. 17:00 (różaniec w piątek o 16:15)

Szczególnie dzieci klas IV po I Komunii zapraszamy do rozpoczęcia praktyki 9-ciu pierwszych piątków miesiąca.

 

Przyszła niedziela­ - to nasz parafialny odpust, kaznodzieją odpustowym będzie Ks. Robert Rosiak z Szopienic

 

- W tym dniu zmieniamy porządek mszy, które będą sprawowane o 7:00, 8:30; 10:00, SUMA o 11:30 i o 17:00.

 

- przy kościele przed mszami Dzieci Maryi będą tradycyjnie rozprowadzać róże, które dla uczczenia św. Tereski od Dzieciątka Jezus będziemy święcić na mszach odpustowych, dochód stanowi fundusz rekolekcyjny dla Dzieci Maryi

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Kupieckiej 14A klatki 1-3; a za tydzień z ul. Kupieckiej 14A klatki 4-6

 

W Gościu Niedzielnym o tym, że stale powiększająca się grupa bezwyznaniowców na świecie stanowi idealne warunki dla Kościoła, by skupić się na ewangelizacji; ponadto o tym, że żonaty mężczyzna, który nie rozumie, że kluczem do jego osobistego szczęścia jest rodzina, zachowuje się jak dziecko we mgle. O roli, jaką powinien odgrywać dojrzały mężczyzna w relacji z żoną i dziećmi mówi Jacek Pulikowski; a także rozmowa z siostrą opiekującą się niepełnosprawnymi intelektualnie dziećmi na temat miłości, poświęcenia oraz zgubnej gonitwy za pieniędzmi; natomiast w październikowym Małym Gościu plakat z modlitwą „Pod Twoją obronę” oraz ciekawe artykuły: Matka Boża Zwycięska – kiedy w historii Polski pomoc Maryi była decydująca?; Polska Fatima – co się dzieje w sanktuarium maryjnym na Krzeptówkach w Zakopane?; Carlo Acutis – o nowym błogosławionym nastolatku opowiada jego mama

 

Zaproszenie - Legion Maryi z Bazyliki św. Antoniego organizuje rekolekcje w Brennej od 5. do 8. października,
koszt 270 zł, zapisy w kancelarii parafii św. Antoniego w Rybniku

 

Ogloszenie - w poniedziałek 28.09. do g. 16:00 na parkingu przed kościołem będzie miała miejsce tradycyjna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ramach akcji Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw „Pro Misio” pod hasłem „Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci – zostań Patronem Polskich Misjonarzy


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42