Zamyślenia z kościelnej ławy

Stawianie namiotów      Gdy jesteś blisko Boga, na modlitwie, wśród modlących się i w dodatku w czasie gorącej modlitwy w czasie wystawienia Najświętszego Sakramentu, to ta chwila porywa, unosi duszę, czujesz wlewające się szczęście, dotykasz Bożej miłości. Tak się dzieje. Tak też się stało na Górze Tabor. Trzej apostołowie dotknęli rąbka chwały Jezusa. Jakub, Jan, Piotr to można powiedzieć trzej najbardziej zaufani uczniowie Jezusa. To oni byli przecież świadkami wskrzeszenia córki Jaira , przemienienia Jezusa na górze Tabor oraz modlitwy „krwawym potem” w Ogrodzie Oliwnym. Dzisiaj też mamy takie Góry Przemienienia, to są wieczory uwielbienia gdzie jak się dobrze wsłuchamy to  słychać Mojżesza, Eliasza, Jezusa i te najważniejsze słowa „'To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!'. Tak też zdarzają się wylania Ducha Świętego. Różnie można reagować na wylanie Ducha Świętego, na spontaniczność w czasie modlitwy ludzi których znamy i samego siebie (za pierwszym razem też byłem swoim zachowaniem zadziwiony, a jednocześnie szczęśliwy, że mogę być tak otwarty na Boga). Nie dziwię się wcale że Piotr powiedział o postawieniu trzech najmitów.

 

       Namiot to miejsce szczególne dla żydów. Nie tylko namiot gdzie było codzienne życie, bo te namioty się stawiało w obozie, ale właśnie Namiot Spotkania.  Taki namiot postawił Mojżesz i rozmawiał „ Ile zaś razy Mojżesz szedł do namiotu, cały lud stawał przy wejściu do swych namiotów i patrzył na Mojżesza, aż wszedł do namiotu. Ile zaś razy Mojżesz wszedł do namiotu, zstępował słup obłoku i stawał u wejścia do namiotu, i wtedy Pan rozmawiał z Mojżeszem. Cały lud widział, że słup obłoku stawał u wejścia do namiotu. Cały lud stawał i każdy oddawał pokłon u wejś­cia do swego namiotu. A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem.” Aż się boję cokolwiek dodać, lub ująć z tego tekstu. Dzisiejsze namioty (kościoły, kaplice gdzie jest Przenajświętszy Sakrament) to jest to miejsce gdzie możemy ROZMAWIAĆ Z BOGIEM  „TWARZĄ W TWARZ, JAK SIĘ ROZMAWIA Z PRZYJACIELEM”. Góra Tabor jest osiągalna dla każdego, a to dzięki zesłaniu Ducha Świętego. Wybrańcy tacy jak Piotr, Jakub i Jan to każdy z nas. Możemy z Bogiem rozmawiać, więc nie klepmy zdrowasiek, tylko módlmy się modlitwą Zdrowaś Mario. Nie bądźmy wyrobnikami, niewolnikami, nie odrabiajmy pańszczyzny w postaci pseudo-modlitwy, bo wtedy wracamy do odrabiania obrzędów i stajemy się poganami. Stawiajmy namioty aby z Bogiem porozmawiać, szczerze, jak przyjaciele którzy nie mają nic do ukrycia, bo zresztą ukrywanie czegoś przed Bogiem to strasznie głupi pomysł, niedorzeczny. Bóg do nas mówi „znam cię po imieniu i jestem Ci łaskawy” (tak mówił do Mojżesza i tak mówi do nas).

 

      Dalsza część dialogu Mojżesza z Bogiem to kulminacja zasady modlitwy. Mojżesz mówi „Jeśli darzysz mnie życzliwością, daj mi poznać Twoje zamiary, abym poznał, żeś mi łaskawy”. Jak Św. Paweł nas gromi bo „Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie”, to jest właśnie sedno sprawy. Ciągle o cos prosimy, żalimy się, no i czasami dziękujemy, ale czy rozmawiamy? Mojżesz rozmawiał o swojej przyszłości nie mówiąc co by sam chciał, ale pyta się Boga, (parafrazując wypowiedź Mojżesza) -  „co Ty Boże chcesz abym ja chciał robić?”. Namiot jako symbol młodzieńczych wypraw w góry, nad wodę z przyjaciółmi, z żoną, dziećmi. Nosimy namiot na plecach aby z tymi z którymi wybieramy się na wyprawę mieli gdzie spokojnie spać, schronić się przed deszczem, wysuszyć jak się zmoknęło po drodze. W tym namiocie nie ma wygód jak w domu, a jest przede wszystkim rozmowa, bo nie przeszkadza nam telewizor, radio, a czasami i internet nie działa w lesie. Obyśmy jak najwięcej takich namiotów rozbijali w naszej codzienności dla naszych rodzin i dla Boga, a w szczególności dla Boga. Wtedy gdy modlitwa (rozmowa z Bogiem) będzie szczera to usłyszymy znów to zdanie „ To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!'.

 

      Zrób Namiot Spotkania  z żoną, z synem, córką. Wyjdź z obozu codziennego życia i wejdź do Namiotu Spotkań z Bogiem. W Twojej żonie, mężu, synu, córce spotkasz Boga. Nie wahaj się a stawiaj namiot.

 

Szczęść Boże

Krzysztof Wróblewski
Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42