OGŁOSZENIA

Ogłoszenia parafialne 9.08.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Przyszliśmy na niedzielną Eucharystię, aby spotkać się z Bogiem przez sakramentalne uobecnienie ofiary Jezusa Chrystusa. Wśród burz i niepokojów współczesnego życia potrzeba nam chwili ciszy, modlitwy i refleksji. Niech więc ta Eucharystia będzie dla nas oddechem wiary i pomocą do bezpośredniego kontaktu z Bogiem.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za składane dary.


Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- po mszy w kolejny trzynasty dzień miesiąca Nabożeństwo Fatimskie zamiast transmisji różańca o 20:30

 

Piątek - Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g.18:00 w Domu Katechetycznym

chrzty i roczki na mszy w następną niedzielę o godz. 11:00

 

Sobota - obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną świętem Matki Boskiej Zielnej, w które zgodnie z tradycją święcimy przynoszone do kościoła zioła i kwiaty. Msze św. będą sprawowane według wakacyjnego porządku niedzielnego tj. o 7:00; 9:00; 11:00 i 17:00

 

Przyszła niedziela­ - przypada pielgrzymka Kobiet i dziewcząt do MB Piekarskiej, która tak jak męska z powodu pandemii będzie przeżywana multimedialnie. Uroczystość będą transmitowały m. in.: drogą satelitarną Telewizja Polonia, łącznością naziemną TVP Katowice, a także Radio eM i PR Katowice. W ramach bezpośredniego przygotowania do tej uroczystości od czwartku 13 sierpnia w imieniu duszpasterzy Piekarskiego Sanktuarium zapraszam do przeżycia triduum modlitewnego za pośrednictwem łącza internetowego, codziennie od g. 18:00. W programie: Msza św., konferencja maryjna, różaniec św., litania do Matki Bożej Piekarskiej oraz Apel Jasnogórski. Link do połączenia dostępny jest na powitalnej stronie internetowej Sanktuarium www.bazylikapiekary.pl

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. 1 Maja 99-113 i Krupińskiego 2-10; a za tydzień z ul. Krupińskiego 12-32

 

W Gościu Niedzielnym tematem numeru: Z przemocą trzeba walczyć, jednak Polska rozważa wypowiedzenie tak zwanej konwencji przemocowej. Czy powinniśmy ją wypowiadać? Jeśli tak, to dlaczego?; ponadto w wakacyjnym cyklu „Gościa” o rywałdzkim sanktuarium Matki szukających pocieszenia i pokoju ducha.

 

Zaproszenia

We wtorek 11 sierpnia o godz. 12.00 na parkingu przy kościele stanie Mobilne Centrum Badań.
Szczegóły na plakatach w gablotkach i na ulotkach z tyłu kościoła.

 

Ogłoszenia

W związku z nowymi obostrzeniami dotyczącymi covid-19 w naszym mieście informujemy,
że w kościele może przebywać jednorazowo ilość osób odpowiadająca połowie pełnego obłożenia oraz do 150 osób przed kościołem. W całej przestrzeni publicznej obowiązuje zasłanianie ust i nosa.


Ogłoszenia parafialne 2.08.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

W dzień poświęcony Panu, po całym tygodniu pracy czy zasłużonego wypoczynku .przychodzimy do świątyni, do Tego, który powiedział: „nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych' (Mt 4, 4). Tylko Jezus Chrystus może dać pokarm, który nie ginie, który zaspokaja wszelkie głody ludzkiego serca. On dziś woła: „Wszyscy spragnieni przyjdźcie'. Uczestnicząc w tej Eucharystii odpowiedzmy na Jego zaproszenie, bo tylko On zna nasze ukryte pragnienia i może je zaspokoić.
Często tak niewiele potrzeba, abyśmy zwątpili w miłość Boga. Przeprośmy Go za naszą małoduszność, za brak zaufania.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego


Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Wtorek - o 19:00 comiesięczna Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

 

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek i piątek miesiąca - nabożeństwa po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

Księża odwiedzają chorych parafian z posługą sakramentalną indywidualnie po telefonicznym uzgodnieniu 32 432 97 10

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii; dzięki za okazaną ostatnio ofiarność:
przekazaliśmy 1821 zł na pomoc powodzianom na Podkarpaciu oraz 6500 zł na środki transportu dla misjonarzy

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Krupińskiego nieparzyste 1-27; a za tydzień z ul. 1 Maja 99-113 oraz Krupińskiego 2-10

 

W Gościu Niedzielnym: Powtórne zawarcie małżeństwa w Kościele wydaje się mocno podejrzane. Można zapytać: czy istnieją rozwody kościele czy nie istnieją? Czy Kościół odchodzi od nauki o nierozerwalności małżeństwa? Ponadto - o gotyckich katedrach - czy umiemy czytać dziś tę księgę, którą jest katedra? oraz - o polskich Serafitkach z Teksasu, które ofiarnie opiekują się podopiecznymi z domu pomocy społecznej oraz zmagają z rozprzestrzeniającym się koronawirusem

 

Ogłoszenia

W ramach miesiąca trzeźwości Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień INTEGRUM mieszczące się w Rybniku-Boguszowicach przy ul. Lompy 10, zaprasza osoby z problemami alkoholowymi oraz ich rodziny do podjęcia bezpłatnej terapii w ramach: - oddziału dziennego dla osób uzależnionych od alkoholu; - treningu rozwoju osobistego; - treningu radzenia sobie ze złością; - grupy terapeutycznej dla osób pochodzących z rodzin alkoholowych (tzw. DDA); - grupy dla osób uzależnionych od alkoholu na różnych stopniach zaawansowania; - grupy dla osób współuzależnionych. Więcej informacji pod nr tel. 32 433 24 42 oraz na stronie internetowej www.integrum.com.pl i na ulotkach przy prasie

 

Komunikat Metropolity Katowickiego

   Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!
   1. W związku z zaistniałą sytuacją powodziową na Podkarpaciu, zwróciłem się do Was z prośbą o duchowe i materialne wsparcie tych, których domy i gospodarstwa rolne ucierpiały najbardziej. Po przeprowadzonej w niedzielę 5 lipca przed kościołami naszej archidiecezji zbiórce zebrano kwotę 656 240 zł. Pieniądze te po połowie zasiliły konta Caritas archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej, udzielających pomocy tamtejszym poszkodowanym.
   Chciałbym serdecznie podziękować Wam za każdy złożony dar materialny, będący konkretnym gestem solidarności i miłości bliźniego. Z serca płynące „Bóg zapłać” za zrozumienie i szczególną mobilizację. W przypadku poszkodowanych przez wodę zawsze niezbędna jest błyskawiczna i konkretna interwencja, która tym razem także dzięki Waszej hojności mogła się urzeczywistnić.
   2. Już za dwa tygodnie przedstawicielki kobiet i dziewcząt spotkają się w piekarskiej bazylice, aby oddać cześć Maryi, Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Niestety, obecna sytuacja epidemiczna nadal nie pozwala nam przeżyć pielgrzymki w tradycyjnym kształcie, w plenerze na piekarskim wzgórzu. Dlatego też cały żeński świat i rodziny naszej archidiecezji zapraszam do modlitewnej jedności przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej za pośrednictwem mediów.
   Naszą modlitwę rozpoczniemy w niedzielę 16 sierpnia o godz. 10. Po złożeniu hołdu Matce Bożej wysłuchamy przesłania społecznego. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Jan Romeo Pawłowski, pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Bożej Opatrzności powierzymy wszystkie nasze osobiste intencje oraz osoby zmagające się z obecną sytuacją w kraju i na świecie, szczególnie zaś chorych, ich najbliższych oraz służby medyczno-sanitarne. Maryję, czczoną w Piekarach Śl. jako Lekarkę z pokorą będziemy prosić o dar zdrowia i pomyślności.
   Uroczystość będą transmitowały m. in.: drogą satelitarną Telewizja Polonia, łącznością naziemną TVP Katowice, a także Radio eM i PR Katowice. W ramach bezpośredniego przygotowania do tej uroczystości od czwartku 13 sierpnia w imieniu duszpasterzy Piekarskiego Sanktuarium zapraszam do przeżycia triduum modlitewnego za pośrednictwem łącza internetowego, codziennie od godz. 18. W programie: Msza św., konferencja maryjna, różaniec św., litania do Matki Bożej Piekarskiej oraz Apel Jasnogórski. Link do połączenia dostępny jest na powitalnej stronie internetowej Sanktuarium.
   Bracia i Siostry!
   W tym roku w sposób szczególny jako społeczeństwo musimy stawiać czoła wielu wyzwaniom i trudnościom. Świadomość, że w problemach nie jesteśmy sami i, że możemy wspomagać siebie nawzajem, napawa nadzieją na przyszłość. Niech słowa samego Chrystusa, że „wszystko cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40), będą dla nas wszystkich najlepszą nagrodą i podziękowaniem.
   Wobec wciąż aktualnego zagrożenia epidemicznego w dalszym ciągu apeluję o odpowiedzialne przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarnych, szczególnie o zachowanie dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.
   Na czas trwających urlopów i wypoczynku zapewniam o pamięci w modlitwie, szczególnie podczas Eucharystii, i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

   † Wiktor Skworc ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI Katowice, 30 lipca 2020 r.


Ogłoszenia parafialne 26.07.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Zgromadzeni jako lud Boży Nowego Przymierza, mamy dać wyraz swej wierze i prawdziwej chrześcijańskiej mądrości. Nasz udział w niedzielnej Mszy św. ma być dowodem na to, że na pierwszym miejscu stawiamy sprawę królestwa Bożego, bo ono ma najwyższą cenę, jest drogocenną perłą, którą mamy zdobyć. Aby zdobyć skarb – przynależność do królestwa Bożego – w pokorze stańmy przed Bogiem, uznajmy swą grzeszność, słabość i prośmy o przebaczenie.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


W dzisiejszą niedzielę - po każdej mszy błogosławimy kierowców i ich pojazdy; przy tej okazji chcemy tradycyjnie wesprzeć misjonarzy za pośrednictwem MIVA Polska w akcji „1 grosz za 1 kilometr”

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca – okolicznościowe nabożeństwo po rannej mszy

 

Sobotarozpoczyna sierpień – tradycyjny miesiąc trzeźwości i abstynencji, pod wizerunkiem Matki Bożej zostanie wyłożona Parafialna Księga Trzeźwości, w której można zapisać świadectwo swojego wyrzeczenia

 

Przyszła niedziela­przypada odpust Porcjunkuli, warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie kościoła parafialnego, odmówienie pacierza (Wierzę w Boga, Ojcze nasz i Zdrować Maryjo) oraz spełnienie zwykłych warunków odpustu (stan łaski uświęcającej, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świetego)

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny UŚ

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze; w tym tygodniu prosimy o to parafian z bloku Krupińskiego 9; a za tydzień z ul. Krupińskiego nr nieparzyste 1-27

 

W Gościu Niedzielnym: Gdy ufnie zwróciła się do Boga w sytuacji bez wyjścia, doczekała się odpowiedzi. Wychowywała dziecko, które nie znało pojęcia „grzech”. Co wiemy o św. Annie, babci samego Syna Bożego?

Ponadto Jak kształtować relacje z teściową… - o bł. Mariannie Biernackiej, teściowej, która oddała życie za synową oraz kolejna odsłona wakacyjnego cyklu – tym razem odwiedzamy sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.

 

Zaproszenia 

Ze względu na epidemię 75. Pielgrzymka Rybnicka odbędzie się w innej formie. W środę 29 lipca o 8.00 w bazylice św. Antoniego zostanie odprawiona Msza św. za pielgrzymów. Modlitwy w tej samej intencji odbywać się będą od środy do piątku w niektórych parafiach naszej diecezji, m. in. u nas w Chwałowicach. Dlatego w tych dniach po Mszach wieczornych zapraszamy do wspólnej modlitwy. W sobotę 1 sierpnia Apel Jasnogórski o 21.00 transmitowany będzie przez TV Trwam, a 2 sierpnia o 9.30 w kaplicy Cudownego Obrazu będzie transmitowana Msza św.


Ogłoszenia parafialne 19.07.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Bóg jest pełen miłosierdzia i dobroci, przebacza grzechy, cierpliwie czeka na nawrócenie, bo kocha człowieka i chce, by każdy był szczęśliwy. Żyjemy w świecie, w którym dobro i zło jest tak bardzo zmieszane z sobą, dlatego przychodzimy do świątyni, by od Chrystusa otrzymać siłę i pomoc do zwycięstwa dobra. Przychodzimy do Boga, by otrzymać przebaczenie i miłosierdzie.
Bóg łaskawie czeka na nasze nawrócenie, zwróćmy się więc do Boga całym swoim sercem, prośmy o przebaczenie, by dostąpić Bożego miłosierdzia przez udział w tej Najświętszej Ofierze.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Przyszła niedziela­ - po każdej mszy będziemy błogosławili kierowców i ich pojazdy; przy tej okazji chcemy tradycyjnie wesprzeć misjonarzy za pośrednictwem MIVA Polska w akcji „1 grosz za 1 kilometr”

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Kożdoniów; a za tydzień z bloku Krupińskiego 9

 

W Gościu Niedzielnym o górze Karmel, na którą można wejść nie tylko fizycznie; a także:
- zmarł Ennio Morricone, ale jest pewne, że jego muzyka nie umrze; oraz
- cuda Matki Speranzy, o której Jan Paweł II powiedział, że jej serce żyło w niebie, ale stopy miała na ziemi
- oraz artykuł o rekolekcjach oazowych dla młodzieży, które właśnie zakończyły się w naszej parafii

 

Ogłoszenia

Księża wyjeżdżający na urlop mogą przyjąć intencje do odprawienia w miejscu jego spędzania. Jeśli ktoś chciałby przekazać taką intencję, bez określania konkretnego terminu jej odprawienia, prosimy o kontakt w zakrystii lub kancelarii. Pozostawiając swój numer telefonu zostaniemy powiadomieni o czasie jej odprawienia.

Pierwsze wolne intencje w parafii możemy przyjąć dopiero na wrzesień, ich szczegółowy wykaz do końca tego roku kalendarzowego znajdziemy na naszej parafialnej stronie internetowej w zakładce informacje > intencje.

 

Słyszymy w doniesieniach medialnych apel polskich misjonarzy z Afryki, Azji i Ameryki Południowej
o pomoc. W krajach ich posługi brakuje wszystkiego, w dobie koronawirusa nie ma lekarstw, środków dezynfekcji i ochrony, pojawia się widmo głodu na masową skalę. Możemy wesprzeć potrzebujących
za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” 03-729 Warszawa ul. Byszewska 1; skr. poczt. 112 wpłatą na konto Bank PeKaO S.A. I O. w Warszawie Nr  66 1240 1037 1111 0010 1498 4506
lub bezpośrednio ze strony  www.adgentes.misje.pl

 

Komunikat Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski w sprawie kultu św. Szarbela

  Od wielu lat rozwijają się zarówno w Polsce, jak też w innych krajach Europy katolickie wspólnoty praktykujące kult św. Szarbela, libańskiego mnicha maronickiego. Kościół maronicki jest Kościołem katolickim obrządku wschodniego, pozostającym w pełnej komunii z Kościołem rzymskokatolickim i uznającym autorytet papieża.
  Niektórzy wierni w Polsce pragną pogłębiać swoją więź z Bogiem, poznając życie i duchowość św. Szarbela oraz innych świętych z Libanu. Dzięki temu mogą odkryć i harmonijnie połączyć ze sobą najbardziej wartościowe elementy katolickiej tradycji zachodniej i wschodniej.

  W wielu parafiach na terenie Polski działają różne wspólnoty nawiązujące do duchowego dziedzictwa świętych z Libanu, w tym również Domy Modlitwy św. Szarbela organizowane i animowane dotąd przez ks. Jarosława Cieleckiego.

  Niestety w ostatnim czasie ks. Jarosław Cielecki dokonał aktu apostazji, porzucając Kościół rzymskokatolicki
i przystępując do wspólnoty religijnej, która nie utrzymuje jedności z papieżem. Z tego powodu nie może on nadal sprawować duchowej opieki nad wiernymi Kościoła rzymskokatolickiego.

  W obliczu tej bolesnej sytuacji wszystkie osoby należące do rzymskokatolickich wspólnot św. Szarbela mogą znaleźć duchowe wsparcie w Maronickiej Fundacji Misyjnej, której przewodniczącym jest Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej. Celem Fundacji jest odnowa i pogłębienie życia duchowego współczesnych ludzi dzięki twórczemu spotkaniu tradycji chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego oraz w duchu wierności nauczaniu papieża i Soboru Watykańskiego II.

  Ufamy, że członkowie Domów Modlitwy św. Szarbela pozostaną w jedności z Kościołem katolickim, będąc jego wiernymi świadkami.

Abp Stanisław Budzik Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP


Ogłoszenie parafialne 12.07.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Zgromadziliśmy się, aby słuchać Bożego słowa i składać Bogu dziękczynienie. To słowo, którego słuchamy każdej niedzieli jest jak ziarno, które Bóg rzuca w glebę naszych serc, by przemieniało nasze życie, zwiastując nam radosne Boże obietnice. Słuchajmy uważnie Bożego Słowa, radośnie dziękujemy za wszystkie obietnice zbawienia. To wszystko co ogłasza Pismo spełniło się i spełni się również w naszym życiu, gdy z wiarą przyjmiemy także i dzisiaj radosną nowinę zbawienia.

Często jesteśmy jak niedobra ziemia, a ziarno Bożego słowa nie przemienia nas i nie przynosimy plonu. Przeprośmy Boga za grzechy, bo On ma moc by uczynić nas urodzajną rolą, byśmy przynieśli plon dobrego życia.

          Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


W dzisiejszą niedzielę - o g. 15:00 Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego na zakończenie roku formacyjnego

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszy rano,
a wieczorem w ramach nabożeństwa fatimskiego o g.17:00  

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- o g. 18:00 Eucharystia z czuwaniem modlitewnym o uzdrowienie ciała i duszy

 

Trzeci piątek miesiąca nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego po mszach rano i wieczorem

- Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g.18:00 w Domu Katechetycznym

chrzty i roczki na mszy w następną niedzielę o g. 17:00

 

Sobota­zapraszamy na Wakacyjny Wieczór Uwielbienia: o g. 19:00 Konferencja redaktora Franciszka Kucharczaka „Kościół – nie chodzę. Jestem.” 19:30 Uwielbienie; 21:00 zakończenie Apelem Jasnogórskim  

 

Przyszła niedziela­rozpoczyna XXI tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa”, który zakończymy w kolejną niedzielę 26.07. błogosławieństwem kierowców i ich pojazdów. Tradycyjnie włączamy się
w akcję MIVA Polska, która zaprasza do ofiarności w duchu wdzięczności za nasze szczęśliwe podróże, w myśl zasady: 1 grosz za przejechany 1 km – na środki transportu dla misjonarzy.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Kołłątaja; a za tydzień z ul. Kożdoniów

 

Ks. proboszcz prosi o kontakt telefoniczny lub bezpośredni kogoś z rodziny tegorocznych jubilatów Państwa Urszuli i Zdzisława Grabowskich oraz Haliny i Henryka Kania

 

W Gościu Niedzielnym o tym czy miłość narzeczonych jest konieczna do zawarcia małżeństwa i czy jej brak może być podstawą do jego unieważnienia? a także: 150 lat temu papież powierzył Kościół opiece Świętego Józefa. Dzisiaj Kościół w Polsce chce zrobić to samo; oraz sanktuarium maryjne w Charłupi, kolejny przystanek na trasie wakacyjnego cyklu „Nie ma jak u Mamy”.

 

Komunikat Metropolity Katowickiego w związku z akcją oddawania krwi

   Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry! Przeżywany czas pandemii już niejednokrotnie stworzył nam okazje i możliwości, aby w duchu solidarności zatroszczyć się o siebie nawzajem. Takich okazji nie brakuje i teraz. Rozpoczęte wakacje to trudny czas m. in. dla publicznej służby krwi. Mając na uwadze stale rosnące zapotrzebowanie na krew, służącą ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, dołączam się do apelu Centrum Krwiodawstwa i Ministerstwa Zdrowia, którzy proszą o dzielenie się tym cennym darem ze swojego życia, niezbędnym do ratowania życia tych, którzy na skutek wypadków czy chorób znaleźli się w niebezpieczeństwie śmierci. Kościół uczy, że oddanie krwi w celu ratowania ludzkiego życia jest przejawem solidarności chrześcijańskiej i naśladowaniem miłości Boga do ludzi. Jest to przejaw „kultury życia”, o którą tak często apelował św. Jan Paweł II. Jako chrześcijanie jesteśmy świadomi naszego odkupienia, które dokonało się przez Krew Jezusa. Krew jest symbolem życia, braterstwa i poświęcenia. Oddanie krwi jest dowodem miłości i troski o bliźniego.

   Bracia i Siostry! Jeżeli sytuacja zdrowotna nam na to pozwala i nie ma innych przeciwskazań, zachęcam do przekazania tego szczególnego daru z siebie w jednym z centrum krwiodawstwa. Każda grupa krwi jest cenna i potrzebna. Pamiętajmy, że w walce z pandemią z Covid-19 bardzo ważna jest krew osób, które pokonały chorobę. Specjalny apel kieruję do ozdrowieńców, zwłaszcza wśród naszych śląskich górników. A tym, którzy już oddali krew, aby mogło zostać wytworzone leczące osocze, wyrażamy najwyższe uznanie i podziękowanie. Pełne wiary „Bóg zapłać” za każdy bezinteresowny dar krwi kierujemy pod adresem armii honorowych dawców krwi. Serdecznie zachęcam duszpasterzy, aby stawali się życzliwymi promotorami krwiodawstwa we wspólnotach parafialnych i sami – o ile zdrowie na to pozwala – dołączyli do rzeszy wielkodusznych dawców krwi. Do wszystkich skierowane są słowa św. Pawła zapisane w 2 Liście do Koryntian: „Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg. A Bóg może zlać na was całą obfitość łaski, tak byście mając wszystkiego i zawsze pod dostatkiem, bogaci byli we wszystkie dobre uczynki” (2Kor 9, 7-8).
   Na czas wakacyjnego odpoczynku błogosławię i zapewniam o modlitwie, zwłaszcza za wszystkich podróżujących na naszych drogach i apeluję o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym bezwzględnej trzeźwości wymaganej od kierowców, a także obowiązujących zaleceń służb sanitarnych.

   Módlmy się za siebie nawzajem: „Wszechmogący, wieczny Boże, otaczaj nas, podróżujących, Swoją opieką. Bądź nam w potrzebie pomocą, w drodze towarzyszem i pociechą, w przeciwnościach obroną, abyśmy za Twoim przewodnictwem, pod opieką Matki Najświętszej i św. Rafała Archanioła, pomyślnie dotarli do celu i szczęśliwie wrócili do naszych domów. Przez Chrystusa, Pana naszego”.

† Wiktor Skworc   ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI


Ogłoszenia parafialne 05.07.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Chrystus przyszedł pokorny i cichy, a Jego uniżenie przynosi pokój utrudzonym ludzkim sercom.
Sprawując Najświętszą Ofiarę, uobecniamy dzieło Chrystusa, który i dzisiaj ukazuje nam źródło
prawdziwego zwycięstwa przez swe pokorne wyniszczenie w znaku Chleba.
Obciążeni grzechami stańmy pokornie przed Bogiem, prośmy o przebaczenie,

abyśmy mieli udział w zwycięstwie Chrystusa i znaleźli ukojenie dla naszych dusz.

 

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.
Natomiast w odpowiedzi na apel Ks. Arcybiskupa przed kościołem zbiórka – na pomoc powodzianom na Podkarpaciu.


Od soboty 4 lipca po odbytej przez księży kwarantannie wznowiliśmy sprawowanie liturgii w naszym kościele. Przypominamy o zachowywaniu zaleceń sanitarnych i zarządzeń ks. Arcybiskupa, m.in. przestaje obowiązywać w naszej parafii dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii (poza podanymi wyjątkami).

W miesiącu lipcu i sierpniu obowiązuje wakacyjny porządek mszy niedzielnych o g. 7:00, 9:00, 11:00 i 17:00. 

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory

 

Stacjonarne Letnie Rekolekcje Oazowe: będą się odbywać w naszym Domu Parafialnym w dn. 6-18 lipca, od poniedziałku do soboty w g. 8:30 – 13:30. W ramach tych rekolekcji będą sprawowane dodatkowe Msze Św. od poniedziałku do piątku o 8:30, a w sobotę o 12:30. Można zamówić na tych mszach dodatkowe wolne intencje. Księża udający się na urlopy mogą również przyjąć intencje do odprawienia w miejscach ich pobytu.

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Przyszła niedziela­ - będzie dniem drugiej tury wyborów prezydenckich (spełnijmy obywatelski obowiązek)

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie również na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Jagiellońskiej i Tkoczów; a za tydzień z ul. Kołłątaja

 

W Gościu Niedzielnym - o niezwykle silnej więzi braci Ratzingerów, a także: - o tym, że wątpliwości w wierze nie są grzechem, lecz raczej szansą na jej pogłębienie; oraz następny odcinek z cyklu wakacyjnego „Nie ma jak u Mamy”. Tym razem odwiedzimy bazylikę w Leżajsku.

 

Komunikat Metropolity Katowickiego w związku z Ogólnopolską Pielgrzymką Apostolstwa Chorych na Jasną Górę

  Drodzy Diecezjanie! W poniedziałek, 6 lipca, na Jasnej Górze odbędzie się 55. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych. W tym roku z powodu sytuacji epidemicznej będzie ona miała inną formę. Zapraszam wszystkich chorych do duchowego włączenia się w pielgrzymkę za pośrednictwem transmisji telewizyjnej. Msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, będzie transmitowana przez telewizję publiczną, TVP 3.

  Dzień wcześniej, 5 lipca, o godz. 21.00, Apel Jasnogórski transmitowany przez Telewizję Trwam, poprowadzi Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych. Proszę i zachęcam wszystkie osoby chore, niepełnosprawne i starsze, aby duchowo pielgrzymowały i łączyły się w modlitwie z Jasną Górą.

  Tegoroczna Pielgrzymka odbywa się w czasie trwania 5. roku nowenny przed stuleciem Apostolstwa Chorych w świecie. Niech Maryja, Uzdrowienie Chorych, Patronka Apostolstwa Chorych przyczyni się do dalszego rozwoju wspólnoty chorych, pomoże im w najtrudniejszych chwilach cierpienia i osamotnienia doświadczać pokoju i łaski pociechy, płynących ze zjednoczenia z Jej Synem, w Komunii świętej oraz w sakramencie chorych.

  Proszę także Księży naszej Archidiecezji, aby – stosując wszelkie zasady bezpieczeństwa sanitarnego, na prośbę chorych i ich rodzin – kontynuowali duszpasterstwo chorych, towarzysząc im sakramentalnie i przekazując miesięcznik „Apostolstwo Chorych”.

  Drodzy Chorzy! Zachęcam do udziału w pielgrzymce, do włączenia się w duchowe dzieło Apostolstwa Chorych oraz proszę o wytrwałą modlitwę, ofiarowanie cierpień i samotności w intencji nowych powołań kapłańskich.

  Wszystkim chorym, ich rodzinom i bliskim oraz duszpasterzom błogosławię. Abp Wiktor Skworc

 

Prośba o materialne i duchowe wsparcie dla poszkodowanych na skutek powodzi mieszkańców Podkarpacia.

  Drodzy Diecezjanie! W związku z sytuacją powodziową na Podkarpaciu, mając na uwadze zakres szkód i konieczność udzielenia pomocy poszkodowanym przez Caritas tamtejszych Kościołów lokalnych, zwracam się do wiernych archidiecezji katowickiej z serdeczną prośbą o złożenie ofiar na pomoc tym, których domy i gospodarstwa rolne ucierpiały najbardziej.

  Ofiary zostaną zebrane przed kościołami archidiecezji w niedzielę 5 lipca br. O przeprowadzenie zbiórki proszę Parafialne Zespoły Caritas. Za każdy złożony dar materialny, będący konkretnym gestem solidarności i miłości bliźniego – z serca płynące Bóg zapłać.

  Wszystkich, którzy doświadczają tragicznych skutków powodzi, polecam Waszej modlitwie. Módlmy się wspólnie o sprzyjającą pogodę, aby rolnicy mogli bezpiecznie zebrać obfite plony „ziemi i pracy rąk ludzkich'.

  Bracia i Siostry! Podczas wakacyjnego odpoczynku nie zapominajmy o niedzielnej Mszy świętej – „wielkiej tajemnicy naszej wiary, która daje życie'. Pamiętajmy także o przestrzeganiu sanitarnych zasad bezpieczeństwa.

  Na czas Waszych podróży, urlopów i wypoczynku udzielam pasterskiego błogosławieństwa, zapewniam o pamięci w modlitwie, szczególnie podczas Eucharystii.  † Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Katowicki


Ogłoszenia parafialne 21.06.2020 r.

Od 16.06. do ODWOŁANIA KOŚCIÓŁ W CHWAŁOWICACH BĘDZIE ZAMKNIĘTY !

Z powodu stwierdzenia pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa u jednego z księży
naszej parafii informujemy że wszyscy księża naszego probostwa będą poddani kwarantannie.

 

KOMUNIKAT POWIATOWEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ w RYBNIKU 

Osoby uczestniczące w obrzędach religijnych w Rzymskokatolickiej Parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku – Chwałowicach w dniach od 07.06.2020 do 15.06.2020 r.,
proszone są o obserwowanie  stanu zdrowia, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów chorobowych, zwłaszcza takich jak gorączka, kaszel bądź duszności lub inne należy skonsultować się z lekarzem, podobnie jak w każdym innym wypadku, gdy stan zdrowia budzi wątpliwości.


Na czas zamknięcia kościoła Ks. Arcybiskup udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. W miarę możliwości zachęca się do uczestniczenia we mszach w sąsiednich kościołach.

Odwołane zostają również wszystkie spotkania grup parafialnych !  

Wszystkie zamówione intencje Mszy będą sprawowane przez naszych księży w kaplicy na probostwie i będą transmitowane na naszej parafialnej stronie facebookowej tak jak w okresie ogólnokrajowej kwarantanny
czyli razem w ramach jednej transmisji Mszy św. wieczornej
od poniedziałku do czwartku o 18:00, w piątek o 17:00, w sobotę o 8:00 i niedzielę o 10:30
jak również tradycyjna codzienna MODLITWA RÓŻAŃCOWA o g. 20:30.

 

W sobotę została przeprowadzona DEZYNFEKCJA KOŚCIOŁA, dlatego ewentualne pogrzeby mogą być już sprawowane w naszym kościele, ale przez księży z innych parafii.
Zaplanowane I Komunie z końcem czerwca i początkiem lipca odbędą się w naszym sanktuarium,

przy czym również będą sprawowane przez kapłanów z ościennych parafii. 

Czwartek – spowiedź dzieci komunijnych i ich rodziców w kościele o g. 16:00

Piątek - o 15:30 i Sobota - o 16:00 uroczystości I Komunijne


Zarządzenie Metropolity Katowickiego w aktualnej sytuacji epidemiologicznej z dnia 18.06.2020 r.

   

  1. W związku z pojawiającymi się – w szeroko pojętej przestrzeni społeczno-kościelnej – zakażeniami koronawirusem i zachorowaniem na Covid-19, mając na uwadze zdrowie i życie wiernych, których otaczamy duszpasterską troską, oraz duszpasterzy, zwracam się do wszystkich z serdecznym apelem o konsekwentne i wytrwałe stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Aktualnie chodzi o zasłanianie ust i nosa. Wskazanie to obowiązuje wszystkich uczestników liturgii z wyjątkiem celebransów. Przypominając zaś Zarządzenie z dnia 28 maja br., nadal zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania (p.2), o czym duszpasterze powinni systematycznie informować.
  2. W związku z przypadkami zachorowania duchownych na Covid-19 i orzeczeniem wobec nich kwarantanny, zarządzam co następuje:

     - stwierdzenie zakażenia i orzeczenie kwarantanny wobec duchownego i jego najbliższych współpracowników – podjęte przez kompetentne służby sanitarne (Sanepid) – skutkuje w trybie natychmiastowym poddaniem się wskazaniom służb sanitarnych i koniecznością zgłoszenia tego faktu do dyrektora Wydziału Duszpasterstwa;

     - w razie nakazu okresowego zamknięcia parafialnego kościoła, wiernym tej parafii udzielam dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Równocześnie zachęcam, aby w miarę możliwości uczestniczyli we Mszy św. w kościołach parafii sąsiednich lub przeżywali Mszę św. dzięki transmisjom;

     - po uzyskaniu zgody Sanepidu na ponowne otwarcie kościoła należy bezzwłocznie udostępnić świątynię wiernym
i podjąć sprawowanie sakramentów przez duszpasterzy nie objętych kwarantanną (np. księża z dekanatu).

 

Bracia i Siostry!

     W czasie zmagania się z zagrożeniami związanymi z trwającym stanem epidemicznym, szczególnego znaczenia
w relacjach społecznych nabiera zasada solidarności, która konkretyzuje się poprzez budowanie wzajemnych więzi, gesty pomocy, przyjaźni i miłości społecznej. Wyjątkową formą solidarności jest modlitwa, przede wszystkim udział we Mszy świętej.

     Wyrażając radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych, serdecznie zachęcam i zapraszam do udziału w Wielkiej Tajemnicy Wiary, która daje życie. Bądźmy wierni niedzielnej Eucharystii i świętowaniu niedzieli jako dnia Boga i człowieka!

     Wszystkich serdecznie zachęcam do wytrwałej modlitwy. Wołajmy nieustannie: Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny - zmiłuj się nad nami!


Ogłoszenie parafialne 14.06.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Przez Krew Chrystusa Bóg zawarł z ludźmi Nowe Przymierze i ustanowił Nowy Lud Boży — Kościół. Do Kościoła wchodzimy przez wiarę zbudowaną na fundamencie apostołów. Nasza niedzielna Eucharystia ma być znakiem tego Nowego Przymierza, bo gromadzimy się jako Lud Boży, by składać dziękczynienie i wypełniać misję kapłańską wobec całego świata.
Przez grzech łamiemy często Boże Przymierze i odchodzimy od Boga, który chce, byśmy byli ludem świętym. Kościół jednak od Apostołów otrzymał władzę „leczenia chorób' grzechu. Przeprośmy Boga za nasze winy, by się okazać Ludem świętym i skutecznie głosić wśród ludzi nadejście Królestwa Bożego.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.


W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory

 

Spotkania grup formacyjnych: we wtorek o 19:00 Katecheza mężczyzn;
w środę o 15:00 Katecheza kobiet; o 16:30 Karmelitański Zakon Świeckich; o 19:00 Schola Vocatus i Krąg biblijny;
w czwartek o 19:00 WJM Young; w piątek o 17:00 Młodzież Oazowa; w sobotę o 9:00 Dzieci Maryi i Ministranci

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

Niestety szkołę modlitwy „Smak Karmelu” odkładamy jednak na późniejszy termin w kalendarzu.

 

Środaczłonków i sympatyków Grupy Emmanuel ostatni raz przed wakacjami zapraszamy do kościoła
o 16:00 na spowiedź, a po niej o 16:30 na Eucharystię

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- o g. 18:00 Eucharystia z czuwaniem modlitewnym o uzdrowienie ciała i duszy

 

Piątek – na zakończenie Oktawy Bożego Ciała przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a zarazem trzeci piątek miesiąca będący dniem szczególnego kultu Bożego Miłosierdzia, dlatego po mszach zapraszamy na okolicznościowe nabożeństwa, a przy okazji dziękujemy za udział w procesjach teoforycznych wokół kościoła po wieczornych Eucharystiach, zwłaszcza dzieciom sypiącym kwiatki przed Panem Jezusem

- Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g.18:00 w Domu Katechetycznym

chrzty i roczki na mszy w następną niedzielę o godz. 17:00

 

Możliwe już są odwiedziny chorych w domach - chętnych prosimy zgłaszać indywidualnie przez telefon

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Górniczej 20; a za tydzień z ul. Jagiellońskiej i Tkoczów

 

W Gościu Niedzielnym - o Przeistoczeniu i realnej obecności Ciała i Krwi Chrystusa w chlebie i winie; a także: - o właśnie uznanym cudzie za wstawiennictwem Karola de Foucauld, w 100. rocznicę jego śmierci; - oraz o projektantce mody, która została zakonnicą; natomiast w najnowszym wakacyjnym numerze Małego Gościa dwuczęściowy dodatek z żartami i łamigłówkami, a także polecane artykuły: - #zostań w Polsce – jak spędzić fantastyczne wakacje zwiedzając nasz piękny kraj, - oraz niebieskie pogotowie ratunkowe, czyli święci na wakacje

 

Ogłoszenia

Na razie nadal spowiadamy poza konfesjonałami przed mszami w kaplicy św. Barbary
oraz w bocznych przedsionkach kościoła (które będą zamykane do rozpoczęcia mszy)

Ponieważ rozdanie świadectw w szkołach podstawowych rozłożono w czasie, aby nie gromadzić dzieci razem, dlatego ze względów bezpieczeństwa epidemicznego nie będziemy organizować Mszy na zakończenie roku.
Zachęcamy jednak indywidualnie dzieci i dorosłych do skorzystania z okazji do spowiedzi przed wakacjami.

Jedynie młodzież IV LO zapraszamy w piątek 26.06. o 8:00 do spowiedzi i o 8:30 na Mszę dziękczynną.

 

Nauki przedślubne połączone z dniem skupienia oraz spotkania w poradniach życia rodzinnego od 1.06. wróciły do formy zwyczajnej (stacjonarnej) w parafiach. Dla narzeczonych, którzy z różnych względów nie mogą uczestniczyć w zwyczajnej formie przygotowania do sakramentu małżeństwa proponujemy do końca czerwca formę przygotowania online tylko w wyznaczonych do tej pory parafiach. M.in. taki kurs internetowo poprowadzi w ten weekend 20. i 21.06. nasz chwałowicki ośrodek programu www.przednamimalzenstwo.pl

 

- Wirtualny Dzień Otwarty Uniwersytetu Śląskiego, a więc także naszego Wydziału Teologicznego odbędzie się we wtorek 16.06. w g. 16:00–19:00. Osoby zastanawiające się nad podjęciem studiów teologicznych będą miały możliwość zadania pytań na czacie Wydziału w jego fanpage'ach. Szczegóły w Internecie na stronie Wydziału Teologicznego.


Ogłoszenie parafialne 07.06.2020 r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Bóg jest tajemnicą. Objawił jednak ludziom swoją wielką miłość, aby dać wszystkim udział w życiu wiecznym. Wychwalamy dzisiaj Boga w Trójcy Jedynego, Boga, który jest Ojcem, Syna, który jest Zbawicielem i Ducha Świętego, który nas uświęca. W imię Trójcy Świętej rozpoczęliśmy tę ofiarę, trwajmy więc zawsze złączeni z Bogiem, który nas kocha, zbawia i uświęca.
Abyśmy mogli mieć łączność z Bogiem Trójjedynym, wyznajmy swe grzechy i prośmy o przebaczenie, uświęcenie i umocnienie w miłości.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego


Ks. Arcybiskup od 6.06. odwołał dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. (poza osobami w podeszłym wieku, z objawami infekcji i czującymi obawę przed zarażeniem – dla których dyspensa nadal obowiązuje).

 

Dzisiejszą niedziela kończy okres spowiedzi i Komunii Wielkanocnej. Przypominamy przykazanie kościelne
o obowiązku przystąpienia do niej przynajmniej raz w roku oraz konieczności przystąpienia do spowiedzi
i wyznania tych grzechów, które objęliśmy aktem żalu doskonałego, gdy (z powodu epidemii) nie mieliśmy możliwości kontaktu ze spowiednikiem - należy to uczynić niezwłocznie przy pierwszej możliwej okazji.
Na razie spowiadamy poza konfesjonałami przed mszami w kaplicy św. Barbary oraz w bocznych przedsionkach kościoła (które będą zamykane do rozpoczęcia mszy); o g. 16:30 zapraszamy na nieszpory;

 

Dziś o 10:30 msze za tegorocznych maturzystów transmitowane w internecie sprawowane przez ks. Arcybiskupa w Katedrze, a w Bazylice św. Antoniego w Rybniku przez Bpa Grzegorza Olszowskiego

 

Spotkania grup formacyjnych: w poniedziałek o 19:00 kandydaci do bierzmowania ; we wtorek o 19:00 Katecheza mężczyzn; w środę o 15:00 Katecheza kobiet; o 19:00 Schola Vocatus i Krąg biblijny

w piątek o 17:00 Młodzież Oazowa; w sobotę o 9:00 Dzieci Maryi i Ministranci

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

W przyszłym tygodniu przywracamy „Smak Karmelu” czyli szkołę modlitwy karmelitańskiej z o.Marcinem

 

- o 19:00 w kościele spotkanie dla rodziców kandydatów do bierzmowania; przypominamy, że Ks. Arcbp Wiktor Skworc udzieli u nas sakramentu Bierzmowania w pierwotnym terminie tj. w czwartek 25.06. g. 18:00

 

Czwartek - obchodzimy Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w tym roku nie będzie procesji teoforycznej ulicami Chwałowic, a tylko wokół kościoła po wszystkich Mszach sprawowanych wg porządku niedzielnego oraz w Oktawie Bożego Ciała po mszach wieczornych. Zachęcamy w tym szczególnym dniu Eucharystycznym do adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele w g. 13:00 - 17:00

 

- Z powodu spotkania dekanalnego księży nie będzie transmisji różańca w Boże Ciało (odmówmy go sami)

 

Możliwe już są odwiedziny chorych w domach - chętnych prosimy zgłaszać indywidualnie przez telefon

 

W naszym kościele kolejne uroczystości komunijne w czwartek 11.06. o 10:30 oraz w sobotę 13.06. o 10:00

 

Sobota - przypada kolejny Dzień Fatimski – msza w intencji czcicieli o 18:00, a po niej nabożeństwo, dlatego wyjątkowo transmisja różańca będzie nie o 20:30, a o 19:00 z kościoła w ramach nabożeństwa fatimskiego

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii, Bóg zapłać za wszystkie formy troski okazywanej w minionym czasie, kiedy nie mogliście być fizycznie obecni w naszym sanktuarium

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Górniczej 19; a za tydzień z ul. Górniczej 20

 

W Gościu Niedzielnym - duchowa procesja Bożego Ciała; a także: rozmowa z przewodniczącym Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim na temat perspektyw pogłębienia wiary w dobie pandemii oraz błędach w reagowaniu na pedofilię oraz refleksja nad modelem prezydentury w Polsce 

 

Zaproszenie XI edycja koncertu ewangelizacyjnego „Bądź jak Jezus” odbędzie się w formie online
w Uroczystość Bożego Ciała w czwartek 11 czerwca br., w godz. 15:00–22:00. Szczegóły na plakacie

 

Ogłoszenie - Instytut Gość Media i Caritas Archidiecezji Katowickiej ogłaszają Konkurs promujący osobę Sługi Bożego ks. Jana Machy, adresowany do Parafialnych Zespołów Caritas i grup charytatywnych działających przy parafiach. Termin nadsyłania prac do 31.07.br., szczegóły i regulamin na str. janmacha.gosc.pl > konkursy

 

- Pojawił się dodruk książki Jana Krajczoka „Opowieści chwałowickie”. Można ją dzisiaj nabyć u autora po każdej mszy na klatce schodowej wejścia na chór.


Ogłoszenia parafialne 31.05.2020 r.

 

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Dzisiaj uroczystość Zesłania Ducha Świętego — święto umocnienia Kościoła, święto jedności wszystkich ochrzczonych. I my zgromadzeni w jedno przez Ducha Świętego wychwalamy Boga za całe dzieło zbawienia
i dziękujemy za Kościół, który napełniony Duchem Świętym, prowadzi nas do pełni miłości i prawdy.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby archidiecezji – konkretnie odnowienie Kurii i Katedry


Od soboty 30.05.władze cywilne zniosły limity wiernych uczestniczących w liturgii. Natomiast Ks. Arcybiskup od 6.06. odwołuje dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. (poza osobami w podeszłym wieku,
z objawami infekcji i czującymi obawę przed zarażeniem – dla których dyspensa nadal obowiązuje)

 

W dzisiejszą niedzielę - o 16:30 zapraszamy na nieszpory; a o 13:00 na transmisje Mszy z Bazyliki w Piekarach Śl.

 

Ks. Arcbp Wiktor Skworc udzieli u nas sakramentu Bierzmowania w pierwotnym terminie tj. w czwartek 25.06. g.18:00

 

Spotkania grup formacyjnych: w poniedziałek o 19:00 kandydaci do bierzmowania; we wtorek o 19:00 Katecheza mężczyzn; w środę o 15:00 Katecheza kobiet; o 19:00 Schola Vocatus i Krąg biblijny; w czwartek WJM Young; w piątek o 17:00 Młodzież Oazowa; w sobotę o 9:00 Dzieci Maryi i Ministranci

 

Poniedziałek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus po mszach rano i wieczorem

Tego dnia obchodzimy Święto NMP Matki Kościoła, jest to również Misyjny Dzień Chorych. Z tej okazji Apostolstwo Chorych organizuje w dn. 1-4.06. rekolekcje on-line dla osób chorych, niepełnosprawnych i starszych wiekiem. Będą one transmitowane  na kanale You Tube i na profilu Facebook. Program rekolekcji oraz informacje znajdują się na stronie: www.apostolstwo.chorych.pl. Rozpoczęcie o g. 9:00.  

 

Wtorek - o 19:00 comiesięczna Eucharystia Wspólnoty Jezusa Miłosiernego

 

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca – okolicznościowe nabożeństwa po mszach

 

Czwartek obchodzimy Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
- adoracja Najświętszego Sakramentu od g. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Możliwe już są odwiedziny chorych w domach - chętnych prosimy zgłaszać indywidualnie przez telefon 32/ 432 97 10

 

W Boże Ciało 11.06. nie będzie procesji ulicami Chwałowic, a tylko wokół kościoła po każdej Mszy wg porządku niedzielnego.

 

Przyszła niedziela­ to Uroczystość Trójcy Przenajświętszej kończąca okres spowiedzi i Komunii Wielkanocnej
Przypominamy przykazanie kościelne o obowiązku przystąpienia do niej przynajmniej raz w roku oraz konieczności przystąpienia do spowiedzi i wyznania tych grzechów, które objęliśmy aktem żalu doskonałego, gdy (z powodu epidemii) nie mieliśmy możliwości kontaktu ze spowiednikiem - należy to uczynić niezwłocznie przy pierwszej możliwej okazji. Na razie spowiadamy poza konfesjonałami przed mszami w kaplicy św. Barbary oraz w bocznych przedsionkach kościoła (które będą zamkykane do rozpoczęcia mszy)

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Górniczej 18; a za tydzień z ul. Górniczej 19.

 

W Gościu Niedzielnym - o tym, że młody wiek nie jest przeszkodą do świętości a zwykła rodzina może być dla dzieci drogą do nieba; a także:  jak wygląda proces beatyfikacyjny dzieci i czy różni się czymś od tego, w jaki sposób Kościół bada świętość dorosłych; i o owocach Ducha Świętego, które nie spływają nagle z nieba przy dźwiękach Bacha, lecz wymagają wiele czasu i pielęgnacji. Na stronie parafii znajdziemy linki do bezpłatnych numerów specjalnych poświęconych sylwetkom św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego 

 

Zaproszenia

- Archidiecezjalny dzień modlitw za maturzystów odbędzie się w niedzielę 7 czerwca. Msze św. pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa i Biskupów pomocniczych zostaną odprawione w czterech kościołach archidiecezji (m.in. w Bazylice św. Antoniego w Rybniku). Wybrane Eucharystie będą transmitowane drogą internetową i radiową. Szczegółowe informacje na plakacie w gablotce i na parafialnej stronie internetowej

 

- Wirtualny Dzień Otwarty Uniwersytetu Śląskiego, a więc także naszego Wydziału Teologicznego odbędzie się w czwartek 4.06. w g. 9:00–15:00 oraz we wtorek 16.06. w g. 16:00–19:00. Osoby zastanawiające się nad podjęciem studiów teologicznych będą miały możliwość zadania pytań na czacie Wydziału w jego fanpage'ach. Szczegóły w Internecie na stronie parafii i Wydziału Teologicznego.

 

Ogłoszenia

Organizowany jest konkurs literacki „Rodzina przestrzenią spotkania”, odbywający się w ramach XIII Metropolitalnego Święta Rodziny. Konkurs zakłada przygotowanie krótkiego tekstu prozatorskiego opisującego historie rodzinne związane z naszymi małymi ojczyznami. Zwycięskie prace zostaną opublikowane w specjalnej książce, która zostanie wydana w przyszłym roku, w ramach kolejnej edycji MŚR.

Każdy uczestnik może nadesłać tylko jeden tekst o objętości nie większej niż 10 stron maszynopisu (w edytorze)

Termin nadsyłania prac: 31 sierpnia 2020. Należy je dostarczyć do Biblioteki Śląskiej w Katowicach lub zabrzańskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Szczegółowe wytyczne są dostępne na stronach internetowych obu bibliotek.


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42