OGŁOSZENIA

Ogłoszenie parafialne 21.04.2019 r.



OKRES WIELKANOCNY

           Po bardzo intensywnym okresie Wielkiego Postu przychodzi Wielkanoc, kiedy jakby chwyta nas duchowa zadyszka. Cały trud 40 dni przygotowania do Wielkanocy zdaje się gdzieś gubić po dobiegnięciu do mety wyznaczonej przez dzień Zmartwychwstania: nie ma już Dróg Krzyżowych, Gorzkich Żali i rekolekcji parafialnych, które częściej niż zazwyczaj gromadziły nas w kościele. Rezygnujemy z postanowień wielkopostnych i wyrzeczeń, które podjęliśmy w tym czasie, zadowoleni, że udało się nam je wypełnić. Wobec tego najważniejszym pytaniem o okres wielkanocny jest chyba pytanie o to, jak go sensownie przeżyć, żeby faktycznie był w centrum roku liturgicznego.

           Wielkanoc to czas rozpoznawania Zmartwychwstałego, który wchodzi w nasze życie, w naszą codzienność. Jeśli z uwagą wsłuchamy się we wszystkie fragmenty Ewangelii mówiące o pojawieniu się Zmartwychwstałego, zauważymy, że zawsze mają one miejsce w sytuacjach zwyczajnych. Większość z nich dokonuje się w trakcie spożywania posiłków. Oczywiście, nie chodzi tu o wykwintna kuchnię, ale o spotkanie z najbliższymi, z przyjaciółmi i danie im doświadczenia, że Bóg jest obecny w ich codzienności, tam, gdzie jest wspólnota ludzi zjednoczonych w miłości, czego symbolami są stół i wspólna uczta.

           Prawdę tę jeszcze wyraźniej widać w scenie z uczniami uciekającymi do Emaus. Jezus staje się dla nich towarzyszem drogi, kimś, kto naprawdę chce słuchać, kto pochyla się nad ich problemami, kto staje się przyjacielem, którego zapraszają, aby pozostał i zasiadł z nimi do wieczerzy. Owa noc, która stała się motywem zatrzymania, może być rozumiana symbolicznie: Jezus wszedł w życiową ciemność uczniów, aby przez łamane słowo i łamany chleb rozjaśnić ją światłością zmartwychwstania.

           Właśnie to może stanowić klucz do przeżywania Wielkanocy: bycie z Jezusem zmartwychwstałym, wpuszczenie Go do własnego domu, również do własnych ciemności, wsłuchiwanie się w Jego słowo i karmienie się Jego Ciałem w Eucharystii. Istotą tego czasu jest rozkoszowanie się  pięknem życia w łasce uświęcającej, którą odzyskaliśmy przez wielkopostne nawrócenie i sakrament pokuty. Trzeba o tę łaskę teraz dbać, żeby szybko jej nie utracić, a utraconą od razu odzyskiwać na nowo przez spowiedź. Może warto w tym okresie wielkanocnym nie rezygnować z częstej obecności w kościele. Skoro w Wielkim Poście udawało się nam uczestniczyć w różnych nabożeństwach pokutnych, to może w okresie wielkanocnym uda się nam być częściej na Eucharystii?


Znakami Okresu Wielkanocnego są krzyż z czerwoną stułą, paschał i figura Zmartwychwstałego, które będą nam towarzyszyć pięćdziesiąt dni do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Zapalony wczorajszej nocy paschał będzie nieustannie płonął przez całą oktawę Zmartwychwstania Pańskiego

 

W dzisiejszą niedzielęzapraszamy o 15:00 na koronkę w ramach nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia oraz na uroczyste nieszpory świąteczne kończące obchody Triduum Paschalnego; tradycyjnie natomiast nie będzie dziś mszy wieczornej.

 

Poniedziałekdrugi dzień świąt, msze święte według porządku niedzielnego,

tradycyjnie kolekta w tym dniu przeznaczona jest na Wydział Teologiczny UŚ oraz KUL.

 

Spotkania grup formacyjnych: Schola Vocatus środa 19:00; Diakonia muzyczna czwartek 19:00; Młodzież Oazowa piątek 18:00; Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

Ze względu na Oktawę Wielkanocy Uroczystość św. Wojciecha Bpa i Męcz., głównego patrona Polski w tym roku zostaje przeniesiona na następny wtorek 30.04.

 

Czwartek - wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

O 19:00 w kościele św. Wawrzyńca w Ligockiej Kuźni odbędzie się Kapłański Konwent Wielkanocny

 

Piątek Oktawy Wielkanocnej nie jest dniem pokutnym, bo obchód Uroczystości Zmartwychwstania rozciąga się na całą Oktawę Wielkanocy

 

Przyszła niedziela­Święto Miłosierdzia Bożego rozpoczynające Tydzień Miłosierdzia. To także rocznica powstania Wspólnoty Jezusa Miłosiernego, która z tej okazji zaprasza do wspólnego świętowania - rozpoczęcie Eucharystią o 12:00, następnie spotkanie przy Domu Parafialnym. A o 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, konferencja i uwielbienie w duchu wielkanocnej radości. Natomiast nie będzie w tym dniu niedzielnych nieszporów. W tym dniu będzie miało miejsce także tradycyjne liczenie wiernych.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Caritas archidiecezji.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Śląskiej z bloku 16; a za tydzień z bloku 16A.

 

W Gościu Niedzielnym o mało znanym obliczu Jerozolimy – miasta, w którym umarł i zmartwychwstał Chrystus; ponadto o tym, jakie jest ciało Jezusa i jakie będą nasze ciała po zmartwychwstaniu; oraz jak nie nudzić się na Mszy św. i kochać kościół, a w Małym Gościu specjalnie na Paschę  znane i lubiane piosenki Arki Noego w nowym wykonaniu, a także nowe, nieznane utwory.




Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42