OGŁOSZENIA

Ogłoszenia parafialne 12.08.2018r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Być naśladowcą Boga, postępować drogą miłości – do tego wzywa nas dzisiaj św. Paweł. Nieważne, kim jesteśmy, jaka mamy rodzinę i ile zarabiamy – mamy żyć miłością w swojej codzienności. To jest wyraz naszej wiary. Bądźmy dla siebie nawzajem dobrzy, miłosierni i przebaczający. Taki jest Bóg, w którego wiarę wyznajemy.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Środaobchodzimy uroczystość Wniebowzięcia NMP, zwaną świętem Matki Bożej Zielnej i zgodnie z tradycją na mszach będzie miało miejsce błogosławieństwo przyniesionych ziół i kwiatów

 

Czwartek - wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Piątek - trzeci w miesiącu jest szczególnym dniem kultu Miłosierdzia Bożego, nabożeństwo o 6:45;

to także uroczystość św. Jacka kapłana, głównego patrona archidiecezji i metropolii katowickiej

 

Przyszła niedziela­to dzień pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Krupińskiego parzyste 34-54; a za tydzień z ul. Nowej i Księdza Śliwki.

 

W Gościu Niedzielnym o tym, w co wierzy Kościół w sprawie śmierci Maryi i na czy polegało jej wniebowzięcie; ponadto o śmierci św. Maksymiliana, którego spojrzenia nie potrafili znieść oprawcy; oraz o zmianie prawa w sprawie dopalaczy – czy zapewni skuteczną ochronę przed tymi śmiercionośnymi środkami?

 

Zaproszenie

 

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia, zapraszamy do udziału w obchodach tego święta w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Zbliżające się uroczystości mają charakter misterium. Obchody Wniebowzięcia rozpoczynają się w piekarskim sanktuarium 14 sierpnia o g. 16:00. Najpierw odprawione zostaną Nieszpory Maryjne, a po nich rozpocznie się 'Misterium Zaśnięcia Niepokalanej'. Sięgając do wczesnochrześcijańskiej tradycji, dziś kultywowanej przez Kościół Prawosławny, uczestniczyć będziemy w obrzędzie przygotowania przejścia Matki Bożej z tego świata do nieba. Wyjątkowo uroczysta i barwna będzie procesja pogrzebowa. Uczestniczą w niej aktorzy przedstawiający scenę pożegnania Matki Bożej, w tym 12 Apostołów. W procesji na dróżkach maryjnych biorą udział orkiestry, wierni w strojach ludowych, górnicy, dzieci sypiące kwiaty. Procesję w czasie której niesiona będzie figura Matki Bożej Zaśniętej zakończymy symbolicznym pożegnaniem w grobie Maryi na Kalwarii. Kolejny dzień uroczystości to 15.08. Suma odpustowa o godz. 10:30. Od 6:30 na Rajskim Placu możliwość modlitwy przed figurą Matki Bożej Wniebowziętej w kaplicy św. Rafała. O 13:45 obchody różańcowe na kalwarii z obrzędem koronacji figury Matki Bożej i procesja do bazyliki. O g. 15:00 Nieszpory Maryjne w bazylice. O 17:00 serdecznie zapraszamy na koncert w ramach festiwalu organowego.

 

Ogłoszenia

 • szczegółowe informacje znajdziemy na ulotkach, plakatach i na stronie internetowej:
 • Parafialna Caritas, jak co roku, organizuje akcję 'Szkoła'. Pod obrazem Miłosierdzia Bożego znajduje się kosz, gdzie można składać artykuły szkolne, które sukcesywnie będą przekazywane naszym podopiecznym. Za każdy dar składamy serdeczne Bóg zapłać.
 • 15.08 o 14:00 mszą świętą rozpocznie się Festyn odpustowy przy Studzience w Jankowicach
 • Siostry Jadwiżanki w Katowicach-Bogucicach oferują studentkom miejsca w akademiku
 • Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zaprasza na studia młodych po maturze oferując 30 fundowanych stypendiów oraz stypendia socjalne, motywacyjne i rektorskie (www.wsksim.edu.pl)
 • W ramach miesiąca trzeźwości Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień INTEGRUM w Rybniku-Boguszowicach ul. Lompy 10 zaprasza osoby z problemami alkoholowymi oraz ich rodziny do podjęcia bezpłatnej terapii (www.nzoz-integrum.pl  tel. 32 433 24 42)
 • Mobilne Centrum Badań organizuje badanie pod kątem: miażdżycy tętnic, osteoporozy, wydolności płuc i oskrzeli oraz zakwaszenia organizmu. Badanie odbędzie się w Ambulansie Diagnostycznym we wtorek 14.08. o g. 10:00 na parkingu przy naszym kościele.

 

 


Ogłoszenia parafialne 05.08.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

„Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. (...) Chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu”. Ten Chleb, jak dawna manna, jest chlebem życia, ale też zarazem chlebem próby. Czy mamy odwagę uwierzyć, że ten prosty opłatek ukrywa boską obecność samego Chrystusa? To jest pokarm, którego moc przekracza wszystko inne. Chleb, który daje życie i w którym ukryte jest bezkresne tchnienie Boga. To wiara pozwala nam przyjąć moc tego chleba. Czy mamy odwagę porzucić dawnego człowieka, aby szukać naszego Mistrza tam, gdzie On naprawdę przebywa?        

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

 

W dzisiejszą niedzielę 

 • o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.
 • o 16:00 przemarsz z dworca PKP do Bazyliki św. Antoniego i uroczyste zakończenie Pielgrzymki Rybnickiej

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Sobota - od 7:00 rano księża będą odwiedzać chorych parafian z posługa sakramentalną - chętnych prosimy zgłosić do czwartku w zakrystii lub kancelarii

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Krupińskiego parzyste 12-32; a za tydzień z ul. Krupińskiego parzyste 34-54.

W Gościu Niedzielnym proponujemy tekst o tajemnicy kapłańskiego powołania wobec coraz mniejszej liczby kandydatów do kapłaństwa.

 

Zaproszenia

 • W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia, zapraszamy do udziału w obchodach tego święta w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Obchody Wniebowzięcia rozpoczynają się w piekarskim sanktuarium 14 sierpnia o godz. 16.00. Najpierw odprawione zostaną Nieszpory Maryjne, a po nich rozpocznie się 'Misterium Zaśnięcia Niepokalanej'. Szczegóły w plikach umieszczonych w gablotce. Kolejny dzień uroczystości to 15.08. Suma odpustowa o godz. 10.30. O 13.45 obchody różańcowe na kalwarii z obrzędem koronacji figury Matki Bożej i procesja do bazyliki. O godz. 15.00 Nieszpory Maryjne w bazylice. O 17.00 serdecznie zapraszamy na koncert w ramach festiwalu organowego.

 • Zapraszamy na coroczną pielgrzymkę stanową kobiet 19 sierpnia 2018 r. do „Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej” w Piekarach Śląskich. Zapisy na autokarw biurze związku zawodowego NSZZ „Solidarność” KWK „Chwałowice”. Koszt wyjazdu 20 zł od uczestnika, wyjazd z parkingu kopalni o godzinie 6:30.

 

Ogłoszenia

 

 • Drodzy Mieszkańcy Chwałowic! Dom Kultury Chwałowice serdecznie zaprasza dzieci w wieku od 6 do 13 lat na pikniki tematyczne „IDYMY ZA FAMILOK”, które odbędą się na terenie familoków w Chwałowicach przy ul. 1 Maja 6-8 sierpnia i 11 sierpnia w godz. 10:00-13:00. Zapraszamy dzieci z familoków, ich rodziców, przyjaciół oraz chętnych na wycieczki do Rud Raciborskich i do chwałowickiego „Skansenu na wagę chleba”. Zapisy na wycieczki prowadzi sekretariat Domu Kultury w Chwałowicach. Udział w wycieczkach i piknikach jest bezpłatny. Wszystkie działania są finansowane w ramach zadania RYBNIK REWITA.

 


Ogłoszenia parafialne 29.07.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

          Nie wystarczą nasze własne możliwości, aby zaspokoić pragnienia potrzebujących, tych, których spotkamy na drogach naszej codzienności. Ale Pan sam chce nam dać środki i siły. Jeśli przeżywamy Eucharystię jako doświadczenie wielkiej, nieskończonej miłości Syna Bożego, który samego siebie wydaje za nas, to Jego polecenie: 'Czyńcie to na moją pamiątkę', nie pozostaje w nas bez odpowiedzi. Bóg, który naprawdę w nas zamieszkuje, czyni nas swoimi naśladowcami i prowadzi nas do braci.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory

- po każdej Mszy Świętej odbędzie się błogosławieństwo kierowców i pojazdów. Zachęcamy także do włączenia się w akcję 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr corocznie organizowaną przez MIVA Polska, której dochód przeznaczony jest na środki transportu dla misjonarzy

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45

 

Środa - W środę rozpoczyna się miesiąc sierpień, w którym Kościół wzywa do trzeźwości i abstynencji. Jest to także ofiara / post za tych którzy borykają się z problemem alkoholowym. Chciejmy pamiętać o nich w modlitwach, a także o nas samych byśmy nie popadli w żadne nałogi. Pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej będzie wystawiona Księga Trzeźwości, zapraszamy do wpisanie w niej deklaracji osobistych ofiar abstynencji za osoby zniewolone i współuzależnione.

- Tego dnia wyrusza 73 Piesza Pielgrzymka Rybnicka na Jasną Górę, rozpoczęcie Mszą Świętą w bazylice św. Antoniego o g.8:00; zapraszamy także do tzw. pielgrzymowania duchowego

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca – okolicznościowe nabożeństwa kwadrans przed poranną mszą świętą

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- tego dnia przypada także Odpust Porcjunkuli. Można zyskać odpust zupełny, nawiedzając kościół parafialny, odmawiając „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i „Wierzę w Boga” oraz spełniając zwykłe warunki odpustu.

 

Sobota - o godz. 15:00 powitanie pielgrzymów na szczycie Jasnej Góry i Msza pod Wałami Sanktuarium, której przewodniczyć będzie Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc. Z Rybnika jest organizowany autokar dla chcących osobiście uczestniczyć w tej uroczystości.

- z powodu Pielgrzymki Rybnickiej odwiedziny chorych zostały przeniesione na przyszłą sobotę.

 

Przyszła niedziela­ - o 16:00 przemarsz Pielgrzymki Rybnickiej z dworca PKP do Bazyliki św. Antoniego i uroczyste zakończenie

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. 1 Maja nr nieparzyste 99-113 oraz Krupińskiego parzyste 2-10; a za tydzień z ul. Krupińskiego parzyste 12-32 .

 

W Gościu Niedzielnym o udziale duchownych w Powstaniu Warszawskim i o tym, dlaczego żołnierze III Rzeszy wyjątkowo ich nienawidzili; ponadto o 25-leciu konkordatu oraz o tym, jakie zmiany odczujemy, jeśli założenia „polityki lekowej państwa” zostaną zrealizowane.

 

Zaproszenia - Zapraszamy na coroczną pielgrzymkę stanową kobiet 19 sierpnia 2018 r. do „Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej” w Piekarach Śląskich. Zapisy na autokar w biurze związku zawodowego NSZZ „Solidarność” KWK „Chwałowice” od dnia 23 lipca 2018. Koszt wyjazdu 20 zł od uczestnika, wyjazd z parkingu kopalni o godzinie 6:30.

 


Ogłoszenia parafialne 22.07.2018

 WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Słuchacze Jezusa podążali za Nim ze wszystkich miast i nie dawali ani Jemu, ani apostołom nawet odpocząć. My również przychodzimy na spotkanie z Nim w Eucharystii. Niech to dzisiejsze spotkanie z Jezusem będzie dla każdego z nas okazją do udzielenia odpowiedzi na pytanie, ile w naszym codziennym życiu jest takiego głodu słuchania słów Jezusa i przebywania w Jego obecności.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary. Dzisiejsze Słowo Boże głosi Ks. Szymon Majchur prowadzący w naszym Domu Parafialnym rekolekcje Oazy Nowej Drogi.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

W tym tygodniu przeżywamy XIX Ogólnopolski tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „ Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa”. W naszych modlitwach pamiętajmy szczególnie o kierowcach
i wszystkich podróżujących.

 

PoniedziałekŚwięto Św. Brygidy, Zakonnicy, patronki Europy

 

WtorekWspomnienie św. Kingi, dziewicy,

- nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

ŚrodaŚwięto Świętego Jakuba, Apostoła

 

CzwartekWspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców NMP, w ten dzień zachęcamy do serdecznej modlitwy z nasze babcie i dziadków,
- adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Przyszła niedziela­ – po każdej Mszy Świętej odbędzie się błogosławieństwo kierowców i pojazdów. W ten dzień zachęcamy także do włączenia się w akcję 1 grosz za 1 kilometr corocznie organizowaną przez MIVA Polska, której dochód przeznaczony jest na środki transportu dla misjonarzy.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Krupińskiego (domy prywatne) numery nieparzyste 1-27; a za tydzień z ul. 1 Maja nr nieparzyste 99-113 oraz Krupińskiego parzyste 2-10.

 

W Gościu Niedzielnym m.in. artykuł pt. wakacyjna ewangelizacja, czyli jak dotrzeć do osób, które same być może nie przyszłyby do kościoła; o istotnym wkładzie kardynała Karola Wojtyły w powstawanie papieskiej encykliki „Humanae vitae” w rocznicę jej ogłoszenia; a także specjalny dodatek – obrazek z modlitwą św. Krzysztofa

 

Ogłoszenia

 

 • Przypominamy, iż w okresie wakacji istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych odprawianych przez naszych kapłanów poza naszą parafią. Pragnących ofiarować taką intencję bez wyznaczania konkretnego terminu jej odprawienia prosimy o przekazanie jej w zakrystii lub kancelarii. Pozostawiając numer telefonu będzie można otrzymać informację kiedy konkretna msza była sprawowana.
 • Dnia 1 sierpnia wyruszy z Rybnika 73 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
  Trwają zapisy w wyznaczonych punktach. Zapraszamy do udziału. Szczegóły na plakacie.
  Jest możliwość skorzystania również z wyjazdu autokarowego z Rybnika na powitanie pielgrzymów
  na Jasnej Górze w dniu 4 sierpnia. U nas w zakrystii zapisy do Chwałowickiej Grupy Czwartej.

 • Dyrektor Centrum Kształcenia zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Rybniku - Orzepowicach,
  ul. Łączna 12 A( stary rybnicki Medyk) ogłasza nabór do szkoły dziennej, wieczorowej, zaocznej i na kursy kwalifikacyjne na kierunki medyczno – społeczne: Technik masażysta, opiekunka dziecięca, opiekun medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej, terapeuta zajęciowy, wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy. Nauka bezpłatna , bez ograniczeń wiekowych. Szczegóły w sekretariacie szkoły 32 424 71 188 lub na www.medyk.miastorybnik.pl

 


Ogłoszenia parafialne 15.07.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

Bóg wybrał nas przed założeniem świata. Nie jesteśmy dziełem przypadku, ale Jego kochanymi dziećmi. Choć wiele rzeczy się zmienia w naszym życiu i na całym świecie, jedna na pewno pozostaje niezmienna – Boża miłość. Ona stale towarzyszy nam w realizacji naszego powołania
na drodze do świętości.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

W naszej wspólnocie witamy ks. Szymona Majchura oraz wspólnotę młodzieży rozpoczynającą wakacyjne rekolekcje Oazy Nowej Drogi. Życzymy im przeżywania błogosławionego czasu rekolekcji, obfitości Bożych łask oraz rozpalenia Swych serc mocą Ducha Świętego.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

 

Poniedziałekobchodzimy wspomnienie NMP z Góry Karmel ( Matki Bożej Szkaplerznej).
Jest to także święto patronalne Trzeciego Zakonu Karmelitańskiego.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Piątek - trzeci w miesiącu jest szczególnym dniem kultu Miłosierdzia Bożego, nabożeństwo 6:45

 

Przyszła niedziela­Słowo Boże wygłosi Ks. Szymon Majchur prowadzący u nas rekolekcje OND

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z bloku Krupińskiego 9; a za tydzień z ul. Krupińskiego (domy prywatne) numery nieparzyste 1-27.


Przypominamy, iż w okresie wakacji istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych odprawianych przez naszych kapłanów poza parafią m. in. w miejscu prowadzonych rekolekcji lub spędzanego urlopu. Pragnących ofiarować taką intencję bez wyznaczania konkretnego terminu jej odprawienia prosimy o przekazanie jej w zakrystii lub kancelarii. Pozostawiając numer telefonu będzie można otrzymać informację kiedy konkretna msza była sprawowana.


W Gościu Niedzielnym
o kulcie Najdroższej Krwi Chrystusa; ponadto o szkaplerzu, który towarzyszył Janowi Pawłowi II do ostatnich chwil życia a także o faktach i mitach o kleszczach według Tomasza Rożka. W następnym numerze otrzymamy obrazek z modlitwą kierowcy
do św. Krzysztofa.

 

Zaproszenia

 

Dnia 1 sierpnia wyruszy z Rybnika 73 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Trwają zapisy
w wyznaczonych punktach. Zapraszamy do udziału. Szczegóły na plakacie.

Jest możliwość skorzystania również z wyjazdu autokarowego z Rybnika na powitanie pielgrzymów na Jasnej Górze w dniu 4 sierpnia. U nas w zakrystii zapisy do Chwałowickiej Grupy Czwartej.

 

Ogłoszenia


Wobec obowiązującego od dnia 25 maja br. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) informujemy, że wszelkie dane osobowe członków Kościoła katolickiego, byłych jego członków a także osób powiązanych czynnościami prawnymi z Kościołem, są chronione, przechowywane i przetwarzane zgodnie z prawem.
Przypominamy, iż z powyższego prawodawstwa wynika, że wszelkie dokumenty kościelne zawierające dane osobowe mogą być wydane tylko samym zainteresowanym, a w przypadku dzieci – ich rodzicom, bądź opiekunowi prawnemu za okazaniem dowodu tożsamości.


Ogłoszenia parafialne 08.07.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Jezus dziwił się niedowiarstwu mieszkańców swojego rodzinnego miasta. My również przyszliśmy na spotkanie z Jezusem. U progu tej Eucharystii postawmy sobie pytanie o to, co przenika nasze serca. Pomiędzy wiarą a powątpiewaniem jest bowiem jeszcze obojętność, która zagraża nam najbardziej. Chrystus przynosi nam Dobrą Nowinę. On naucza i uzdrawia. Nie lekceważmy Jego obecności pośród nas.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

Dzisiejsze Słowo Boże głosi Ks. Neoprezpiter Tomasz Bieras prowadzący w naszym Domu Parafialnym rekolekcje Oazy Nowej Drogi. Po mszy udzieli nam błogosławieństwa prymicyjnego.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16.30 zapraszamy na nieszpory.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Czwartek - wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Piątek - 13 dzień miesiąca, zapraszamy na nabożeństwo fatimskie przed kościołem o 16:15

 • Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g.18:00 w Domu Katechetycznym.

Przyszła niedziela­ - chrzty na mszy o godz. 11:00

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Kożdoniów; a za tydzień z bloku Krupińskiego 9.

W okresie wakacji nasi kapłani mogą przyjąć do odprawienia intencje mszalne, które będą sprawować poza parafią w miejscu prowadzonych rekolekcji lub spędzanego urlopu. Jeśli ktoś chce ofiarować taką intencję bez wyznaczania konkretnego terminu jej odprawienia można ją przekazać w zakrystii lub kancelarii. Pozostawiając numer telefonu będzie można otrzymać informację kiedy konkretna msza była sprawowana.

 

W Gościu Niedzielnym wezwanie papieża Franciszka do wspólnej modlitwy w Barii za chrześcijan z bliskiego wschodu, którzy musieli emigrować 6 milionów tułaczy w ciągu ostatnich stu lat; ponadto o programie „Dobry Start” i poradnik w sprawie wniosków o świadczenie 300+ a także o zatrważającej statystyce: co drugi piętnastolatek w Europie przyznaje, że pił alkohol w czasie ostatnich 30 dni. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu rozpicia nieletnich.

 

Zaproszenia

 

 • w Rybniku kończy się Święto Młodych. W niedzielę (8.07) o g. 15:30 w bazylice św. Antoniego bp Marek Szkudło odprawi Mszę św. w intencji młodzieży i studentów, po której na rynku rozpoczną się koncerty: NiemaGOtu, Carrantuohill oraz TGD. Wstęp wolny. Dodatkowe informacje na stronie internetowej Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku: www.dar.rybnik.pl oraz na profilu facebook’owym wydarzenia.'

Ogłoszenia

 

 • Jutro kończy swoje rekolekcje oazowe w naszym Domu Parafialnym pierwsza wakacyjna grupa, której przewodniczył ks. Neoprezbiter Tomasz Bieras. Dziękując mu za wygłoszone dziś do nas Słowo Boże chcemy skorzystać ze szczególnej łaski odpustu zupełnego związanego pod zwykłymi warunkami z przyjęciem błogosławieństwa prymicyjnego, którego ks. Tomasz udzieli indywidulanie każdemu wiernemu, który po mszy podejdzie do stopni prezbiterium. Zgodnie z tradycją otrzymując obrazek prymicyjny możemy Ks. Neoprezbitera wesprzeć drobną ofiarą.

 


Ogłoszenia parafialne 01.07.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

Dzisiejsza liturgia zachęca nas do uwielbienia Boga. Niedziela jest wyjątkowym dniem, w którym zostawiamy wszystkie ważne czynności, prace, obowiązki, aby przypomnieć sobie na owo dzięki Komu możemy przeżywać naszą codzienność. To Bóg sprawia, że stajemy się dziećmi światłości,

i to Jego w tej Mszy św. będziemy prosić o to, aby nie ogarnęły nas ciemności błędu. Wszystko, co Bóg stworzył na tym świecie, stworzył po to, aby było i niosło zdrowie. Dlatego też Jezus, stając się człowiekiem, tak mocno wszedł w ludzką codzienność, aby w niej zaszczepić nadzieję i ufność w Boże działanie. Niech przyjęta dzisiaj Komunia Św. odnawia nasze życie i uczy nas nieustannego zjednoczenia z Bogiem w miłości.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Bóg zapłać za złożone dary.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca – okolicznościowe nabożeństwa kwadrans przed poranną mszą świętą

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Sobota - od 7:00 rano księża będą odwiedzać chorych parafian z posługa sakramentalną - chętnych prosimy zgłosić do czwartku w zakrystii lub kancelarii

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Kołłątaja; a za tydzień z ul. Kożdoniów.

W okresie wakacji nasi kapłani mogą przyjąć do odprawienia intencje mszalne, które będą sprawować poza parafią w miejscu prowadzonych rekolekcji lub spędzanego urlopu. Jeśli ktoś chce ofiarować taką intencję bez wyznaczania konkretnego terminu jej odprawienia można ją przekazać w zakrystii lub kancelarii. Pozostawiając numer telefonu będzie można otrzymać informację kiedy konkretna msza była sprawowana.

 

15 czerwca ogłoszono nowe dekrety wikariuszowskie w naszej Archidiecezji, które będą obowiązywać od 30 sierpnia br. Jedna ze zmian dotyczy naszej wspólnoty. Z parafii św. Jana Chrzciciela w Tychach przybędzie do nas Ks. Krzysztof Jarczyk z dodatkową nominacją na Diecezjalnego Moderatora Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, natomiast odejdzie od nas Ks. Robert Rosiak, który zostanie wikarym w parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach. Ks. Roberta pożegnamy, dziękując za 5 lat jego służby w Chwałowicach, na mszy świętej we wtorek 28 sierpnia o godz. 18:00.

 

W Gościu Niedzielnym pierwszy odcinek wakacyjnego cyklu „Na skraju Polski” – o krainie pięknej jak z baśni, w której można sobie przypomnieć, co naprawdę znaczy słowo „odpoczynek”; ponadto propozycje letnich rekolekcji jako duchowe last minut na czas urlopu oraz historia Dolores Hart – filmowej gwiazdy, która porzuciła Hollywood i wstąpiła do klasztoru.

 

Zaproszenia

 

 • Od 2 do 9 lipca Miasto Rybnik i Duszpasterstwo Akademickie w Rybniku zapraszają do udziału w Święcie Młodych. W kościele akademickim trwać będą rekolekcje głoszone przez o. Emmanuela z belgijskiej monastycznej Wspólnoty Tyberiadzkiej. Kampus będzie miejscem warsztatów i spotkań z ciekawymi ludźmi (m.in. reżyserem - Krzysztofem Zanussim).

 • W sobotę (7.07) w kościele Matki Bożej Bolesnej odbędzie się modlitwa uwielbienia, a na rynku widowisko teatralne. W niedzielę (8.07) o g. 15:30 w bazylice św. Antoniego bp Marek Szkudło odprawi Mszę św. w intencji młodzieży i studentów, po której na rynku rozpoczną się koncerty: NiemaGOtu, Carrantuohill oraz TGD. Wstęp na wszystkie wymienione wydarzenia jest wolny.

Dodatkowe informacje na stronie internetowej Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku: www.dar.rybnik.pl oraz na profilu facebook’owym wydarzenia.'

 


Ogłoszenia parafialne 24.06.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

W dzisiejsza niedzielę przeżywamy uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela, którego imię oznacza „Bóg jest łaskawy”. Św. Jan bezpośrednio przygotował naród wybrany na przyjście obiecanego Zbawiciela. Na Eucharystii mamy okazję doświadczyć, jak bardzo Bóg jest łaskawy.

Tą Dobrą Nowiną warto dzielić się z innymi. Słowa, działalność i życie św. Jana nie były skoncentrowane na nim samym, ale na Chrystusie. I to jest właściwy kierunek także dla nas.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16.30 zapraszamy na nieszpory.

Witamy w naszej parafii wspólnotę rekolekcyjną Oazy Nowej Drogi 1 i 2 stopnia, którą prowadzi Ks. Neoprezbiter Tomasz Bieras. Prowadzącym i uczestnikom życzymy przeżycia owocnych rekolekcji.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Od przyszłej niedzieli­ aż do ostatniej niedzieli sierpnia będzie obowiązywał wakacyjny porządek Mszy niedzielnych, które będą sprawowane o g. 7:00, 9:00, 11:00 i 17:00 (zamiast Mszy Świętych o godz. 10:30 i 12:00 będzie tylko jedna o 11:00)

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Jagiellońskiej; a za tydzień z ul. Kołłątaja.

 

W Gościu Niedzielnym tematem numeru jest „klucz do młodych”. Często słyszymy, że młodzi nie szukają Boga. Warto jednak się zastanowić, czy to my, dorośli, w odpowiedni sposób pokazujemy im drogę do Chrystusa. Sposób wydaje się prosty – chodzi o budowanie relacji.

- Przy tej okazji chcemy podziękować Wspólnocie Jezusa Miłosiernego za pomoc w przygotowaniu 134 gimnazjalistów naszej parafii do sakramentu bierzmowania, który przyjęli w miniony wtorek. Dziękujemy również rodzicom, którzy zdecydowali się posłać swoje dzieci na tegoroczne rekolekcje wakacyjne i życzymy waszym rodzinom błogosławionych owoców tych religijnych doświadczeń.

 

Zaproszenia

 • Młodzieży pozostającej w Rybniku przypominamy o możliwości wzięcia udziału w dniach 2-7 lipca na terenie naszego miasta w międzynarodowym obozie młodzieżowym Youth Camp adresowanym do grupy wiekowej 15-30 lat. Koszt udziału w nim wynosi 30 złotych. Szczegóły programu wydarzenia i karta zgłoszenia dla uczestników w zakrystii oraz na stronie internetowej Duszpasterstw Akademickiego: www.dar.rybnik.pl. oraz na profilu wydarzenia: www.facebook.com/youthcamprybnik.

 • Ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna „Przystanek Jezus' w Kostrzynie nad Odrą odbędzie się w dniach 31 lipca - 5 sierpnia br. Szczegóły i zgłoszenia na stronnie: www.przystanekjezus.pl
 • XII Piesza Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę odbędzie się Szlakiem Orlich Gniazd w dniach 28-31 sierpnia br. Szczegóły i zapisy na stronie: www.mlodzidlamlodych.pl.

 • W zakrystii prowadzone są zapisy do Czwartej – Chwałowickiej grupy 73. Pieszej Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę, która wędruje 1-5 sierpnia br. Wpisowe 40 zł (obejmuje chustę , znaczek, regulamin, ubezpieczenie, opiekę medyczną, zupy na trasie, koszty organizacyjne); dzieci i młodzież ucząca się 35 zł, gratis maluchy do lat 3 oraz te dzieci, których oboje rodziców idą w pielgrzymce. Dodatkowo osobno płatny bagaż 20 zł od sztuki.

 • Odwiedzający nas często moderator wspólnoty karmelitańskiej o. Włodzimierz Tochmański OCD zaprasza na lipcowe uroczystości szkaplerzne w Czernej k. Krakowa - nazywanej „polską górą Karmel”. Okazją są jubileusze: 450-lecia Zakonu Karmelitów Bosych i 30-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. (Adres: Czerna 79, 32-065 Krzeszowice).
  Szczegóły na http://www.szkaplerz.pl/spotkanie/index.php oraz na plakacie w gablotce.

 


Ogłoszenia parafialne 17.06.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

Królestwo Boże nie jest jakąś odległą abstrakcją. Bóg zasiał ziarno w naszym życiu. Możemy go nie widzieć, nie rozumieć, ale – jak podkreśla św. Paweł – „według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy”. Przyjście na Mszę św., modlitwa, czynienie dobra to akty wiary. To dawanie możliwości wzrostu ziarna, rozkwitu Królestwa Bożego w naszej codzienności. Zaczerpnijmy więc.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

13.06. Ks. dziekan Grzegorz Olszowski, proboszcz Bazyliki św. Antoniego w Rybniku otrzymał od papieża Franciszka nominację na Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Katowickiej.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

 

Spotkania grup formacyjnych: Krąg biblijny poniedziałek 20:00; Katecheza kobiet środa 15:00; Karmelitański Zakon Świeckich środa 16:30; Katecheza mężczyzn środa 19:00; Spotkanie po Alfie czwartek 19:00; Młodzież Oazowa piątek 18:00; Ministranci i Dzieci Maryi sobota 9:00.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

-19.06. na Mszy g. 18:00 młodzież II. i III. klas gimnazjalnych przystąpi do Sakramentu Bierzmowania, kandydatów polecamy szczególnej modlitwie wszystkich parafian

 

Środa - Wspólnota Karmelitańska zaprasza na nieszpory w kościele o 17:30.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 oraz okazja do spowiedzi.

Msze na zakończenie roku szkolnego dla SP 13 i 35 w czwartek o 9:00; a dla IV LO piątek o 8:00.

 

Przyszła niedziela­jest Uroczystością Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Górniczej 20; a za tydzień z ul. Jagiellońskiej.

 

W Gościu Niedzielnym zaproszenie do odwiedzenia Bazyliki NMP na Świętej Górze k. Gostynia, by nacieszyć oko i ducha, a w Małym Gościu propozycje wielu innych miejsc, które warto odwiedzić w czasie wakacji – czyli Polska jest NAJ!

 

Zaproszenia

 

 • w naszej parafii (konkretnie w zakrystii) rozpoczęły się zapisy do Czwartej – Chwałowickiej grupy 73. Pieszej Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę, która wędruje 1-5 sierpnia br. Wpisowe 40 zł (obejmuje chustę , znaczek, regulamin, ubezpieczenie, opiekę medyczną, zupy na trasie, koszty organizacyjne); dzieci i młodzież ucząca się 35 zł, gratis maluchy do lat 3 oraz te dzieci, których oboje rodziców idą w pielgrzymce. Dodatkowo osobno płatny bagaż 20 zł od sztuki.
 • Parafia św. Jana Nepomucena oraz klub żeglarski „Koga-Kotwica” serdecznie zapraszają do udziału w XI Mszy Świętej „Na wodzie”, która odbędzie się w niedzielę 24.06.br. o 12:00 w przystani Koga-Kotwica nad Zalewem Rybnickim. W trakcie Mszy wystąpią: połączone chóry rybnickich parafii, Jacek Kierok oraz zespół bębniarzy z parafii w Chwałęcicach.

Ogłoszenia

 

 • Ślubowana Pielgrzymka do Sanktuarium Opatrzności Bożej w Jastrzębiu Zdroju w tym roku wyruszy z kościoła Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku w sobotę 30.06. po mszy o godz. 6:30. Program obchodów uroczystości na plakacie w gablotce.

Dzieciom, młodzieży i rodzicom udającym się na wakacje życzymy błogosławionego i bezpiecznego wypoczynku. Doświadczając piękna świata pamiętajcie z wdzięcznością o Bogu – jego Stwórcy. Rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy letnie zaleca się, by do ich kierownictwa kierowali sformułowane na piśmie żądanie, aby ich dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych, a szczególnie udział w niedzielnej Mszy św.

 


Ogłoszenia parafialne 10.06.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

„Gdzie jesteś?” – Bóg szuka bliskości z człowiekiem. Adam i Ewa byli w raju, ale chowali się przed Bogiem wśród drzew, próbując za figowymi przepaskami ukryć prawdę o swoim grzechu. Serce człowieka potrzebuje autentycznej bliskości z Bogiem, nie tylko spełnienia obowiązku niedzielnej liturgii. Pan chce, byśmy byli rodziną. „Bratem i siostrą Chrystusa – pisał św. Grzegorz Wielki – jesteśmy przez wiarę, matką stajemy się przez głoszenie wiary. Wówczas bowiem jakby rodzimy Pana w sercu”. Dziś Bóg pyta każdego z nas o relację z Nim, o otwartość serca, pragnienie naszego wzrastania w Bożym dziecięctwie.

 

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

 

W dzisiejszą niedzielę 

 • o godz. 16.30 zapraszamy na nieszpory.
 • o godzinie 13:00 wyruszy ulicami miasta Rybnika „Marsz dla Życia i Rodziny”.
 • u nas w parafii dziś od 15:00 Eucharystia w ramach Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie Rejonu Rybnik
 • a w Katowicach dziś w godz. 13:30–17:00 pielgrzymka dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych do archikatedry Chrystusa Króla

Spotkania grup formacyjnych: Krąg biblijny poniedziałek 20:00; Katecheza kobiet wtorek 15:00; Katecheza mężczyzn środa 19:00; Ministranci sobota 9:00; Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Środa - nabożeństwo fatimskie o godz. 17:15.

 

Czwartek

 • wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi
 • spotkanie grupy „Emmanuel” w Domu Parafialnym o godz. 16:30

Piątek 

 • jako trzeci piątek miesiąca jest szczególnym dniem kultu Miłosierdzia Bożego.
 • Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g.18:00 w Domu Katechetycznym

SobotaWspólnota Jezusa Miłosiernego organizuje zakończenie roku formacyjnego,

o 15:00 Msza Święta Dziękczynna, potem wspólne biesiadowanie, o 19:00 wspólne uwielbienie

ze świadectwem Małżeńskiego Zespołu „Jedno Ciało”. Zapraszamy do współuczestnictwa.

 

W przyszłym tygodniu - młodzież drugich i trzecich klas gimnazjalnych przystąpi do sakramentu bierzmowania podczas Mszy św. we wtorek 19 czerwca o godz. 18:00. Próby dla kandydatów w najbliższe czwartek i piątek w kościele o 19:00 oraz razem ze świadkami w niedzielę o 18:00.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Górniczej 19; a za tydzień z ul. Górniczej 20.

 

W Gościu Niedzielnym tematem numeru jest ochrona rodziny; m.in. okazuje się, że w Niemczech wystarczy donos od sąsiadów, aby specjalnie powołany urząd wtargnął w nocy do domu i zabrał rodzicom ich dziecko. Czy mieszkające tam polskie rodziny mają się czego obawiać?; ponadto refleksje po referendum: jak szybko Irlandia przestała być katolickim krajem?; Papież Franciszek we wrześniu odwiedzi Litwę, Łotwę i Estonię. Czy w programie pielgrzymki znajda się także polskie akcenty?

Zaproszenia

 

 • na pielgrzymkę mężczyzn na Jasną Górę zwaną Oblężeniem Jasnej Góry w sobotę 23 czerwca.
  Zapisy na autokar rybnicki przez stronę msjsilesia.pl lub w parafii MB Częstochowskiej w Rybniku.
 • IX edycja koncertu ewangelizacyjnego Mariacka Bless Night odbędzie się w sobotę 16 czerwca br. na ulicy Mariackiej w Katowicach. Początek o godz. 19:30, zaś o godz. 22:00 w kościele Mariackim konferencja, Eucharystia i modlitwa uwielbienia.
 • Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych na Jasną Górę odbędzie się we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w sobotę 6 lipca br. Rozpoczęcie pielgrzymki o godz. 9:30 w bazylice jasnogórskiej. Msza św. o godz. 11:00 pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. duszpasterstwa służby zdrowia i chorych. Sekretariat Apostolstwa Chorych organizuje przejazd z Katowic; zapisy w sekretariacie pod numerem telefonu: 32 251 21 52.
 •  III Archidiecezjalna Pielgrzymka do Lourdes odbędzie się w dn. 5–13 maja 2019 r. Przejazd do Światowego Sanktuarium Chorych specjalnym pociągiem z Katowic. Zapisy od września br. Szczegóły na plakacie.
 • Stowarzyszenie Rodzin Katolickich „Węgielek” pragnie powołać do istnienia nowy oddział Przedszkola Rodzinnego w Rybniku-Boguszowicach. Zainteresowanych rekrutacją odsyłamy do informacji na plakacie.
 • Formularz zapisu na Międzynarodowy Obóz Młodzieżowy na www.dar.rybnik.pl/wydarzenia/youthcamprybnik

 


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42