OGŁOSZENIA

Ogłoszenia parafialne 23.09.2018r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Uczniowie posprzeczali się, kto z nich jest największy. A Jezus im powiedział: „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”. Nie pieniądze, nie władza, nie zajmowana pozycja w społeczeństwie czyni człowieka wielkim, lecz postawa służby względem drugiego człowieka w prostocie serca. Czy do takiej wielkości dążymy?

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

 

Spotkania grup formacyjnych: Katecheza kobiet wtorek 15:00; Schola Vocatus środa 19:00; Katecheza mężczyzn środa 19:00; Krąg biblijny środa 20:00; Diakonia muzyczna czwartek 19:00; Oaza piątek 18:00; Ministranci sobota 9:00; Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

- o 16:00 katecheza przygotowująca dzieci do Wczesnej Komunii św. w Domu Parafialnym

 

Środa - imieniny obchodzi Ks. Arcbp Senior Damian Zimoń – pamiętajmy o nim w modlitwie

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- o 19:00 na probostwie spotkanie członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej

 

Piątek - o 15:00 Iskra Miłosierdzia – międzynarodowa inicjatywa modlitewna dla publicznego uczczenia Miłosierdzia Bożego –w naszej parafii odbędzie się przy figurze Jezusa Miłosiernego na skrzyżowaniu ulic Szulika i Obywatelskiej; a na Rybnickim Rynku do wspólnej modlitwy zaprasza Wspólnota Jezusa Miłosiernego

 

Przyszła niedziela - wolontariusze szkolnych kół Caritas będą rozprowadzać przed kościołem bilety – cegiełki na V Charytatywny Rybnicki Koncert Papieski, który odbędzie się 14 października br. w Chwałowickim Domu Kultury o godz. 16:00. Wesprzyjmy ich dzieło przynajmniej kwotą 5 zł za bilet.

Kolekta przyszłej niedzieli będzie na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z bloku przy ul. Kupieckiej 14A klatki 4-6; a za tydzień z Kupieckiej 16 klatki 1-3.

 

W Gościu Niedzielnym o tym, dlaczego koniecznie trzeba modlić się za kapłanów oraz obrazek z tekstem modlitwy za księży; ponadto o peregrynacji relikwii Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus po Afryce; oraz w trosce o dzieci – ile snu potrzebują i jak poważne mogą być skutki ich niewyspania?

Za dwa tygodnie będzie bezpłatnie dodany film DVD „Sprawa Chrystusa”. A w najnowszym Małym Gościu: bezpłatny dodatek – kolorowy silikonowy różaniec na rękę; 160 lat po objawieniach Matki Boskiej z Lourdes – historia krok po kroku (w nawiązaniu do obrazków z nabożeństw różańcowych); a także plakat ze Słowem Bożym, które warto codziennie sobie przypominać.

 

Zaproszenia - szczegółowe informacje na plakatach w gablotce i na stronie internetowej parafii

 • Dzień skupienia prawników „Na Start” odbędzie się w krypcie katedry w Katowicach w niedzielę 30 września br. Początek o godz. 9:00. Msze św. za prawników sprawowane są w każdy drugi wtorek miesiąca w kaplicy Gościa Niedzielnego w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 11 o godz. 19:15.
 • XV pielgrzymka nauczycieli pracujących oraz emerytów i wszystkich pracowników oświaty wraz z rodzinami do sanktuarium MB Piekarskiej w Piekarach Śl. odbędzie się w sobotę 6 października br.
 • VII Archidiecezjalna Pielgrzymka „Żywego Różańca” i wspólnot maryjnych (Rodziny Szkaplerznej, Legionu Maryi, Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej) do katowickiej katedry odbędzie się w sobotę 6 października br.
 • 6.10.br. na PGE Narodowy w Warszawie odbędą się jednodniowe rekolekcje da młodzieży (od 14 roku życia) z całej Polski „Stadion Młodych: włącz pełnię wiary” które organizuje Fundacja SMS z Nieba; bilety na eBilet.pl, informacje na www.stadionmlodych.eu
 • Ekstremalny męski weekend – „Niezłomny” odbędzie się w Beskidzie Małym w dniach 18-21 października br. Szczegóły oraz zapisy na stronie: www.niezlomny24.pl.

 


Ogłoszenia parafialne 09.09.2018r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

„Odwagi! Nie bójcie się!” – usłyszymy w dzisiejszych czytaniach. Jezus głosił naukę o Bożej miłości i uzdrawiał ludzi z wszelkich chorób. On leczy również nasze zalęknione serca. Czasem łatwiej poddawać się obawom i narzekaniu, zamiast podjąć wysiłek zaufania Bogu i dostrzeżenia Jego dobroci, a przecież lęk ogranicza nasza wolność. Chwalmy Boga i powierzajmy Mu nasze troski.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii (konkretnie opał na zimę)

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

 

Spotkania grup formacyjnych: Krąg biblijny poniedziałek 20:00; Katecheza kobiet wtorek 15:00; Katecheza mężczyzn środa 19:00; Ministranci piątek 16:00; Młodzież Oazowa piątek o 18:00; Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Poniedziałek - 10 września o godz. 11:00 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach msza pogrzebowa śp. Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego, a potem kondukt do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie w krypcie grobowej zostanie złożone ciało zmarłego.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Środa - 12 września o godz.12:00 w diecezjalną uroczystość Matki Boskiej Piekarskiej w Katowickiej Katedrze Ks. Prałat Grzegorz Olszowski przyjmie święcenia biskupie zostając nowym sufraganem Archidiecezji Katowickiej. Osoby chcące wspólnie wyjechać na tę uroczystość z naszej parafii autokarem o godz. 10:00 proszone są o zapisanie się na liście dzisiaj w zakrystii

- tego dnia o g.16:30 w Domu Parafialnym odbędzie się spotkanie grupy 'Emmanuel'. Zapraszamy nowych członków którzy pragną razem przeżywać swoje smutki i radości wielbiąc Pana za każdy nowy dzień – wspólnota zaprasza osoby niepełnosprawne i ich rodziców.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- o godz. 17:15 rozpocznie się nabożeństwo fatimskie przypadające w 13. dzień miesiąca

 

Piątek - 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego swoje 73. urodziny obchodzi nasz emeryt Ks. Stanisław Nieszporek. Zapraszamy na Mszę Świętą w Jego intencji o godz. 17:00

- tego dnia katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych o g.18:00 w Domu Katechetycznym,

chrzty i roczki na mszy w następną niedzielę o godz. 12:00

 

Sobota - wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej - a pro pos - z ubolewaniem informujemy parafian o akcie profanacji dokonanej na przydrożnym krzyżu przy ulicy Śląskiej. Nieznana nam jeszcze osoba rzuciła zniczem w oszkloną kapliczkę niszcząc figurkę Matki Bożej. Zanim zdecydujemy się na zakup nowej zwracamy się z pytaniem, czy ktoś nie planuje podarować posiadanej przez siebie w domu. Rozbita figurka miała rozmiary 65 cm wys. x 25 szer. x 20 głęb.

Po renowacji odprawimy przy tym krzyżu nabożeństwo ekspiacyjne za akt profanacji.

 

Przyszła niedziela­ - swój odpust obchodzi najstarsza parafia Rybnika - Matki Boskiej Bolesnej

- w Katowickiej Katedrze o godz. 14:00 Dzieci Maryi gromadzą się na swoim Dniu Wspólnoty

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego

Ks. Krzysztof Szymański przekazuje podziękowanie za 7150 zł podarowane przez naszą wspólnotę na dokończenie budowy kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Rybniku na Nowinach.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z bloku przy Kupieckiej 14 klatki 4-6; a za tydzień z bloku 14A klatki 1-3.

 

Gość Niedzielny obchodzi swoje 95 urodziny; w jubileuszowym numerze pierwsza odsłona nowego działu zatytułowanego „Cztery strony kobiety” dedykowany paniom, które będą tam mogły znaleźć treści o zdrowiu, domu, wychowaniu dzieci, a także sprawdzone porady i przepisy kulinarne. Dzieciom polecamy Małego Gościa z kalendarzem na Nowy Rok Szkolny.


Ogłoszenia parafialne 02.09.2018r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

Dla nas chrześcijan, ważne jest, aby życie oparte było na prawdzie. Tego uczy nas Jezus. Nie może być rozdźwięku między tym, co wyznajemy, a tym, jak postępujemy. Naszą drogą jest miłość potwierdzona czynem. Niech udział we Mszy św. umocni nas w czynieniu dobra.

            Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby archidiecezji, a przed kościołem zbiórka na dokończenie budowy kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Rybniku na Nowinach.

Z tej okazji niedzielne Słowo Boże głosi u nas jego nowy budowniczy Ks. Krzysztof Szymański.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory; w katedrze o 14:00 Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

 

Poniedziałek - rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny Mszą Świętą o g. 8:00 dla wszystkich chwałowickich szkół; tornistry i przybory pierwszoklasistów poświęcimy na Mszy w pierwszy piątek miesiąca 7. września o g. 17:00. Przypominamy, że podręczniki do religii nie podlegają refundacji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dlatego należy je zakupić osobiście. Nasi katecheci zdecydowali się na wersję wydawnictwa „Jedność” (SP kl.1 i 2 podręcznik zintegrowany z ćwiczeniami; kl.3 oddzielnie podręcznik i ćwiczenia; kl. 4-8 oraz 3 gimnazjalne tylko podręcznik)

 

Spotkania grup formacyjnych: Krąg biblijny poniedziałek 20:00; Katecheza kobiet wtorek 15:00; Schola Vocatus środa 19:00; Katecheza mężczyzn środa 19:00; Ministranci piątek 16:00; Dzieci Maryi sobota 9:00

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

Od wtorku kancelaria parafialna zostaje tymczasowo przeniesiona do budynku domu ks. emerytów.

W tym tygodniu przypadają: I czwartek i piątek miesiąca – nabożeństwa rano kwadrans przed mszą.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

W pierwsze czwartki miesiąca od 17:00 zapraszamy szczególnie do spowiedzi dzieci szkolne.

 

Piątek - po Mszy o g. 17:00 spotkanie informacyjne dla rodziców w sprawie Wczesnej Komunii Św.

Dzieci zapraszamy na mszę św. szkolną w każdy pierwszy piątek miesiąca o g. 17:00, wcześniej o 16:15 w Domu Parafialnym zapraszamy do udziału w scholii dziecięcej natomiast

młodzież zapraszamy na Msze w jej intencji w pierwsze piątki o g. 18:30 (spowiedź od g. 18:00)

 

Sobota - od 7:00 rano księża będą odwiedzać chorych parafian z posługa sakramentalną - chętnych prosimy zgłosić do czwartku w zakrystii lub kancelarii

 

Przyszła niedziela­ - to dzień pielgrzymki do sanktuarium NMP w Pszowie,

a za dwa tygodnie 16.09. w katowickiej katedrze Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi o g.14:00

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w tym tygodniu prosimy o to parafian z bloku przy Kupieckiej 14 klatki 1-3; a za tydzień klatki 4-6.

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii (węgiel na zimę)

 

W Gościu Niedzielnym tematem numeru „Nie tylko Biblia”, czyli o Kościele, który nie jest martwą religią Księgi, ale żywym organizmem; ponadto o udziale papieża w Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie oraz w kontekście drastycznego wzrostu liczby nastolatków podejmujących próby samobójcze – co należy robić, aby młodzież uwolniła się od depresji? Natomiast w Małym Gościu odliczanie do kolejnych wakacji czyli bezpłatny dodatek jako kalendarz na nowy rok szkolny, a także relacja z żaglowca Dar Młodzieży, który płynie na spotkanie z papieżem w Panamie.

- dzieci od następnego tygodnia zachęcamy do zbierania obrazków z coniedzielnej Eucharystii i wklejania do specjalnych książeczek przygotowanych przez redakcję Małego Gościa Niedzielnego


Ogłoszenia parafialne 26.08.2018r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

Obchodzimy dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Maryja niezmiennie wskazuje na Jezusa, o czym również usłyszymy w dzisiejszej Ewangelii: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Zaprośmy ją do naszej codzienności, gdzie wśród wielu problemów i licznych spraw zdarza nam się zapominać o tym, co najważniejsze. Ona pomoże nam zachować właściwy kierunek w naszym życiu, pokazując nam Boga.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

Dziękując za okazane wsparcie przy przeprowadzce prosimy jeszcze o pomoc w poniedziałek o 9:00.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 • Ks. Robert Rosiak kończy pięcioletnia posługę wikariusza w naszej parafii. Chcemy podziękować mu za jego wkład włożony w budowanie naszej wspólnoty parafialnej i uroczyście pożegnać go Mszą Świętą sprawowaną w jego intencji we wtorek o godz. 18:00.
  Od czwartku ks. Robert rozpocznie pracę w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach, natomiast u nas swoją posługę wikariuszowską rozpocznie Ks. Krzysztof Jarczyk z dodatkową nominacją na Diecezjalnego Moderatora Domowego Kościoła - rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, a przychodzi do nas z parafii św. Jana Chrzciciela w Tychach jako kapłan z 11-letnim stażem.
 • Pierwszym zadaniem ks. Krzysztofa będzie wyjazd z ministrantami na pielgrzymkę do Katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Chętni ministranci mogą się zapisać w zakrystii potwierdzając pisemnie zgodę rodziców na wyjazd w czwartek od 8:00 do 16:00

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Sobotadoroczny dzień modlitw o uświęcenie duchowieństwa i pielgrzymka kapłanów do parafii Ducha Świętego w Siemianowicach-Bytkowie. W związku z pielgrzymką tradycyjne odwiedziny chorych w parafii odbędą się w następną sobotę 8. września.

 

Przyszła niedziela­ - w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 14:00 rozpocznie się uroczysta Eucharystia w ramach Diecezjalnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Chętni do wspólnego wyjazdu proszeni są o kontakt z moderatorem parafialnym ks. Dawidem Klimera.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby archidiecezji, a przed kościołem

zbiórka na dokończenie budowy kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Rybniku na Nowinach. W tym dniu homilie u nas wygłosi jej nowy budowniczy Ks. Krzysztof Szymański.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z domów prywatnych z ul. Kupieckiej nr 1-33; a za tydzień z bloku przy Kupieckiej 14 klatki 1-3.

 

W Gościu Niedzielnym tematem numeru jest Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie, które stanowi okazję do wsłuchania się w głos papieża Franciszka o narzeczeństwie, małżeństwie i rodzinie; ponadto artykuł o niezwykłym objawieniu Maryjnym w jednej z Irlandzkich wiosek.

 

Wizytacja kanoniczna w naszym dekanacie będzie trwała w okresie od 28 września do 25 listopada.

W naszej parafii odbędzie się w dniach 19-21 października. Wizytatorem będzie nowomianowany biskup pomocniczy naszej archidiecezji Ks. Grzegorz Olszowski. Przypominamy, że nominat przyjmie święcenia biskupie w środę 12.09. br. w Katowickiej Katedrze w diecezjalną uroczystość Matki Boskiej Piekarskiej.

 

Ogłoszenia

 

 • W poniedziałek 3.09 o 8:00 w naszym Sanktuarium będzie sprawowana Msza Święta na rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla wszystkich chwałowickich szkół.
 • Dom Kultury Chwałowice zaprasza wszystkich mieszkańców a szczególnie dzieci na spektakl pt. “Krawiec Niteczka” w wykonaniu Teatru Lalka z Warszawy, który odbędzie się w najbliższą sobotę 1 września o godz. 16:00. Bilety dostępne na stronie internetowej oraz w kasie Domu Kultury.

Ogłoszenia parafialne 18.08.2018r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

Po raz kolejny usłyszymy słowa Jezusa, który mówi o sobie, że jest Chlebem Żywym. Zarówno dla opisanych w Ewangelii Żydów, jak i dla wielu współcześnie żyjących osób jest to nauka trudna do zrozumienia i przyjęcia. A jednak Jezus zachęca, żeby spożywać Jego Ciało, mówiąc, że kto tak czyni, ten „trwa we Mnie, a ja w nim”. Wyznajemy wiarę w obecność Chrystusa pod postacią chleba

i wina, które przyjmujemy do naszych serc. Niech wzrasta w nas pragnienie komunii z Jezusem.

Dziś odbywa się Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do MB Piekarskiej; łączmy się w modlitwie z pielgrzymującymi do piekarskiego sanktuarium.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Przyszła niedziela­Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej – odpust w nowej parafii na Nowinach, która zaprasza na biesiadę odpustową od g.15:00, a którą zakończy po 21:00 Rybnicki Wieczór Chwały. Dotychczasowy budowniczy tamtejszego kościoła Ks. Marek Bernacki został proboszczem Bazyliki św. Antoniego w Rybniku, a jego miejsce zajął ks. Krzysztof Szymański.

 

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami cały nasz dekanat wspiera budowę nowego kościoła, dlatego w niedzielę za dwa tygodnie 2.09. przed naszym kościołem będzie zbiórka na ten cel, którą polecamy ofiarności parafian. W tym dniu kaznodzieją będzie nowy budowniczy Ks. Krzysztof Szymański.

 

Przygotowując się do prac remontowych na naszym probostwie, duszpasterze parafii zdecydowali przenieść się tymczasowo do budynku księży emerytów, gdzie od września zostanie przeniesiona również kancelaria parafialna. W związku z tym chcemy poprosić kilku silnych mężczyzn o pomoc w przenoszeniu mebli w najbliższy wtorek i środę o godz. 9:00 rano. Z góry dziękujemy za wsparcie.

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Nowej i Księdza Śliwki; a za tydzień domy prywatne z ul. Kupieckiej nr 1-33.

 

W Gościu Niedzielnym tematem numeru jest postać św. Jacka Odrowąża – głównego patrona naszej archidiecezji i metropolii i jego działalność ewangelizacyjna; ponadto w numerze wyjaśnienie zmiany wprowadzonej w katechizmie w punkcie dotyczącym kary śmierci i o ewolucji koncepcji tej kary w nauczaniu kościoła; a także o polskim rolnictwie wobec zmian klimatycznych i gospodarczych.

 

Zaproszenia

 

 • Ojcowie z Niepokalanowa zapraszają 1.09. na Inaugurację Światowego Centrum Modlitwy o pokój.
 • Kustosz Sanktuarium Pani Uśmiechniętej w Pszowie zaprasza na uroczystości odpustowe 9.09.
 • XII edycja Festiwalu Twórczości Religijnej „Fide et Amore” odbywa się w Żorach od 3.08 do 28.10

Ogłoszenia

 

 • SZLACHETNA PACZKA i AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI poszukują wolontariuszy do kolejnej edycji obu programów. Od tego, ilu znajdziemy wolontariuszy, zależy skala pomocy, z jaką dotrzemy do ubogich rodzin i dzieci w potrzebie. Wolontariusz może zyskać nie tylko satysfakcję z niesienia pomocy, ale przede wszystkim możliwość zyskania kluczowych kompetencji cenionych na rynku pracy – związanych z działaniami projektowymi, organizacją wydarzeń, umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Oprócz tego każdy Wolontariusz ma okazję poznać ciekawe osoby i nawiązać wartościowe relacje. Także w Rybniku można zostać wolontariuszem Paczki lub Akademii. Więcej informacji o możliwości zgłoszenia na www.superw.pl. Na zgłoszenia czekamy do 30 września.

Ogłoszenia parafialne 12.08.2018r.

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Być naśladowcą Boga, postępować drogą miłości – do tego wzywa nas dzisiaj św. Paweł. Nieważne, kim jesteśmy, jaka mamy rodzinę i ile zarabiamy – mamy żyć miłością w swojej codzienności. To jest wyraz naszej wiary. Bądźmy dla siebie nawzajem dobrzy, miłosierni i przebaczający. Taki jest Bóg, w którego wiarę wyznajemy.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Środaobchodzimy uroczystość Wniebowzięcia NMP, zwaną świętem Matki Bożej Zielnej i zgodnie z tradycją na mszach będzie miało miejsce błogosławieństwo przyniesionych ziół i kwiatów

 

Czwartek - wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Piątek - trzeci w miesiącu jest szczególnym dniem kultu Miłosierdzia Bożego, nabożeństwo o 6:45;

to także uroczystość św. Jacka kapłana, głównego patrona archidiecezji i metropolii katowickiej

 

Przyszła niedziela­to dzień pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Krupińskiego parzyste 34-54; a za tydzień z ul. Nowej i Księdza Śliwki.

 

W Gościu Niedzielnym o tym, w co wierzy Kościół w sprawie śmierci Maryi i na czy polegało jej wniebowzięcie; ponadto o śmierci św. Maksymiliana, którego spojrzenia nie potrafili znieść oprawcy; oraz o zmianie prawa w sprawie dopalaczy – czy zapewni skuteczną ochronę przed tymi śmiercionośnymi środkami?

 

Zaproszenie

 

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia, zapraszamy do udziału w obchodach tego święta w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Zbliżające się uroczystości mają charakter misterium. Obchody Wniebowzięcia rozpoczynają się w piekarskim sanktuarium 14 sierpnia o g. 16:00. Najpierw odprawione zostaną Nieszpory Maryjne, a po nich rozpocznie się 'Misterium Zaśnięcia Niepokalanej'. Sięgając do wczesnochrześcijańskiej tradycji, dziś kultywowanej przez Kościół Prawosławny, uczestniczyć będziemy w obrzędzie przygotowania przejścia Matki Bożej z tego świata do nieba. Wyjątkowo uroczysta i barwna będzie procesja pogrzebowa. Uczestniczą w niej aktorzy przedstawiający scenę pożegnania Matki Bożej, w tym 12 Apostołów. W procesji na dróżkach maryjnych biorą udział orkiestry, wierni w strojach ludowych, górnicy, dzieci sypiące kwiaty. Procesję w czasie której niesiona będzie figura Matki Bożej Zaśniętej zakończymy symbolicznym pożegnaniem w grobie Maryi na Kalwarii. Kolejny dzień uroczystości to 15.08. Suma odpustowa o godz. 10:30. Od 6:30 na Rajskim Placu możliwość modlitwy przed figurą Matki Bożej Wniebowziętej w kaplicy św. Rafała. O 13:45 obchody różańcowe na kalwarii z obrzędem koronacji figury Matki Bożej i procesja do bazyliki. O g. 15:00 Nieszpory Maryjne w bazylice. O 17:00 serdecznie zapraszamy na koncert w ramach festiwalu organowego.

 

Ogłoszenia

 • szczegółowe informacje znajdziemy na ulotkach, plakatach i na stronie internetowej:
 • Parafialna Caritas, jak co roku, organizuje akcję 'Szkoła'. Pod obrazem Miłosierdzia Bożego znajduje się kosz, gdzie można składać artykuły szkolne, które sukcesywnie będą przekazywane naszym podopiecznym. Za każdy dar składamy serdeczne Bóg zapłać.
 • 15.08 o 14:00 mszą świętą rozpocznie się Festyn odpustowy przy Studzience w Jankowicach
 • Siostry Jadwiżanki w Katowicach-Bogucicach oferują studentkom miejsca w akademiku
 • Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zaprasza na studia młodych po maturze oferując 30 fundowanych stypendiów oraz stypendia socjalne, motywacyjne i rektorskie (www.wsksim.edu.pl)
 • W ramach miesiąca trzeźwości Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień INTEGRUM w Rybniku-Boguszowicach ul. Lompy 10 zaprasza osoby z problemami alkoholowymi oraz ich rodziny do podjęcia bezpłatnej terapii (www.nzoz-integrum.pl  tel. 32 433 24 42)
 • Mobilne Centrum Badań organizuje badanie pod kątem: miażdżycy tętnic, osteoporozy, wydolności płuc i oskrzeli oraz zakwaszenia organizmu. Badanie odbędzie się w Ambulansie Diagnostycznym we wtorek 14.08. o g. 10:00 na parkingu przy naszym kościele.

 

 


Ogłoszenia parafialne 05.08.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

„Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. (...) Chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu”. Ten Chleb, jak dawna manna, jest chlebem życia, ale też zarazem chlebem próby. Czy mamy odwagę uwierzyć, że ten prosty opłatek ukrywa boską obecność samego Chrystusa? To jest pokarm, którego moc przekracza wszystko inne. Chleb, który daje życie i w którym ukryte jest bezkresne tchnienie Boga. To wiara pozwala nam przyjąć moc tego chleba. Czy mamy odwagę porzucić dawnego człowieka, aby szukać naszego Mistrza tam, gdzie On naprawdę przebywa?        

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

 

W dzisiejszą niedzielę 

 • o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.
 • o 16:00 przemarsz z dworca PKP do Bazyliki św. Antoniego i uroczyste zakończenie Pielgrzymki Rybnickiej

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Sobota - od 7:00 rano księża będą odwiedzać chorych parafian z posługa sakramentalną - chętnych prosimy zgłosić do czwartku w zakrystii lub kancelarii

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Krupińskiego parzyste 12-32; a za tydzień z ul. Krupińskiego parzyste 34-54.

W Gościu Niedzielnym proponujemy tekst o tajemnicy kapłańskiego powołania wobec coraz mniejszej liczby kandydatów do kapłaństwa.

 

Zaproszenia

 • W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia, zapraszamy do udziału w obchodach tego święta w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Obchody Wniebowzięcia rozpoczynają się w piekarskim sanktuarium 14 sierpnia o godz. 16.00. Najpierw odprawione zostaną Nieszpory Maryjne, a po nich rozpocznie się 'Misterium Zaśnięcia Niepokalanej'. Szczegóły w plikach umieszczonych w gablotce. Kolejny dzień uroczystości to 15.08. Suma odpustowa o godz. 10.30. O 13.45 obchody różańcowe na kalwarii z obrzędem koronacji figury Matki Bożej i procesja do bazyliki. O godz. 15.00 Nieszpory Maryjne w bazylice. O 17.00 serdecznie zapraszamy na koncert w ramach festiwalu organowego.

 • Zapraszamy na coroczną pielgrzymkę stanową kobiet 19 sierpnia 2018 r. do „Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej” w Piekarach Śląskich. Zapisy na autokarw biurze związku zawodowego NSZZ „Solidarność” KWK „Chwałowice”. Koszt wyjazdu 20 zł od uczestnika, wyjazd z parkingu kopalni o godzinie 6:30.

 

Ogłoszenia

 

 • Drodzy Mieszkańcy Chwałowic! Dom Kultury Chwałowice serdecznie zaprasza dzieci w wieku od 6 do 13 lat na pikniki tematyczne „IDYMY ZA FAMILOK”, które odbędą się na terenie familoków w Chwałowicach przy ul. 1 Maja 6-8 sierpnia i 11 sierpnia w godz. 10:00-13:00. Zapraszamy dzieci z familoków, ich rodziców, przyjaciół oraz chętnych na wycieczki do Rud Raciborskich i do chwałowickiego „Skansenu na wagę chleba”. Zapisy na wycieczki prowadzi sekretariat Domu Kultury w Chwałowicach. Udział w wycieczkach i piknikach jest bezpłatny. Wszystkie działania są finansowane w ramach zadania RYBNIK REWITA.

 


Ogłoszenia parafialne 29.07.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

          Nie wystarczą nasze własne możliwości, aby zaspokoić pragnienia potrzebujących, tych, których spotkamy na drogach naszej codzienności. Ale Pan sam chce nam dać środki i siły. Jeśli przeżywamy Eucharystię jako doświadczenie wielkiej, nieskończonej miłości Syna Bożego, który samego siebie wydaje za nas, to Jego polecenie: 'Czyńcie to na moją pamiątkę', nie pozostaje w nas bez odpowiedzi. Bóg, który naprawdę w nas zamieszkuje, czyni nas swoimi naśladowcami i prowadzi nas do braci.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory

- po każdej Mszy Świętej odbędzie się błogosławieństwo kierowców i pojazdów. Zachęcamy także do włączenia się w akcję 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr corocznie organizowaną przez MIVA Polska, której dochód przeznaczony jest na środki transportu dla misjonarzy

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45

 

Środa - W środę rozpoczyna się miesiąc sierpień, w którym Kościół wzywa do trzeźwości i abstynencji. Jest to także ofiara / post za tych którzy borykają się z problemem alkoholowym. Chciejmy pamiętać o nich w modlitwach, a także o nas samych byśmy nie popadli w żadne nałogi. Pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej będzie wystawiona Księga Trzeźwości, zapraszamy do wpisanie w niej deklaracji osobistych ofiar abstynencji za osoby zniewolone i współuzależnione.

- Tego dnia wyrusza 73 Piesza Pielgrzymka Rybnicka na Jasną Górę, rozpoczęcie Mszą Świętą w bazylice św. Antoniego o g.8:00; zapraszamy także do tzw. pielgrzymowania duchowego

W tym tygodniu przypadają pierwsze czwartek, piątek i sobota miesiąca – okolicznościowe nabożeństwa kwadrans przed poranną mszą świętą

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

- tego dnia przypada także Odpust Porcjunkuli. Można zyskać odpust zupełny, nawiedzając kościół parafialny, odmawiając „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i „Wierzę w Boga” oraz spełniając zwykłe warunki odpustu.

 

Sobota - o godz. 15:00 powitanie pielgrzymów na szczycie Jasnej Góry i Msza pod Wałami Sanktuarium, której przewodniczyć będzie Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc. Z Rybnika jest organizowany autokar dla chcących osobiście uczestniczyć w tej uroczystości.

- z powodu Pielgrzymki Rybnickiej odwiedziny chorych zostały przeniesione na przyszłą sobotę.

 

Przyszła niedziela­ - o 16:00 przemarsz Pielgrzymki Rybnickiej z dworca PKP do Bazyliki św. Antoniego i uroczyste zakończenie

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. 1 Maja nr nieparzyste 99-113 oraz Krupińskiego parzyste 2-10; a za tydzień z ul. Krupińskiego parzyste 12-32 .

 

W Gościu Niedzielnym o udziale duchownych w Powstaniu Warszawskim i o tym, dlaczego żołnierze III Rzeszy wyjątkowo ich nienawidzili; ponadto o 25-leciu konkordatu oraz o tym, jakie zmiany odczujemy, jeśli założenia „polityki lekowej państwa” zostaną zrealizowane.

 

Zaproszenia - Zapraszamy na coroczną pielgrzymkę stanową kobiet 19 sierpnia 2018 r. do „Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej” w Piekarach Śląskich. Zapisy na autokar w biurze związku zawodowego NSZZ „Solidarność” KWK „Chwałowice” od dnia 23 lipca 2018. Koszt wyjazdu 20 zł od uczestnika, wyjazd z parkingu kopalni o godzinie 6:30.

 


Ogłoszenia parafialne 22.07.2018

 WPROWADZENIE W LITURGIĘ

Słuchacze Jezusa podążali za Nim ze wszystkich miast i nie dawali ani Jemu, ani apostołom nawet odpocząć. My również przychodzimy na spotkanie z Nim w Eucharystii. Niech to dzisiejsze spotkanie z Jezusem będzie dla każdego z nas okazją do udzielenia odpowiedzi na pytanie, ile w naszym codziennym życiu jest takiego głodu słuchania słów Jezusa i przebywania w Jego obecności.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary. Dzisiejsze Słowo Boże głosi Ks. Szymon Majchur prowadzący w naszym Domu Parafialnym rekolekcje Oazy Nowej Drogi.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

W tym tygodniu przeżywamy XIX Ogólnopolski tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „ Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa”. W naszych modlitwach pamiętajmy szczególnie o kierowcach
i wszystkich podróżujących.

 

PoniedziałekŚwięto Św. Brygidy, Zakonnicy, patronki Europy

 

WtorekWspomnienie św. Kingi, dziewicy,

- nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

ŚrodaŚwięto Świętego Jakuba, Apostoła

 

CzwartekWspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców NMP, w ten dzień zachęcamy do serdecznej modlitwy z nasze babcie i dziadków,
- adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Przyszła niedziela­ – po każdej Mszy Świętej odbędzie się błogosławieństwo kierowców i pojazdów. W ten dzień zachęcamy także do włączenia się w akcję 1 grosz za 1 kilometr corocznie organizowaną przez MIVA Polska, której dochód przeznaczony jest na środki transportu dla misjonarzy.

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z ul. Krupińskiego (domy prywatne) numery nieparzyste 1-27; a za tydzień z ul. 1 Maja nr nieparzyste 99-113 oraz Krupińskiego parzyste 2-10.

 

W Gościu Niedzielnym m.in. artykuł pt. wakacyjna ewangelizacja, czyli jak dotrzeć do osób, które same być może nie przyszłyby do kościoła; o istotnym wkładzie kardynała Karola Wojtyły w powstawanie papieskiej encykliki „Humanae vitae” w rocznicę jej ogłoszenia; a także specjalny dodatek – obrazek z modlitwą św. Krzysztofa

 

Ogłoszenia

 

 • Przypominamy, iż w okresie wakacji istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych odprawianych przez naszych kapłanów poza naszą parafią. Pragnących ofiarować taką intencję bez wyznaczania konkretnego terminu jej odprawienia prosimy o przekazanie jej w zakrystii lub kancelarii. Pozostawiając numer telefonu będzie można otrzymać informację kiedy konkretna msza była sprawowana.
 • Dnia 1 sierpnia wyruszy z Rybnika 73 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
  Trwają zapisy w wyznaczonych punktach. Zapraszamy do udziału. Szczegóły na plakacie.
  Jest możliwość skorzystania również z wyjazdu autokarowego z Rybnika na powitanie pielgrzymów
  na Jasnej Górze w dniu 4 sierpnia. U nas w zakrystii zapisy do Chwałowickiej Grupy Czwartej.

 • Dyrektor Centrum Kształcenia zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Rybniku - Orzepowicach,
  ul. Łączna 12 A( stary rybnicki Medyk) ogłasza nabór do szkoły dziennej, wieczorowej, zaocznej i na kursy kwalifikacyjne na kierunki medyczno – społeczne: Technik masażysta, opiekunka dziecięca, opiekun medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej, terapeuta zajęciowy, wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy. Nauka bezpłatna , bez ograniczeń wiekowych. Szczegóły w sekretariacie szkoły 32 424 71 188 lub na www.medyk.miastorybnik.pl

 


Ogłoszenia parafialne 15.07.2018

WPROWADZENIE W LITURGIĘ

 

Bóg wybrał nas przed założeniem świata. Nie jesteśmy dziełem przypadku, ale Jego kochanymi dziećmi. Choć wiele rzeczy się zmienia w naszym życiu i na całym świecie, jedna na pewno pozostaje niezmienna – Boża miłość. Ona stale towarzyszy nam w realizacji naszego powołania
na drodze do świętości.

           Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

W naszej wspólnocie witamy ks. Szymona Majchura oraz wspólnotę młodzieży rozpoczynającą wakacyjne rekolekcje Oazy Nowej Drogi. Życzymy im przeżywania błogosławionego czasu rekolekcji, obfitości Bożych łask oraz rozpalenia Swych serc mocą Ducha Świętego.

 

W dzisiejszą niedzielę - o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

 

Poniedziałekobchodzimy wspomnienie NMP z Góry Karmel ( Matki Bożej Szkaplerznej).
Jest to także święto patronalne Trzeciego Zakonu Karmelitańskiego.

 

Wtorek - nabożeństwo ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus o godz. 6:45.

 

Czwartek - adoracja Najświętszego Sakramentu od 17:00 oraz okazja do spowiedzi

 

Piątek - trzeci w miesiącu jest szczególnym dniem kultu Miłosierdzia Bożego, nabożeństwo 6:45

 

Przyszła niedziela­Słowo Boże wygłosi Ks. Szymon Majchur prowadzący u nas rekolekcje OND

 

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.

 

Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła oraz ofiary na kwiaty składane do skarbony na filarze;

w bieżącym tygodniu prosimy o to parafian z bloku Krupińskiego 9; a za tydzień z ul. Krupińskiego (domy prywatne) numery nieparzyste 1-27.


Przypominamy, iż w okresie wakacji istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych odprawianych przez naszych kapłanów poza parafią m. in. w miejscu prowadzonych rekolekcji lub spędzanego urlopu. Pragnących ofiarować taką intencję bez wyznaczania konkretnego terminu jej odprawienia prosimy o przekazanie jej w zakrystii lub kancelarii. Pozostawiając numer telefonu będzie można otrzymać informację kiedy konkretna msza była sprawowana.


W Gościu Niedzielnym
o kulcie Najdroższej Krwi Chrystusa; ponadto o szkaplerzu, który towarzyszył Janowi Pawłowi II do ostatnich chwil życia a także o faktach i mitach o kleszczach według Tomasza Rożka. W następnym numerze otrzymamy obrazek z modlitwą kierowcy
do św. Krzysztofa.

 

Zaproszenia

 

Dnia 1 sierpnia wyruszy z Rybnika 73 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Trwają zapisy
w wyznaczonych punktach. Zapraszamy do udziału. Szczegóły na plakacie.

Jest możliwość skorzystania również z wyjazdu autokarowego z Rybnika na powitanie pielgrzymów na Jasnej Górze w dniu 4 sierpnia. U nas w zakrystii zapisy do Chwałowickiej Grupy Czwartej.

 

Ogłoszenia


Wobec obowiązującego od dnia 25 maja br. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) informujemy, że wszelkie dane osobowe członków Kościoła katolickiego, byłych jego członków a także osób powiązanych czynnościami prawnymi z Kościołem, są chronione, przechowywane i przetwarzane zgodnie z prawem.
Przypominamy, iż z powyższego prawodawstwa wynika, że wszelkie dokumenty kościelne zawierające dane osobowe mogą być wydane tylko samym zainteresowanym, a w przypadku dzieci – ich rodzicom, bądź opiekunowi prawnemu za okazaniem dowodu tożsamości.


Zapamiętaj mnie (90 dni)

Aby uzyskać dane do logowania zadzwoń: 32 733-39-42