POMAGANIE

Pomoc dla Ukrainy

Drodzy ukraińscy Przyjaciele, przekazujemy Wam wyrazy solidarności i najpilniejszą pomoc. Wiemy, że przeżywacie dramatyczne chwile. W tych dniach skupiamy na Was swoje myśli, modlitwy i działania. Życzymy Wam, abyście byli bezpieczni i mogli jak najszybciej wrócić wraz z Waszymi najbliższymi do normalnego życia. Możecie liczyć na nasze wsparcie! Caritas w Polsce

Дорогі наші українські Друзі, ми висловлюємо Вам нашу солідарність і невідкладну допомогу. Ми знаємо, що ви переживаєте драматичні хвилини. У ці дні ми зосереджуємо свої думки, молитви та дії на вас. Бажаємо вам бути в безпеці, та мати можливість якнайшвидше повернутися разом зі своїми близькими до нормального життя. Ви можете розраховувати на нашу підтримку! Карітас у Польщі

 

PACZKA DLA UKRAINY

„Ruszyła akcja Paczka dla Ukrainy w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Skala kryzysu humanitarnego rośnie z każdą minutą. Brakuje żywności, środków higienicznych, opatrunków. Kobiety z dziećmi czekające wiele godzin w kolejce do przejścia granicznego, nie mają co dać dzieciom do jedzenia. Ideą akcji jest tworzenie gotowej paczki przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne, Szkolne Koła Caritas dla rodzin na Ukrainie, bądź przekazywane na miejscu uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają środków do życia.

Paczkę należy przygotować według konkretnej listy 34 produktów, która jest dostępna w na stronie diecezjalnej Caritas w aktualnościach https://katowice.caritas.pl oraz w informacjach parafialnych. Prosimy o zakupienie wyłącznie wskazanych produktów, umieszczenie ich w kartonowym pudle o wymiarach: szerokość 53 cm x głębokość 40 cm x wysokość 26 cm. Masa paczki powinna wynosić max. 16-18 kg. Do paczki wkładamy również list napisany po ukraińsku, którego treść jest również do pobrania ze strony internetowej Caritas. Kartony powinny być wytrzymałe i zamykane od góry. Prosimy o niezaklejanie zamknięcia. Gotowe kartony przekazujemy do parafii we wskazane przez księdza proboszcza miejsce. Prosimy, aby wśród parafian znaleźli się wolontariusze, którzy własnym transportem przewiozą zebrane paczki do najbliższego ośrodka naszej diecezjalnej Caritas.

 


Całodobowe telefony        Цілодобові телефонні „гарячі лінії”:

- Urząd Miasta Rybnika             Міська Рада Рибника:      695 969 798 722 299 213

- 28 Dzielnica ul. Kraszewskiego 9      28-й район:         519 102 066 (punkt rejestracyjny)

- Rybnicka Rada Kobiet ul. Białych 7      Жіноча Рада Рибника:     667 768 427      (informacja o paczkach dla dzieci)

- Półka dobra „darmowy sklep” ul. Brudnioka 5 w siedzibie DARu obok probostwa parafii Matki Boskiej Bolesnej 
    od poniedziałku do piątku 16:00-19:00; soboty i niedziele 10:00-13:00

 

Wsparcie psychologiczne Психологічна підтримка:

   - Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii w Rybniku        Центр Кризового Втручання та Психотерапії в Рибнику: 32 423 35 99;   
    
Ogólnoproblemowy Telefon Zaufania:      Телефон Довіри для загальної підтримки 32 42 33 555

  - Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna w Rybniku      Архієпархіальний Клінічний Центр Психології у Рибнику:

     Anna Gajda – kierownik Ганна Гайда – Керівник         anna.gajda.rybnik@wp.pl   
    Poradnia „Przystań” mieści się w domu parafialnym przy Bazylice św. Antoniego w Rybniku (plac Jana Pawła II)
     Клініка розташована в парафіяльному будинку при базиліці св. Антонія в Рибнику (пл. Івана Павла ІІ).


- Bezpłatne porady prawne świadczone telefonicznie 32 259 37 36

- Porady dla Ukraińców świadczone w Urzędzie Miasta Rybnik w godzinach 8:00-15:00  przez Centrum Pracy Tymczasowej – Pajmon

- Informacja dla Ukraińców 695 969 798       https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

- Informacja dla cudzoziemców przy Urzędzie Wojewódzkim 539 393 888

- Informacja w sprawie legalizacji pobytu 32 606 32 32 lub 47 721 75 75

- Dla obywateli Ukrainy został uruchomiony szybki dostęp do pomocy medycznej lekarzy PZU Zdrowie.
    Pod bezpłatnym numerem
800 137 200 będą mogli otrzymać: poradę medyczną, receptę, skierowanie.

- Baza noclegowa www.slaskiedlaukrainy.pl

 

- Безкоштовна юридична консультація за телефоном 32 259 37 36

- Консультації для українців у мерії Рибника з 8:00 до 15:00  надає Центр тимчасової зайнятості - Pajmon

- Інформація для українців 695 969 798 https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

- Інформація для іноземців у Воєводському управлінні 539 393 888

- Інформація про легалізацію перебування 32 606 32 32 або 47 721 75 75

- Для громадян України запущено швидкий доступ до медичної допомоги від лікарів PZU Zdrowie.
   За безкоштовним номером
800 137 200 вони зможуть отримати: медична консультація, рецепт, направлення.

- Проживання www.slaskiedlaukrainy.pl


PESEL dla uchodźców z Ukrainy:

Obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, od środy 16 marca mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL.

PESEL umożliwi skorzystanie z opieki medycznej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. 
O numer PESEL mogą się  ubiegać wszyscy Ukraińcy, którzy po 24.02.2022 r. przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi.

Wnioski można składać w Radzie Miejskiej Rybnika przy specjalnie stworzonych do tego stanowiskach w sali 264 (2 piętro, dojazd windą)

PESEL для біженців з України:

Громадяни України, які залишили Батьківщину внаслідок російської агресії, із середи 16 березня можуть подати заяву на отримання номера PESEL. Надання номера PESEL дозволить вам скористатися медичною допомогою, соціальною допомогою або створити власну справу в Польщі.
Усі українці, які прибули до Польщі безпосередньо з України у зв’язку з бойовими діями після 24 лютого 2022 року, можуть подати заявку на номер PESEL. Заявки можна подати до міськради Рибника на спеціально створених стендах в к. 264 (2 поверх, під’їзд ліфтом)


Ks. Wołodymir Łytwyniw od 4 lat posługuje duszpastersko wiernym wyznania grekokatolickiego mieszkającym na Śląsku. W aktualnej sytuacji pozostaje do dyspozycji także dla uciekających przed wojną Ukraińców.

Ks. Wołodymir jest księdzem grekokatolickim. Przybył do Katowic w 2018 roku, wysłany do Katowic, aby opiekować się duchowo wiernym z Ukrainy.
W ostatnim czasie otrzymał zezwolenie ze Stolicy Apostolskiej na sprawowanie sakramentów także w rycie rzymskokatolickim.
Dzięki niemu będzie mógł posługiwać także wśród wiernych archidiecezji katowickiej.

Liturgia bizantyńska sprawowana jest przez ks. Wołodymira:

  • w Tychach w kościele św. Krzysztofa w każdą niedzielę o godz. 13:00
  • w Sosnowcu w kościele św. Jacka w każdą niedzielę o godz. 15:00
  • w Gliwicach w kaplicy NSPJ Sióstr Boromeuszek w każdą niedzielę o godz. 10:30.

Spowiedź święta w języku ukraińskim - katedra Chrystusa Króla w Katowicach - w każdy piątek w godz. 11:00 - 13:00.

W razie pytań ks. Wołodymir Łytwyniw jest dostępny pod numerem telefonu +48 514 841 933.


Nauczycieli religii (osoby świeckie i duchowne) zapraszamy na kurs języka ukraińskiego. Rozpoczęcie on line w sobotę 12 marca o g. 15:00. Celem kursu jest nabycie umiejętności podstawowego komunikowania się z dziećmi i młodzieżą, którzy w wyniku wojny uciekli z Ukrainy i kontynuują edukację w polskich szkołach. Nawet kilka słów czy podstawowych zdań wypowiedzianych przez nauczyciela w języku ukraińskim przełamie pierwsze bariery i stworzy bardziej komfortową sytuację pobytu dziecka w nowej szkole. Kurs będzie trwał przez pięć kolejnych sobót (dwie godziny lekcyjne z piętnastominutową przerwą; początek: godz. 15); udział w nim jest bezpłatny. W czasie szkolenia katecheci będą otrzymywać materiały do indywidualnej pracy w domu. Natomiast po jego zakończeniu każdy otrzyma słowniczek podstawowych słów i zwrotów w języku ukraińskim do praktycznego wykorzystania w szkole. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: katechetyczny@katowicka.pl, podając: imię i nazwisko, numer telefonu i adres mailowy.

 

Minister Edukacji i Nauki przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. Zgodnie z nimi, uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7–18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą. Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.



Pomoc polskim misjonarzom


Pomoc dla Kamila i Emilki

W niedzielę 21. marca przed kościołem po każdej mszy dziecięcy wolontariusze będą zbierać ofiary wsparcia dla Kamila i Emilki

Potrzeba 60 tyś. zł na zakup elektrycznego wózka, gorsetów i ortez ortopedycznych.

Można też dokonywać wpłat przez http://zrzutka.pl/7jf8uh   lub   http://www.siepomaga.pl/emilka-i-kamil

 

  

Jestem Kamil mam 9 lat. Choruje na SMA typu 1. Urodziłem się zdrowy, gdy miałem 13 miesiecy trafiłem do szpitala w Katowicach na diagnostykę. Tam po wielu badaniach wykryto u mnie tę chorobę. Moje życie zamieniło się w walkę. Choroba bardzo dała mi o sobie znać. Wielokrotnie trafiałem na intensywną terapię.  Z niewielkiej infekcji robiła się niewydolność oddechowa. Ta choroba zabiera mi wszystko - dzieciństwo, zdrowie, nie mam kolegów, nie chodzę do szkoły, mam tylko nauczanie domowe. Nie mogę bawić się na placu zabaw czy iść na sanki. Moje mięśnie bardzo zanikły. Teraz oddycham z respiratorem. Mam bardzo dużą skoliozę kręgosłupa, zdeformowaną klatkę piersiową. Poruszam się na wózku elektrycznym. Ważę tylko 12kg. Liczę, że znajdą się ludzie dobrej woli, którzy zechcą wpłacić jakieś złotówki na moje sub konto, które pomogą mi w opłaceniu rehabilitacji, specjalnego sprzętu czy zakupie leków.
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym 'Słoneczko' ul Stawnica 33A 77-400 Złotow 
89894400030000208820000010  KRS 0000186434 Cel 192/T Kamil Telonzka 

  

 

 

Emilka jest siostrą Kamila, ma dwa latka i również choruje - ma rdzeniowy zanik mięśni typu 2 (SMA 2)

Tak bardzo ich kochamy, przychylilibyśmy im nieba, oddalibyśmy za nich życie, jednak tego co najważniejsze dać im nie możemy. Nie możemy dać im zdrowia.

Emilka i Kamil - nasze oczka w głowie. Są mądrzy, pogodni i bardzo chorzy. Nasze dzieci zmagają się z SMA. Rdzeniowy zanik mięśni każdego dnia zabiera im siły i samodzielność. Coraz więcej rozumieją, są coraz bardziej świadomi swoich ograniczeń, coraz bardziej cierpią...

Robimy wszystko, by sprzeciwić się temu okrutnemu wyrokowi. By Emilka i Kamil jak najdłużej zachowali sprawność, jednak problemy się piętrzą. Intensywna rehabilitacja to jedynie kropla w morzu potrzeb. Dzieci wyrosły już ze swoich wózków, konieczny jest też zakup gorsetów i ortez, na co brakuje nam pieniędzy. Dlatego prosimy - pomóż nam!

Rodzice


XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

W tym roku w naszej parafii zebraliśmy 7665 zł. Bóg zapłać!

 

 


Fundacja edukacji zdrowotnej i psychoterapii

 


Punkt informacyjno-doradczy dla osób niepełnosprawnych

Od 1 maja do 30 listopada Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS realizuje projekt „Punkt informacyjno-doradczy dla osób niepełnosprawnych i ich otoczenia” współfinansowany przez Miasto Rybnik. Jego celem jest udzielanie wsparcia informacyjnego i edukacyjnego osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom i wszystkim mieszkańcom Rybnika potrzebującym doradztwa w obszarze niepełnosprawności. Poza doradztwem odbędą się także inne działania:

  • warsztaty edukacyjne w rybnickich szkołach oswajające z niepełnosprawnością,
    •warsztaty dla osób chorujących psychicznie i profesjonalistów przygotowujące do prowadzenia w szkołach prelekcji destygmatyzacyjnych i spotkań informacyjnych na temat niepełnosprawności psychicznej,
    •spotkanie sieciujące dla rybnickich organizacji pozarządowych, służb i instytucji w celu podzielenia się doświadczeniami, problemami i dobrymi praktykami w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Kontakt: Hanna Pasterny, tel. 503 074 783
hanna.pasterny@cris.org.pl

Informacje o projekcie można znaleźć pod linkiem

https://cris.org.pl/2020/05/11/punkt-informacyjno-doradczy-dla-osob-niepelnosprawnych-i-ich-otoczenia/


Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon

Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon

Samorząd Województwa Śląskiego uruchomił usługę skierowaną do Seniorów zamieszkujących teren Województwa Śląskiego – Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon. Operatorem telefonu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

SENIOR-FON spełnia dwie funkcje:

FUNKCJA nr 1 – TERAPEUTYCZNA - wsparcie emocjonalne, psychologiczne, rozmowa wspierająca, pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. W tym trudnym czasie, osamotnienie seniorów, czasami brak wsparcia, czasem bezsilność, dają się we znaki, tej jakże narażonej na niebezpieczeństwo grupie społecznej.

FUNKCJA nr 2 – INTERWENCYJNA - na naszej infolinii można zgłosić problem seniora, a nasi interwenci będą podejmować działania skutecznej koordynacji pomocy dla osób w potrzebie w jej środowisku lokalnym (powiadomią miejscowe służby, sprawdzą ścieżkę pomocy, zainteresują organizacje pozarządowe, inne według rozeznanej sytuacji)

Telefon funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00

Dyżur pełnią: psychologowie, terapeuci, pedagodzy, pracownicy socjalni i inni interwenci.

Działanie w ramach projektu „Śląskie pomaga” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Nieodpłatna pomoc prawna

Ogłoszenie

 

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego dla każdego obywatela.

 

W Polsce nadal duża grupa obywateli nie ma dostępu do profesjonalnej pomocy prawnej. Aby umożliwić skorzystanie z porady prawnej szerszemu gronu obywateli przeprowadzona została, z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, nowelizacja Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Nowe regulacje pozwalają jeszcze skuteczniej walczyć z tzw. wykluczeniem prawnym – zjawiskiem godzącym w fundamentalne zasady konstytucji, takiej jak sprawiedliwość społeczna czy równość wszystkich obywateli wobec prawa.

 

            Beneficjantami takiej pomocy mogą być obecnie nie tylko osoby o najniższej kondycji materialnej, szczególnie ciężko potraktowane przez los, ale również osoby o ustabilizowanej dotąd sytuacji rodzinnej i zawodowej, które na skutek jakiegoś nagłego wydarzenia czy nietrafnej decyzji znalazły się w kryzysie.

 

            Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty. Więcej informacji o miejscach można uzyskać w urzędzie gminy i starostwie.

 

Z wyrazami szacunku             

Andrzej Duda                     

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej


Cicha i wierna obecność


Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42