OGŁOSZENIA

Ogłoszenia parafialne 23.06.2019 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Jezus zadaje dzisiaj pytanie: „Za kogo Mnie uważacie?” Odpowiedź na nie pomoże nam umocnić się w wyborze Jezusa jako naszego Pana i Zbawiciela. To Jego pragnie nasze serce, a On nas nie puści. Teraz jest czas na naszą świadomą decyzję wierności Bogu. Powiedzmy Jezusowi podczas tej Mszy Świętej kim On dla nas jest.

 

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za składane dary.


Apel Metropolity Katowickiego o modlitwę Suplikacji jako przebłaganie Boga za grzechy przeciwko Eucharystii

w nawiązaniu do Oświadczenia Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisława Gądeckiego z 17.06.br.:

'W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa. Prosimy, aby po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewać suplikację „Święty Boże, Święty Mocny…”. Polecajmy Bogu naszą Ojczyznę, Kościół w Polsce i wszystkich Polaków.'

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory z nabożeństwem eucharystycznym i procesją teoforyczną wokół kościoła w ramach trwającej oktawy Bożego Ciała.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Piątek - obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która kończy oktawę Bożego Ciała (z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych), po mszach odprawimy specjalne nabożeństwa z przebłaganiem i dziękczynieniem oraz Aktem poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

 

Sobota - to uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kolekta w tym dniu przeznaczona będzie tradycyjnie jako tzw. „Świętopietrze” na Stolicę Apostolską

 

Przyszła niedziela­ - rozpoczyna czas zmiany na wakacyjny układ mszy świętych niedzielnych, zamiast mszy o 10:30 i 12:00 do końca sierpnia będzie tylko msza o 11:00, pozostałe jak zwykle.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej 23 i 25; a za tydzień z ul. Śląskiej 27

 

W Gościu Niedzielnym przeczytamy m.in. o cudach eucharystycznych, wobec których bezradna nauka pada na kolana; o sile matczynej modlitwy oraz o tym, jak pokochać „bycie ojcem”.

Dzieciom polecamy oczywiście najnowszy numer Małego Gościa z silikonową opaską na rękę.

 

- W okresie wakacji księża mogą przyjąć do odprawienia intencje mszalne, które będą sprawować poza parafią w miejscu prowadzonych rekolekcji lub urlopu. Jeśli ktoś chce ofiarować taką intencję bez wyznaczania konkretnego terminu jej odprawienia można ją przekazać w zakrystii lub kancelarii. Pozostawiając numer telefonu będzie można otrzymać informację kiedy konkretna msza była sprawowana.

 

Zaproszenia

- Festiwal Życia odbędzie się w Kokotku w dniach 8–14.07. Zapisy na stronie: www.festiwalzycia.pl

 

- 20-21.07. odbędzie się pielgrzymka do Sanktuarium Opatrzności Bożej w Jastrzębiu-Zdroju.

 

- 74 Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 31 lipca–4 sierpnia br. Informacje na stronie: www.pielgrzymka.rybnik.pl, a zapisy do grupy IV u nas w zakrystii.

 

Ogłoszenia

- Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna „Przystań” wychodzi z nową profesjonalną ofertą pomocy psychologicznej (poradnictwo, psychoterapia, interwencja kryzysowa, diagnoza, szkolenia), skierowaną do rodzin i osób indywidualnych, a także duchownych. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie: www.przystan.katowice.pl.

 

- Fundacja Ostoja w ramach projektu „Mobilne punkty zdrowia” współfinasowanego ze środków Miasta Rybnika zaprasza 30 czerwca do salek przy kościele na bezpłatne porady dietetyka, badanie wydolności mięśnia sercowego, badanie poziomu cukru oraz ciśnienia. Badania oraz porady będą udzielane w godzinach od 8.00 do 12.00. Serdecznie zapraszamy.

 

- 4.07. w czwartek od g. 8:00 w przychodni lekarskiej „Euro-Vita” przy ul. Śląskiej 1 w Chwałowicach odbędą się badania USG Doppler przepływów szyjnych i kończyn dolnych, USG tarczycy, nerek, płuc, stawów, piersi oraz echo serca. Badania są odpłatne – koszt jednego 55 zł. Bliższe informacje w przychodni.

 


Ogłoszenia parafialne 16.06.2019 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Uroczystość Najświętszej Trójcy przypomina nam o wspólnocie miłości jednego Boga w Trzech Osobach. Każdy z nas jest zaproszony do bliskości z Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Budowanie jedności z innymi ludźmi i realizowanie przykazania miłości w naszej zwykłej codzienności to wyznawanie wiary w Boga Trójjedynego. Niech nasze życie będzie świadectwem miłości Boga, któremu zawierzyliśmy.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii, a szczególnie na rzecz budowy ołtarzy procesji Bożego Ciała. Dziękujemy za współodpowiedzialność i ofiarność. Przy okazji informujemy, że nie zbieramy z tego tytułu żadnych ofiar po domach.


W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory. Uroczystością Najświętszej Trójcy kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej

 

Spotkania grup formacyjnych: Katecheza kobiet wtorek 15:00; Karmelitański Zakon Świeckich środa 16:30; Katecheza mężczyzn i Krąg biblijny wtorek o 19:00; Młodzież Oazowa piątek 18:00

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

- o 8:00 msza dziękczynna na zakończenie roku szkolnego dla SP 13 i 35

 

Środa - o 8:00 msza dziękczynna na zakończenie roku szkolnego dla IV LO

 

Czwartek - obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – składamy publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu w procesji teoforycznej. W tym roku po Mszy o g. 8:30 sprawowanej w parku przy Domu Kultury pójdziemy ulicami 1 Maja, Kupiecką, Zwycięstwa, Wjazdową, Szulika i Gałczyńskiego do kościoła. Dziękujemy rodzinom, które podjęły trud budowy ołtarzy i zachęcamy do czynnej pomocy mieszkańców pobliskich ulic, jak również wszystkich chętnych. Pamiętajmy też o przystrojeniu okien. Odpowiedzialni za ołtarze: Mszalny p. Robert Kruszka,   1. p. Buchalik,   2. p. Amalio,   3. p. Grinspek,   4. p. Kuś.

 

- W czwartek wyjątkowo Msza wieczorna o godz. 17:00 (nie będzie więc adoracji)

 

- Dzieci Komunijne zapraszamy do udziału w procesji w swoich strojach komunijnych oraz dzieci w bieli do sypania kwiatków. Zapraszamy tak samo przez cały tydzień (dawnej oktawy Bożego Ciała) do udziału w wieczornych Mszach Świętych zakończonych krótkim nabożeństwem Eucharystycznym z procesją teoforyczną dookoła kościoła.

 

Trzeci piątek miesiąca jest szczególnym dniem kultu Miłosierdzia Bożego - nabożeństwo o 6:45

 

Rozpoczyna się czas wakacji Dzieciom, młodzieży i rodzicom udającym się na wakacje życzymy błogosławionego i bezpiecznego wypoczynku. Doświadczając piękna świata pamiętajcie z wdzięcznością o Bogu – jego Stwórcy. Rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy letnie zaleca się, by do ich kierownictwa kierowali sformułowane na piśmie żądanie, aby ich dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych, a szczególnie udział w niedzielnej Mszy św.

 

- W okresie wakacji nasi kapłani mogą przyjąć do odprawienia intencje mszalne, które będą sprawować poza parafią w miejscu prowadzonych rekolekcji lub spędzanego urlopu. Jeśli ktoś chce ofiarować taką intencję bez wyznaczania konkretnego terminu jej odprawienia można ją przekazać w zakrystii lub kancelarii. Pozostawiając numer telefonu będzie można otrzymać informację kiedy konkretna msza była sprawowana.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej 19 i 21; a za tydzień z ul. Śląskiej 23 i 25.

 

- 10 czerwca ogłoszono nowe dekrety wikariuszowskie w naszej Archidiecezji, które będą obowiązywać od 30 sierpnia br. Jedna ze zmian dotyczy naszej wspólnoty. Z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i świętego Jana Bosko w Katowicach Piotrowicach przybędzie do nas Ks. Adrian Chojnicki, natomiast odejdzie od nas Ks. Dawid Klimera, który zostanie wikarym w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Ks. Dawida pożegnamy, dziękując za 4 lata jego służby w Chwałowicach, na mszy świętej w czwartek 29 sierpnia o godz. 18:00.

 

W Gościu Niedzielnym polecamy tekst o ciemnej stronie internetu - ten artykuł koniecznie powinni przeczytać rodzice i dziadkowie; ponadto o tym, jaką wartość ma modlitwa tradycyjnymi formułami oraz opowieść o Leonii Martin – siostrze św. Teresy z Lisieux; natomiast w najnowszym Małym Gościu o trudnym do powtórzenia w dzisiejszych czasach wyczynie – historia Kazika Nowaka, który ponad 80 lat temu rowerem przejechał Afrykę oraz dodatek w postaci silikonowej opaski na rękę

 

Ogłoszenia

 

- Ekumeniczny koncert rodzinny „Bądź jak Jezus” odbędzie się w Mysłowicach w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 20 czerwca br. od godz. 14:30.

 

- Festiwal Życia odbędzie się w Kokotku w dniach 8–14 lipca br. Informacje i zapisy na stronie: www.festiwalzycia.pl

 

- Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 31 lipca–4 sierpnia br. Informacje na stronie: www.pielgrzymka.rybnik.pl, a zapisy do grupy IV u nas w zakrystii.

 

- Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna „Przystań” wychodzi z nową profesjonalną ofertą pomocy psychologicznej (poradnictwo, psychoterapia, interwencja kryzysowa, diagnoza, szkolenia), skierowaną do rodzin i osób indywidualnych, a także duchownych. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie: www.przystan.katowice.pl.


Ogłoszenia parafialne 09.06.2019 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Wszyscy zrozumieli przesłanie Apostołów, obcy i przybysze, ponieważ przemówili oni ludzkim językiem, budząc tęsknotę ukrytą w sercu człowieka. Nie potrzeba więcej, jak tylko odkryć, że Bóg kocha, i odpowiedzieć na tę miłość. Cud, który się dokonał w dniu zesłania Ducha Świętego, polegał na tym, że każdy usłyszał w swoim sercu głos samego Boga. W tym Głosie ma źródło tajemnica jedności. Upragniony przez wszystkich pokój będzie możliwy, gdy odwołamy się do naszego serca i przemówimy do siebie ludzkim językiem.

 

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.


W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

W Rybniku o 12:30 wyrusza Marsz dla życia i rodziny, który zakończy się piknikiem rodzinnym

 

Spotkania grup formacyjnych: Katecheza kobiet wtorek 15:00; Katecheza mężczyzn środa 19:00; Krąg biblijny środa 20:00; Diakonia muzyczna czwartek 19:00; WJM Young czwartek 19:00; Młodzież Oazowa piątek 18:00; Ministranci i Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Poniedziałek - obchodzimy święto NMP Matki Kościoła, jako drugi dzień Zielonych Świąt, a zarazem rozpoczynamy drugą część Okresu Zwykłego w roku liturgicznym

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Czwartek - obchodzimy święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

 

- adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

- o 19:00 do Domu Parafialnego zapraszamy na spotkanie organizacyjne w sprawie ołtarzy procesji Bożego Ciała. W tym roku rozpoczniemy Mszą w parku przy Chwałowickim Domu Kultury, a potem pójdziemy w stronę Netto, przy blokach na Kupieckiej i Zwycięstwa w stronę krzyża, dalej Zwycięstwa i Wjazdową koło kaplicy MB Różańcowej, następnie Szulika i Gałczyńskiego do kościoła.

Odpowiedzialność za przygotowanie poszczególnych ołtarzy proponujemy powierzyć następująco:

  1. ołtarz - „mały parking” między blokami 14 a 16 na ul. Kupieckiej – państwo Buchalik i Wałach, grupie Caritas i Diakonii Muzycznej oraz mieszkańcom bloków na ul. Kupieckiej
  2. ołtarz - na ul. Zwycięstwa przy bloku 31C – państwo Amalio, grupa Katechezy mężczyzn i Kobiet, Trzeci Zakon Karmelitański oraz mieszkańcy bloków i familoków na ul. Zwycięstwa
  3. ołtarz - na schodach Urzędu Miar i Wag – państwo Grinspek i Szumiło, członkowie Domowego Kościoła i scholii Vocatus oraz mieszkańcy domów z ul. Zwycięstwa, Wjazdowej, Kupieckiej i 1 Maja
  4. ołtarz - przy figurze Jezusa Miłosiernego – państwo Terefełko, Kuś i Abrachamczyk, grupa Kręgu Biblijnego i Oazy oraz mieszkańcy ul. Szulika, Obywatelskiej, Prusa i Działkowców

Zachęcamy także innych ochotników do zadeklarowania i udzielenia stosownej pomocy.

 

Przyszła niedziela­ - to Uroczystość Najświętszej Trójcy, a jednocześnie uroczystość odpustowa ku czci św. Antoniego – patrona Bazyliki i miasta Rybnika

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej 15 i 17; a za tydzień z ul. Śląskiej 19 i 21.

 

Ogłoszenia

- Prezydenta Miasta: Obecnie trwa siódma edycja budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika. Na przedsięwzięcia zgłaszane do budżetu obywatelskiego zaplanowano ponad cztery miliony osiemset tysięcy złotych. Serdecznie zachęcam wszystkich rybniczan do zgłaszania swoich pomysłów. Nabór wniosków trwa od 3 do 21 czerwca br. Szczegółowe informacje dotyczące budżetu obywatelskiego dostępne są na miejskiej stronie internetowej www.rybnik.pl

 

- Wydział Teologiczny UŚ w Katowicach przyjmuje kandydatów na studia na dwóch kierunkach: teologia oraz nauki o rodzinie. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej Wydziału www.wtl.us.edu.pl


Ogłoszenia parafialne 02.06.2019 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Jezus po zmartwychwstaniu przez czterdzieści dni ukazywał się apostołom i mówił im o Królestwie Bożym. Po tym czasie wstąpił do nieba. Jezus nie zostawił nas samych. Obiecał, że będzie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Uczniowie z radością wielbili Boga po tym wydarzeniu. Przyłączmy się i my do tej radości. Niech towarzyszy nam nadzieja, że dołączymy kiedyś do chwały Chrystusa.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby archidiecezji, a konkretnie na prace związane z odnowieniem kurii i katedry – pomnika historii. Bóg zapłać za złożone dary.


W dzisiejszą niedzielę Wniebowstąpienia - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

 

Spotkania grup formacyjnych: Katecheza kobiet wtorek 15:00; Katecheza mężczyzn środa 19:00; Krąg biblijny środa 20:00; Diakonia muzyczna czwartek 19:00; WJM Young czwartek 19:00; Młodzież Oazowa piątek 18:00; Ministranci piątek 16:00; Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Poniedziałek - o 19:00 w Domu Parafialnym spotkanie uczestników wyjazdu do Dorsten 7-12.06.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

- o 19:00 comiesięczna Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

 

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek i piątek miesiąca – okolicznościowe nabożeństwa kwadrans przed poranną mszą świętą

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

- w pierwszy czwartek miesiąca od 17:00 zapraszamy do spowiedzi dzieci szkolne.

 

Piątek - pierwszy w miesiącu zapraszamy dzieci na mszę o 17:00

natomiast młodzież na mszę o 18:30 z okazją do spowiedzi od 18:00

 

Sobota - od 7:00 rano ksiądz neoprezbiter Jakub Gojny będzie odwiedzać chorych parafian z posługą sakramentalną i błogosławieństwem prymicyjnym - chętnych prosimy zgłaszać do czwartku w zakrystii lub kancelarii

 

- o 19:00 Wspólnota Jezusa Miłosiernego zaprasza na czuwanie modlitewne w Wigilię Zielonych Świąt

 

Przyszła niedziela­ - to Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny, od piątku trwa nowenna do Ducha Świętego przed Świętem Pięćdziesiątnicy.

 

- W przyszłą niedzielę odbędzie się Archidiecezjalna Pielgrzymka Niesłyszących do Piekar Śląskich oraz pielgrzymka dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych do katedry Chrystusa Króla w Katowicach

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej 11 i 13; a za tydzień z ul. Śląskiej 15 i 17.

 

W Gościu Niedzielnym specjalny dodatek poświęcony historycznej, pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny, a w nim kulisy organizacji i przebiegu papieskiej wizyty, reakcje władz i funkcjonariuszy partyjnych, wspomnienia organizatorów oraz uczestników, a za tydzień z okazji 40 rocznicy tej pielgrzymki specjalna płyta CD z przemówieniami papieża, które odmieniły losy Polski i świata; ponadto męski komentarz do aktualnej sytuacji Kościoła w Polsce oraz nieznane przemówienie Jana Pawła II wygłoszone w ojczyźnie

 

Ogłoszenia – szczegółowe informacje na plakatach w gablotce i parafialnej stronie internetowej

 

- 9.06.2019 o g. 12:30 wyruszy sprzed kościoła Ojców Misjonarzy pw. Królowej Apostołów ulicami miasta Rybnika „Marsz dla Życia i Rodziny”, który zakończy się piknikiem rodzinnym przed bazyliką Św. Antoniego

Marsz poprzedzi msza w jego intencji o g. 11:30 w kościele Ojców Werbistów. Podczas Marszu można będzie podpisać się pod Apelem do władz samorządowych Rybnika o podjęcie działań chroniących dzieci i rodziny.

 

- 8-16.06. I Międzynarodowy Festiwal „Mistrzowie Modlitwy Muzyką” odbędzie się w dziewięciu katowickich parafiach

 

- 15-16.06. Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego organizowana przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Szczegółowe informacje na stronie: www.kongrestrzezwosci.pl

 

- ruszają zapisy na 74 Pieszą Pielgrzymkę Rybnicką na Jasną Górę, która obędzie się w dniach 31.07.-4.08.
Koszt udziału to
40 zł + 20 zł za bagaż (dzieci i młodzież 35 zł, a jeśli idą oboje rodzice, to dzieci gratis)

Naszą grupę „chwałowicką” poprowadzą ks. neoprezbiter Jakub Gojny oraz ks. Łukasz Rączka z Marklowic; Zapisy do grupy czwartej (obejmującej Chwałowice, Popielów, Niedobczyce, Niewiadom, Marklowice, Wilchwy i Biertułtowy) od dziś u nas w zakrystii. Wpisowe obejmuje chustę, znaczek, regulamin, ubezpieczenie, zupy, opiekę medyczną na trasie oraz koszty organizacyjne pielgrzymki. Informacje www.pielgrymka.rybnik.pl i Ks. Paweł Zieliński tel. 516-542-668

 


Ogłoszenia parafialne 26.05.2019 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Jezus przynosi nam pokój. Nigdzie takiego nie doświadczymy. Jest wolny od lęku, ponieważ wynika z osobistej relacji z Bogiem. Duch Święty, którego otrzymaliśmy, umacnia nas na drodze zachowywania nauki Chrystusa i uzdalnia nasze serca do miłości. Nie pozwólmy, aby naszymi sercami rządził strach. Z gorliwością wyznajmy wiarę w Jezusa Zmartwychwstałego.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

Modlimy się również za wszystkie Mamy w dniu ich święta dziękując szczególnie za dar życia.


W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory z nabożeństwem majowym. W dniu dzisiejszym odbywa się pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śl.

 

Spotkania grup formacyjnych: Katecheza kobiet wtorek 15:00; Schola Vocatus i Katecheza mężczyzn środa 19:00; Krąg biblijny środa 20:00; Diakonia muzyczna czwartek 19:00; WJM Young czwartek 19:00; Młodzież Oazowa piątek 18:00; Ministranci i Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Dni krzyżowe z modlitwą o urodzaje poprzedzały zawsze Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Kościół w tych dniach modli się o błogosławieństwo dla rolników, błaga o dobre urodzaje, pamięta o cierpiących głód oraz prosi o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy. Stosowne nabożeństwa odbędą się w poniedziałek o 6:15 przy krzyżu na cmentarzu, we wtorek o 6:30 przy krzyżu na placu kościelnym i w środę o 17:15 przy krzyżu na ul. Zwycięstwa.

 

Wtorek - o 16:30 spotkanie grupy Emmanuel.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi.

 

Piątek - w ramach „majowego” rozpoczynamy Nowennę do Ducha Świętego przed Uroczystością Pięćdziesiątnicy, która będzie ostatnim dniem Okresu Wielkanocnego . 

 

W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca – okolicznościowe nabożeństwo o 7:45.

To również Międzynarodowy Dzień Dziecka, podarujmy także modlitwę za najmłodszych parafian.

 

Sobota - począwszy od czerwca zmieniamy termin odwiedzin chorych, z pierwszej na drugą sobotę każdego miesiąca, a zatem najbliższe przypadną 8.06. - tego dnia chorych będzie odwiedzał nasz neoprezbiter Jakub Gojny z błogosławieństwem prymicyjnym

 

Przyszła niedziela­ - to dzień Archidiecezjalnej Pielgrzymki Niewidomych do Piekar Śląskich

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby archidiecezji, a konkretnie na prace związane z odnowieniem kurii i katedry – pomnika historii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej 7 i 9; a za tydzień z ul. Śląskiej 11 i 13.

 

W Gościu Niedzielnym o tym, w jaki sposób matki świętych przyczyniały się do świętości swoich dzieci; ponadto o wyzwaniach, przed jakimi stoi obecnie polski Kościół, mówi abp Wojciech Polak oraz o sytuacji fizjoterapeutów, kolejnego protestującego środowiska

 

Ogłoszenia - szczegółowe informacje znajdziemy na plakatach w gablotce i na stronie internetowej

- 31.05.-1.06 odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę, natomiast

2-5.06. odbędą się rekolekcje formacyjne dla zelatorów i członków Żywego Różańca w domu rekolekcyjnym św. Józefa w Andrychowie. Uwadze polecamy informacje o wielkiej nowennie różańcowej oraz zaangażowaniu w dzieło misyjne wspólnoty Żywego Różańca.

 

- 8.06. w sobotę o g. 19:00 parafia św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku-Nowinach zaprasza na godzinne czuwanie modlitewno-muzyczne przed niedzielą Zesłania Ducha Świętego, które poprowadzi góralski zespół muzyczny „WAŁASI” z Istebnej

 

- 9.06.2019 o g. 12:30 wyruszy sprzed kościoła Ojców Misjonarzy pw. Królowej Apostołów ulicami miasta Rybnika „Marsz dla Życia i Rodziny”, który zakończy się piknikiem rodzinnym przed bazyliką Św. Antoniego

Marsz poprzedzi msza w jego intencji o g. 11:30 w kościele Ojców Werbistów. Podczas Marszu można będzie podpisać się pod Apelem do władz samorządowych Rybnika o podjęcie działań chroniących dzieci i rodziny.


Ogłoszenia parafialne 19.05.2019 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Jezus dziś do nas mówi: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Okazywanie miłości, zwłaszcza w codzienności, może nie być łatwe. Nieporozumienia, monotonia, trudności życiowe czasem przesłaniają piękno drugiego człowieka, wdzięczność za jego obecność i pragnienie dobra dla niego. Tymczasem Jezus chce, abyśmy mimo wszystko się wzajemnie miłowali. W Nim jest źródło miłości, nie w nas. Prośmy Jezusa, aby uzdalniał nasze serca do kochania.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

Modlimy się w intencji Ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca, który dziś obchodzi swoje urodziny.

 

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory z nabożeństwem majowym

 

Dzisiaj po każdej mszy Ks. Neoprezbiter Jakub Gojny będzie udzielał indywidualnego błogosławieństwa prymicyjnego związanego z łaską odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami

 

Spotkania grup formacyjnych: Katecheza kobiet wtorek 15:00; Schola Vocatus i Katecheza mężczyzn środa 19:00; Krąg biblijny środa 20:00; Diakonia muzyczna czwartek 19:00; WJM Young czwartek 19:00; Młodzież Oazowa piątek 18:00; Ministranci i Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Piątek - obchodzimy jako Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach

 

Sobota - w naszej parafii będzie miał miejsce sakrament bierzmowania o g. 11:00, którego udzieli Ks. Biskup Marek Szkudło. Próba przed bierzmowaniem w kościele środę o 19:00, natomiast w czwartek o 17:00 zapraszamy do spowiedzi kandydatów do sakramentu oraz rodziców i świadków.   

 

Przyszła niedziela­jest dniem pielgrzymki mężczyzn do Matki Boskiej w Piekarach Śląskich.

Zapowiedziany wcześniej wyjazd autokarem z parkingu przy kopalni o 6:30; natomiast Ks. Dawid zaprasza chętnych na pielgrzymkę rowerową do Piekar Śl., która wyruszy o g. 5:00. (Niepełnoletni mogą jechać tylko z rodzicami). Zapisy w zakrystii, szczegóły u ks. Dawida Klimery.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej 3 i 5; a za tydzień z ul. Śląskiej 7 i 9.

 

W Gościu Niedzielnym znajdziemy zaskakującą odpowiedź na pytanie: „Po co Pan Bóg stworzył człowieka?”; ponadto o właśnie ustanowionym pierwszym w Polsce sanktuarium św. Rity; oraz jakimi kryteriami się kierować, wybierając posłów do Parlamentu Europejskiego

 

Ogłoszenia

- 25.05 w sobotę o g. 17.00 Dom Kultury w Chwałowicach zaprasza na finał 37 Festiwalu Piosenki Dziecięcej im. Tadeusza Paprotnego. W festiwalu zaprezentują się najlepsi. Całość wieczoru ubarwi koncert pt. „Kora – 7 bajek o miłości” w wykonaniu uczestników studia wokalnego Domu Kultury. Będzie to niepowtarzalny wieczór pełen emocji i uczuć w towarzystwie wspaniałych głosów, przygotowany specjalnie z okazji Dnia Matki. Bilety w cenie 5 zł

- 1.06. od g. 15:00 na Festyn z okazji Dnia Dziecka zaprasza Park Górnika Chwałowice

- XII Metropolitalne Święto Rodziny odbędzie się w dn. 18 maja–2 czerwca br.

- W dn. 10-14.06. odbędą się rekolekcje Apostolstwa Chorych w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Katowickiej w Kokoszycach, które poprowadzi ks. Jerzy Lisczyk. Zapraszamy do uczestnictwa w rekolekcjach osoby chore, starsze wiekiem, niepełnosprawne oraz pragnące zapoznać się z duchowością Apostolstwa Chorych. Istnieje możliwość zorganizowanego przejazdu autokarem do Kokoszyc. Zapisy na rekolekcje i na autokar do Kokoszyc, w sekretariacie Apostolstwa Chorych pod numerem telefonu: 32 251 21 52.


Ogłoszenia parafialne 12.05.2019 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Jezus, Dobry Pasterz, mówi o nas, którzy za Nim idziemy, jako o swoich owcach: „Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki”. Jezus zwyciężył, ma moc, żeby nas obronić przed złem. Podążajmy za Nim z radością, pamiętając o celu naszej ziemskiej wędrówki, jakim jest życie wieczne z Bogiem.

 

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

W dzisiejszą niedzielę o 15:00 zapraszamy na komunijne nabożeństwo majowe zamiast nieszporów

 

Poniedziałek - o 17:15 nabożeństwo fatimskie (każdego 13. dnia miesiąca od V do X)

 

Na inne nabożeństwa majowezapraszamy codziennie pół godziny przed wieczorną mszą świętą

 

Spotkania grup formacyjnych: Katecheza kobiet wtorek 15:00; Karmelitański Zakon Świeckich środa 16:00; Schola Vocatus i Katecheza mężczyzn środa 19:00; Krąg biblijny środa 20:00; Diakonia muzyczna czwartek 19:00; WJM Young czwartek 19:00; Młodzież Oazowa piątek 18:00; Ministranci piątek o 17:45; Dzieci Maryi sobota 9:00

 

W poniedziałek, środę i piątek o 19:00 rozmowy ks. proboszcza z kandydatami do bierzmowania

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Czwartek - o 8:00 wyjazd dzieci komunijnych z rodzicami na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich i Katedry Chrystusa Króla w Katowicach

 

- adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

- o g. 18:00 Eucharystia z czuwaniem modlitewnym o uzdrowienie ciała i duszy

 

Piątek - 3. w miesiącu jest szczególnym dniem kultu Miłosierdzia Bożego - nabożeństwo o 6:45

 

- Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g.18:00 w Domu Katechetycznym

chrzty i roczki na mszy w następną niedzielę o godz. 12:00

 

Sobota - przeżywać będziemy uroczystość prymicyjną czyli pierwszą samodzielnie odprawianą Mszę Świętą przez wyświęconego wczoraj w Katowicach neoprezbitera Jakuba Gojnego. O 11:30 w domu na Malchera 3a błogosławieństwo rodziców i wyprowadzenie księdza prymicjanta z domu rodzinnego oraz procesyjne przybycie do kościoła. Na placu przed kościołem nastąpi ceremonia założenia szat liturgicznych i uroczysta procesja wejścia. Rozpoczęcie Mszy Prymicyjnej o g.12:00. Po południu o 17:00 ks. neoprezpiter odprawi nabożeństwo majowe z błogosławieństwem prymicyjnym dla swoich gości.

 

Przyszła niedziela­ – Ks. Jakub Gojny wygłosi kazanie i po każdej Mszy będzie udzielał wszystkim parafianom indywidualnie błogosławieństwa prymicyjnego związanego z łaską odpustu zupełnego.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej numery nieparzyste 35-67 i Okulickiego 170-178; a za tydzień z ul. Śląskiej 3 i 5.

 

W Gościu Niedzielnym o tajemnicach fatimskich – czy wszystkie zawarte w nich zapowiedzi się spełniły; oraz o tym, co robił Breżniew w dniu zamachu na Jana Pawła II; a ponadto rozmowa z ks. Wojciechem Węgrzyniakiem o tym, jakich księży potrzebuje współczesny Kościół.

 

Ogłoszenia

- 26.05. przypada pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śl. Tradycyjnie w biurze NSZZ ”Solidarność” KWK „Chwałowice” od 8.05. przyjmowane są zgłoszenia na wspólny wyjazd autokarem w cenie 20zł.

Wyjazd z parkingu kopalni o g. 6:30

 

- 09.06.2019 o g. 12:30 wyruszy sprzed kościoła Ojców Misjonarzy pw. Królowej Apostołów ulicami miasta Rybnika „Marsz dla Życia i Rodziny”, który zakończy się piknikiem rodzinnym przed bazyliką Św. Antoniego.

Marsz poprzedzi msza w jego intencji o g. 11:30 w kościele Ojców Werbistów. Podczas Marszu można będzie podpisać się pod Apelem do władz samorządowych Rybnika o podjęcie działań chroniących dzieci i rodziny.


Ogłoszenia parafialne 05.05.2019 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Dziś usłyszymy o kolejnym spotkaniu zmartwychwstałego Jezusa z uczniami w czasie, kiedy łowili ryby, czyli wykonywali swoją pracę. W tym radosnym okresie wielkanocnym warto sobie uświadomić, że On przychodzi również do naszej codzienności. Wprawdzie Go nie widzimy, ale On jest. Obyśmy potrafili Go poznać, jak jeden z uczniów, który powiedział: „To jest Pan!”

          

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby WŚSD w Katowicach.


W dzisiejszą niedzielę - zaczynamy Tydzień Biblijny; o g.16:30 zapraszamy na nieszpory i majowe

 

- w g. 10:30-17:00 strażacy OSP Chwałowice zapraszają do swojej remizy

 

- 5 maja wyrusza III Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych, ich Rodzin do Lourdes i potrwa do 13 maja. Ksiądz Arcybiskup zawierzy Bożej Opatrzności całą Archidiecezję podczas Mszy św. w Grocie Massabielskiej w czwartek 9 maja o g. 8.30. Transmisja internetowa dostępna na stronie: https://www.lourdes-france.org/tv-lourdes/. Codzienną relację z pielgrzymki zapewnią Gość Niedzielny (https://katowice.gosc.pl/) i Radio eM (oraz TVP3 Katowice).

 

Spotkania grup formacyjnych: Katecheza kobiet wtorek 15:00; Dzieci do Wczesnej Komunii św. wtorek 16:00; Schola Vocatus i Katecheza mężczyzn środa 19:00; Krąg biblijny środa 20:00; Diakonia muzyczna czwartek 19:00; WJM Young czwartek 19:00; Młodzież Oazowa piątek 18:00; Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Poniedziałek - o g. 19:00 zapraszamy na spotkanie organizacyjne uczestników wymiany, którzy udają się do Dorsten w Niemczech w dniach 7-12.06.br.

 

- Od 6–26 maja br. trwa czas zdawania egzaminów maturalnych. Módlmy się w czasie każdej Eucharystii za zdających egzaminy o światło Ducha Świętego i właściwy wybór życiowej drogi

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

- o 19:00 comiesięczna Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

 

2 maja w czwartek rano w szpitalu zmarł nasz emeryt Ks. Stanisław Nieszporek.

W środę - 8 maja o g. 8:15 będzie miała miejsce eksportacja w naszym sanktuarium czyli pożegnanie Mszą Świętą sprawowaną za zmarłego, a następnie przewiezienie trumny do parafii w Czarkowie koło Pszczyny, gdzie ks. Stanisław pełnił ostatnią posługę jako proboszcz i gdzie chciał być pochowany.

Tam modlitwa różańcowa o 10:15 i Msza Pogrzebowa o g. 11:00.

Jeśli jacyś parafianie zechcą udać się na pogrzeb do Czarkowa proszeni są o zgłoszenie się w zakrystii, abyśmy wiedzieli czy należy zorganizować jakiś wspólny transport.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

- o 19:00 próba przed uroczystością komunijną w kościele dla dzieci i rodziców

 

Piątek - okazja do spowiedzi przed uroczystością komunijną dla dzieci i rodziców; o 16:00 dla grupy wczesnokomunijnej oraz SP 13, a o 18:00 dla grupy z SP 35.

 

Sobota - o g. 10:00 w katowickiej katedrze święcenia prezbiteratu przyjmie nasz parafianin Jakub Gojny.

Diakoni WŚSD dzisiaj rozpoczynają rekolekcje przed święceniami; polecamy ich i rekolekcjonistę modlitwie wszystkich wiernych. W następną sobotę 18 maja o g.12:00 ks. Neoprezbiter odprawi swoją Mszę Świętą Prymicyjną w naszym kościele, a w niedzielę 19 maja będzie głosił Słowo Boże i udzielał błogosławieństwa prymicyjnego związanego z łaską odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

 

Przyszła niedziela­ - Dobrego Pasterza; z powodu uroczystości komunijnej w naszej parafii nastąpi zmiana porządku mszy świętych, zamiast o g. 9:00 Eucharystia będzie sprawowana o 8:30, a zamiast 10:30 o g. 10:00, która będzie uroczystością dzieci przystępujących do Wczesnej i Pierwszej Komunii Świętej

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej numery parzyste 18-54; a za tydzień z ul. Śląskiej numery nieparzyste 35-67 oraz Okulickiego 170-178

 

W Gościu Niedzielnym – na czym polega prawdziwy kult Matki Bożej; ponadto o tym, dlaczego dobry katolik powinien być patriotą oraz reportaż o kościółku Quo Vadis w Rzymie


Ogłoszenie parafialne 28.04.2019 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Któż z nas nie chciałby zobaczyć Zmartwychwstałego Pana Jezusa mówiącego: „Pokój wam!” Nie widzimy Go tak jak apostołowie, ale wierzymy w Jego żywą obecność niosącą pokój i radość. Obchodzimy dziś Niedzielę Miłosierdzia, która przypomina nam, że miłość Boga jest większa od naszego grzechu. Bóg jest naszym wybawieniem. Dziękujmy Mu za Jego miłosierdzie i prośmy o umocnienie naszej wiary.

 

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Caritas archidiecezji. Bóg zapłać za składane dary.

           

W dzisiejszą niedzielę - w całej Polsce ma miejsce liczenie wiernych

- swoje święto założycielskie przeżywa Wspólnota Jezusa Miłosiernego, która zaprasza do naszego sanktuarium o g. 15:00 na koronkę, konferencję ascetyczną oraz modlitwę uwielbienia. Z tej racji nie będzie dzisiaj nieszporów. Rozpoczynamy też Tydzień Miłosierdzia Bożego. Caritas Polska zaprasza dziś na Wielkanocny Koncert Charytatywny transmitowany przez TVP2 i Dwójkę PR

 

Spotkania grup: Katecheza kobiet wtorek 15:00; Dzieci do Wczesnej Komunii św. wtorek 16:00;

 

Poniedziałekobchodzony jest jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45

 

Od środy - zapraszamy na codzienne nabożeństwa majowe pól godz. przed wieczorną Mszą św.

 

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca – okolicznościowe nabożeństwa kwadrans przed poranną mszą świętą

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- w pierwszy czwartek miesiąca od 17:00 zapraszamy do spowiedzi dzieci szkolne

 

Piątek - pierwszy w miesiącu zapraszamy dzieci na mszę o 17:00,

natomiast z okazji uroczystości Matki Bożej Królowej Polski o g. 9:00 zapraszamy na tradycyjną Mszę w intencji Ojczyzny, w tym dniu we wszystkich parafiach dokonujemy odnowienia Milenijnego Aktu Oddania z Jasnej Góry.

 

Sobota - od 7:00 rano księża będą odwiedzać chorych parafian z posługa sakramentalną - chętnych prosimy zgłosić do czwartku w zakrystii lub kancelarii

 

- o g. 9:00 organizowana jest pielgrzymka do krakowskich Łagiewnik. Koszt 35 zł.

Zapisy w zakrystii lub przez stronę Wspólnoty Jezusa Miłosiernego https://jezusmilosierny.pl/

 

Przyszła niedziela­ - będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna rozpoczynająca Tydzień Biblijny;

 

- w Rudzie Śląskiej Orzegowie odbędzie się EMAUS rodzin Domowego Kościoła.

 

Kolekta przyszłej niedzieli będzie zebrana na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej 16 A; a za tydzień z numerów parzystych 18-54

 

W Gościu Niedzielnym polecamy reportaż o historii relikwii bł. Ks. Jerzego Popiełuszki ukrytych w ścianie klasztornej kaplicy w Białymstoku; a ponadto o historii paryskiej katedry Notre Dame oraz o jej znaczeniu nie tylko dla Kościoła we Francji; a także o tym czym jest misja kanoniczna i kto jej potrzebuje; jak również świadectwa „odnalezionych” przez Zmartwychwstałego i Miłosiernego.

 

Zapowiedzi - nasz parafianin diakon Jakub GOJNY ur. 24.01.1994 r. w Rybniku pragnie przyjąć święcenia prezbiteratu. Kandydata poleca się modlitwom wiernych. Kto by zaś o nim coś wiedział, co czyniłoby go niegodnym święceń, byłby w sumieniu zobowiązany zawiadomić bezzwłocznie o tym tutejszy urząd parafialny. Święcenia będą miały miejsce w katowickiej katedrze 11.05.br o g. 10:00

 

Zaproszenia

- 5.05. w g. 10:30-17:00 zapraszają do swojej remizy strażacy OSP Chwałowice

 

- 6.05. w poniedziałek o g. 19:00 zapraszamy na spotkanie organizacyjne uczestników wymiany, którzy udają się do Dorsten w Niemczech w dniach 7-12.06.br.

 

Ogłoszenia

- 6-13.07 parafia MB Różańcowej w Rybniku-Niedobczycach organizuje pielgrzymkę do Medjugorje

 

- natomiast nasza parafia organizuje taki wyjazd w późniejszym terminie 3-9.09.2019 r.

 

- 10-17.08 duszpasterz młodzieży z Bazyliki ks. Mateusz Mnich organizuje Rekolekcje pod żaglami


Ogłoszenie parafialne 21.04.2019 r.

OKRES WIELKANOCNY

           Po bardzo intensywnym okresie Wielkiego Postu przychodzi Wielkanoc, kiedy jakby chwyta nas duchowa zadyszka. Cały trud 40 dni przygotowania do Wielkanocy zdaje się gdzieś gubić po dobiegnięciu do mety wyznaczonej przez dzień Zmartwychwstania: nie ma już Dróg Krzyżowych, Gorzkich Żali i rekolekcji parafialnych, które częściej niż zazwyczaj gromadziły nas w kościele. Rezygnujemy z postanowień wielkopostnych i wyrzeczeń, które podjęliśmy w tym czasie, zadowoleni, że udało się nam je wypełnić. Wobec tego najważniejszym pytaniem o okres wielkanocny jest chyba pytanie o to, jak go sensownie przeżyć, żeby faktycznie był w centrum roku liturgicznego.

           Wielkanoc to czas rozpoznawania Zmartwychwstałego, który wchodzi w nasze życie, w naszą codzienność. Jeśli z uwagą wsłuchamy się we wszystkie fragmenty Ewangelii mówiące o pojawieniu się Zmartwychwstałego, zauważymy, że zawsze mają one miejsce w sytuacjach zwyczajnych. Większość z nich dokonuje się w trakcie spożywania posiłków. Oczywiście, nie chodzi tu o wykwintna kuchnię, ale o spotkanie z najbliższymi, z przyjaciółmi i danie im doświadczenia, że Bóg jest obecny w ich codzienności, tam, gdzie jest wspólnota ludzi zjednoczonych w miłości, czego symbolami są stół i wspólna uczta.

           Prawdę tę jeszcze wyraźniej widać w scenie z uczniami uciekającymi do Emaus. Jezus staje się dla nich towarzyszem drogi, kimś, kto naprawdę chce słuchać, kto pochyla się nad ich problemami, kto staje się przyjacielem, którego zapraszają, aby pozostał i zasiadł z nimi do wieczerzy. Owa noc, która stała się motywem zatrzymania, może być rozumiana symbolicznie: Jezus wszedł w życiową ciemność uczniów, aby przez łamane słowo i łamany chleb rozjaśnić ją światłością zmartwychwstania.

           Właśnie to może stanowić klucz do przeżywania Wielkanocy: bycie z Jezusem zmartwychwstałym, wpuszczenie Go do własnego domu, również do własnych ciemności, wsłuchiwanie się w Jego słowo i karmienie się Jego Ciałem w Eucharystii. Istotą tego czasu jest rozkoszowanie się  pięknem życia w łasce uświęcającej, którą odzyskaliśmy przez wielkopostne nawrócenie i sakrament pokuty. Trzeba o tę łaskę teraz dbać, żeby szybko jej nie utracić, a utraconą od razu odzyskiwać na nowo przez spowiedź. Może warto w tym okresie wielkanocnym nie rezygnować z częstej obecności w kościele. Skoro w Wielkim Poście udawało się nam uczestniczyć w różnych nabożeństwach pokutnych, to może w okresie wielkanocnym uda się nam być częściej na Eucharystii?


Znakami Okresu Wielkanocnego są krzyż z czerwoną stułą, paschał i figura Zmartwychwstałego, które będą nam towarzyszyć pięćdziesiąt dni do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Zapalony wczorajszej nocy paschał będzie nieustannie płonął przez całą oktawę Zmartwychwstania Pańskiego

 

W dzisiejszą niedzielęzapraszamy o 15:00 na koronkę w ramach nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia oraz na uroczyste nieszpory świąteczne kończące obchody Triduum Paschalnego; tradycyjnie natomiast nie będzie dziś mszy wieczornej.

 

Poniedziałekdrugi dzień świąt, msze święte według porządku niedzielnego,

tradycyjnie kolekta w tym dniu przeznaczona jest na Wydział Teologiczny UŚ oraz KUL.

 

Spotkania grup formacyjnych: Schola Vocatus środa 19:00; Diakonia muzyczna czwartek 19:00; Młodzież Oazowa piątek 18:00; Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

Ze względu na Oktawę Wielkanocy Uroczystość św. Wojciecha Bpa i Męcz., głównego patrona Polski w tym roku zostaje przeniesiona na następny wtorek 30.04.

 

Czwartek - wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

O 19:00 w kościele św. Wawrzyńca w Ligockiej Kuźni odbędzie się Kapłański Konwent Wielkanocny

 

Piątek Oktawy Wielkanocnej nie jest dniem pokutnym, bo obchód Uroczystości Zmartwychwstania rozciąga się na całą Oktawę Wielkanocy

 

Przyszła niedziela­Święto Miłosierdzia Bożego rozpoczynające Tydzień Miłosierdzia. To także rocznica powstania Wspólnoty Jezusa Miłosiernego, która z tej okazji zaprasza do wspólnego świętowania - rozpoczęcie Eucharystią o 12:00, następnie spotkanie przy Domu Parafialnym. A o 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, konferencja i uwielbienie w duchu wielkanocnej radości. Natomiast nie będzie w tym dniu niedzielnych nieszporów. W tym dniu będzie miało miejsce także tradycyjne liczenie wiernych.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Caritas archidiecezji.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej z bloku 16; a za tydzień z bloku 16A.

 

W Gościu Niedzielnym o mało znanym obliczu Jerozolimy – miasta, w którym umarł i zmartwychwstał Chrystus; ponadto o tym, jakie jest ciało Jezusa i jakie będą nasze ciała po zmartwychwstaniu; oraz jak nie nudzić się na Mszy św. i kochać kościół, a w Małym Gościu specjalnie na Paschę  znane i lubiane piosenki Arki Noego w nowym wykonaniu, a także nowe, nieznane utwory.


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42