LUDZIE CHWAŁOWIC

Ks. Jan Śliwka

Podobnie dramatycznych losów jak Jadwiga Kauczor doświadczył chwałowicki proboszcz, ksiądz Jan Śliwka. Po wejściu Niemców do Polski  znalazł się na liście osób przeznaczonych do eksterminacji- traktowano go, tak jak większość polskich księży, jako wrogów państwa niemieckiego.

 

Wiedząc o tym, ksiądz Jan Śliwka podjął decyzję o ucieczce na  wschód, ale po napotkaniu Armii Czerwonej postanowił wracać na Śląsk.  W trakcie powrotu ksiądz Jan  Śliwka spotkał księdza z Ząbkowic, który zaoferował mu schronienie. Mimo tej pomocy z czasem chwałowicki kapłan został odnaleziony przez Gestapo. Przesłuchiwany i trapiony lękiem o swoje życie ksiądz zapadał coraz bardziej na zdrowiu aż uległ paraliżowi.

 

Po wojnie przeniósł się do Rybnika licząc na powrót do zdrowia i ponowne objęcie chwałowickiej parafii. Skutki wojennych doświadczeń  nie pozwoliły mu jednak zrealizować planów. Ksiądz Jan Śliwka zmarł w 1950 roku i został pochowany na chwałowickim cmentarzu.

 

Opracował: Jan Krajczok


Powstańcy Śląscy z Chwałowic

Ludwik Piechoczek był jednym z najważniejszych dowódców powstań śląskich. Urodził się w Jastrzębiu, a jako dorosły człowiek pracował w chwałowickiej kopalni. Razem z Maksymilianem Basistą tworzył propolską organizację Eleusis, a  bezpośrednio przed powstaniami śląskimi założył  Polską Organizację  Wojskową, która walczyła później zbrojnie.

Ludwik Piechoczek dowodził rybnickimi oddziałami podczas pierwszego powstania śląskiego, jak również poprowadził je do ważnego zwycięstwa w bitwie nad Olzą w 1921 roku, za co został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. W okresie międzywojennym zajmował się działalnością społeczną, publikował artykuły i książki o powstaniach śląskich, a w 1936 r. został posłem polskiego sejmu. Ludwik Piechoczek został aresztowany w 1940 r. przez gestapo - niedługo potem Niemcy zamordowali go w Oświęcimiu.

 

Alojzy Lazar był również śląskim powstańcem. Urodził się w Orzepowicach, ale po ślubie z Marią Ledwoń zamieszkał w zbudowanym przez siebie domu w Chwałowicach. W czasie pierwszego powstania śląskiego dowodził chwałowickim oddziałem atakującym Niemców w  Gortatowicach. Dzięki tej akcji powstańcy zdobyli dodatkową broń. Alojzy Lazar brał udział również w następnych powstaniach, a w okresie międzywojennym był działaczem  związkowym na kopalni Chwałowice i zarządzał towarzystwem gimnastycznym  Sokół. Chwałowicki powstaniec  został w czasie okupacji aresztowany przez gestapo i po długotrwałym przesłuchiwaniu, szczęśliwie zwolniono go do domu. W czasie wojny pracował w chwałowickiej kopalni, a  po wojnie w dalszym, ciągu zajmował się pracą społeczną, między innymi prowadził założoną przez siebie kasę zapomogową. Dożył sędziwego wieku i został odznaczony  Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

 

Paweł Słupik również uczestniczył  we wszystkich trzech powstaniach śląskich i z tego powodu gestapo aresztowało go w 1942 roku. Wskutek aresztowania chwałowiczanin znalazł się w więzieniu śledczym w Mysłowicach, a następnie w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Mimo nieludzkich warunków Paweł Słupik przeżył trzyletni pobyt w obozie, po czym wrócił do domu. Chwałowicki powstaniec należał do nielicznej grupy więźniów, którzy przeżyli kilkuletni pobyt w Auschwitz.

 


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42